„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Veda a technika

Ako som si postavil prvý dom. A to len za 6000 dolárov!

V mladosti som túžil mať svoj vlastný dom. Tak ako všetci. Systém v našej krajine umožňoval si zobrať hypotéku a kúpiť si dom relatívne ľahko. Niekedy aj bez dokladovania príjmu. Časť mojich rovesníkov riešila otázku vlastného bývania hypotekárnym úverom, druhá časť zase trvalým prenájmom nejakého domu. Niektorí šťastlivci dostali dom od rodičov, žiaľ ja som k nim nepatril. Mojou výhodou bolo, že sme mali kus záhrady, ktorej veľká časť bola neupravená. Keď už mi rodičia nevedeli pomôcť z otázkou bývania, poprosil som ich, či by mi z nej časť nedarovali. Na moju otázku, reagovali otázkou: „Na čo mi bude kus záhrady, ešte k tomu 30 minút autom od mesta?“. Postavím si predsa svoj vlastný dom, odpovedal som. Najprv ich reakcie neboli veľmi pozitívne, dodnes si pamätám ich prekvapené a znechutené tváre. Mal som si vraj pohľadať lepšie platenú robotu a zo zarobených peňazí si kúpiť hotový dom. Ale ja som nechcel byť viazaný a tak nakoniec rodičia súhlasili..

Na začiatok, stačí mať skutočne len pozemok, kúsok pozemku. Môže to byť záhrada, pole, lúka. Nemusí byť v centre mesta, stačí aj niekde na okraji, veď to bude len na začiatok. Budúci dom nemusí byť veľký stačí aj pár desiatok metrov štvorcových, i keď je u nás bežný a dlhoročný trend stavať veľkometrážne domy. Bežná rodina má kľudne garáž pre tri autá aj o rozlohe 80m2. U nás je to priestor pre garáž, ale v takom Holandsku v Amsterdame je to byt pre celú rodinu. Z vlastnej skúsenosti viem, že na začiatok sa dá slušne existovať aj v priestore 80m2.

Keď som sa dostal k pozemku pre môj prvý dom, nastalo viac menších stavebných problémov. Bol som laik, nikdy som nič nestaval. Návrh i samotná stavba vyžaduje teoretické aj praktické znalosti. Nakúpil som si knihy, časopisy a začal študovať. V tej dobe ešte internet nebol prístupný verejnosti, ostali len knihy a knižnice.

Dozvedel som sa všetko o základovej betónovej doske, konštrukčnej armovacej oceli i o systéme spájania dreva a práci s drevom. Dom som mal v pláne postaviť ako inak z dreva. V prvom rade bolo potrebné vyčistiť pozemok a vyrovnať terén. Bol som mladý a plný elánu, za 2 týždne som mal prichystaný pozemok a skoro tri mesiace som kopal základ na betónovú nosnú dosku. Nestálo ma to ani jednu korunu, fúrik, krompáč a lopatu som našiel u rodičov v garáži. Popri práci som si odkladal peniaze na štrk, cement a armovacie železo. Niekto si zavolá betonársku firmu ktorá príde a vykoná výkop a aj samotné liatie betónu. A samozrejme aj si za to vypýta riadnu sumu. Výkop by ma stál minimálne 1000 dolárov, takto som ušetril peniaze na miešačku, štrk a cement. Prichystal som si kary rohože a izoláciu pod betónovou doskou. Uvedomoval som si, že betónová nosná doska sa musí spraviť na jeden krát. Na to som potreboval ale pomoc. Jeden víkend som zavolal kamarátov, rodinu a pár brigádnikov. Pustili sme sa do betonáže. Kamaráti plnili miešačku štrkom a cementom a vylievali mi ho do jamy. Dodnes si spomínam na tu šialenú prácu. Betonáž totiž začala ráno o 7 hodine a skončila až o 5tej ráno. Nezastavil som sa! Skoro 22 hodín som sťahoval betón , hladil ho hliníkovou doskou. Na boky som osádzal do betónu železné pätky na uchytenie drevených pilierov. Bol som celý mokrý, vonku bola zima a mňa hrial betón v ktorom som stál. Ušetril som polovicu nákladov, ako keby som si na to zavolal firmu. Na druhý deň som nevládal sa ani hýbať a celý týždeň som sa následne musel liečiť.

Možno niekto sa pozastaví nad tým, že som nedával tepelnú izoláciu do základovej dosky. Nebolo to potrebné, u nás skoro nikdy nemrzne. To je aj výhoda lokality stavebníka. Betón musel mesiac zrieť, aby bol nosný. Občas som ho postriekal vodou, aby zrenie nespôsobilo trhliny v betóne. Toto obdobie som zháňal drevo a materiál. Sušené narezané hobľované drevo bolo dosť lacné. Ale keď som si porovnal cenu za hobľované a nehobľované rezivo, zistil som, že nehobľované je skoro o polovicu lacnejšie. Neostali mi nič iné aby som si kúpil kotúčovú pílu, a lacnú hobľovačku s možnosťou prieťahu. K tomu aj vŕtačku, skrutkovačku, a množstvo iných vecí. Nevadilo mi, že som náradie musel kupovať, keď som dom postavil, všetko som predal. Ušetril som tým veľké množstvo peňazí.

Na dom je potrebné mať nákres, projekt a statický posudok. To som neriešil. Pozrel som si podobné projekty, spravil si približný nákres domu. Použil som hrubšie drevo ako sa používali v iných stavbách a projektoch. Drevené stavby u nás prevažovali a pri pohľade na nich by sa nejeden Európan zdesil. Totiž napríklad na Slovensku použije svojpomocný stavebník pri stavbe záhradného altánku silnejšie nosné trámy, ako sa u nás používali na dvojposchodový dom. Preto som aj pri návrhu môjho domu nevychádzal z toho, čo statik odporučil. Všetko som radikálne predimenzoval.

Všeobecne drevené americké domy sú veľmi veľké rozlohou, ale sú aj známe tým, že majú tenké steny, a skutočne jednoduchú konštrukciu. Základom sú nosné trámy, ktoré tvoria obvodové steny. Niekedy sa mi zdá označenie trámy trošku prehnané, to čo je v Európe pomaly hrubá doska je v Amerike trám. Nebudem popisovať celý postup skladania hrubej stavby, nie je to veľká veda. Podstatné je to, že z vnútornej strany sa montuje sadrokartón a z vonkajšej drevené dosky, alebo podobná alternatíva z plastu. S rozvodom inštalácie sa nikto veľmi „nekašle“, naťahajú sa v stenách, medzi drevom a sadrokartónom. V chladnejších častiach sa pridáva aj izolačná vlna, či iný materiál. Na strechu sa dáva plech, lepenka, umelá hmota, alebo fóliovaná asfaltová krytina. Klasické škridly sa skoro vôbec nepoužívajú. Možno je to aj tým, že sú oveľa drahšie ako asfalt. A zbytočne ťažké.

Nemusím asi nikomu hovoriť, že v takomto dome je počuť naozaj všetko. Ale na začiatok mi stačil. Bol malý útulný a môj. Skôr to bol obrý - veľký záhradný altánok, ktorý bol zabalený do dreva, sadrokartónu, mal prívod elektriny aj vody. Práve tieto prípojky stáli na celej stavbe najviac peňazí. Nebolo to luxusné bývanie, ale stačilo. Mal som kde skloniť hlavu, nemusel som platiť drahé podnájmy. Celá stavba v tej dobe vyšla na 6000 dolárov a to aj so základným vybavením. Dnes by to stálo viac, ale určite nie viac ako 10 000 dolárov. Hovoríte si, že je to veľa? Nie je. Hneď vysvetlím..

Ak ste šikovný a zručný, rýchlo sa naučíte pracovať s miešačkou, drevom. Ak máte prístup k lacnému drevu, cena môže byť aj oveľa nižšia. Máte kamarátov, ktorí Vám pomôžu? Opäť ušetríte! Pozrite sa na to ale z druhej strany. Dnes nájmy sa pohybujú v cenách okolo 400 dolárov mesačne bez energií. Pri troche skromnosti, už za cenu ročného nájmu si dokážete postaviť malý záhradný domček. Dokonca za takú cenu sa dá už aj kúpiť montovaný záhadný domček, ktorý má rozlohu garsónky! Stačí ho len dodatočne zatepliť. Vystačíte si na začiatok s prívodom elektrickej energie a vody. Kúriť sa dá aj drevom, ktoré je lacnejšie ako kúriť plynom alebo elektrinou. V najhoršom prípade ak nemáte peniaze, WC postačí aj klasické suché, vo forme búdky spojenej s domčekom. Ale už druhým rokom začínate mať viac peňazí, nemusíte platiť nájom. Sám na sebe prinášate zisk. Nedávate niekomu inému peniaze, vo forme nájmu!

Každý musí nejak začať, rozdiel je len v ceste a v skromnosti. Niekto sa radšej zaviaže na 30 rokov banke a bude žiť 30 rokov v strese, čo sa stane, keď príde o prácu. Ostane na ulici? Sú predsa aj iné možnosti!

Preto, keď mi dnes niekto hovorí, že má problém s bývaním a viem, že pracuje a platí drahý podnájom, spýtam sa ho, či by si dokázal postaviť záhradný altánok. Skoro každý jeden odpovie s úsmevom „jasné!“. Následne sa ho spýtam, či by dokázal kúpiť malý pozemok, stačí aj 100m2 niekde na okraji mesta. Odpoveď je tá istá. Na záver sa ho spýtam už len jednu vec a to na čo ešte čaká! Nech si kúpi malý pozemok, postaví altánok, obalí ho drevom, pripojí inštalácie a už za rok dva, nemusí platiť drahý nájom. Môže ušetrené peniaze za nájomné použiť na zarábanie peňazí, alebo na rozširovanie svojho domu.
Mimochodom, dnes mám pekný veľký moderný dom. Za domom mám záhradu v ktorej stojí malý záhradný domček. Môj prvý dom! Ľúto mi ho bolo zbúrať, keď som sa toľko na ňom narobil a viažu ma naň silné spomienky mladosti. Vždy cez prázdniny v ňom spávali ako v skautskom tábore naše deti aj s kamarátmi. Už sa teším na vnúčatká, ako budú chodiť na prázdniny a budú môcť mať svoj prázdninový domček a ja im budem rozprávať, tento príbeh o mojom prvom dome..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   13. 03. 2012   |   Komentáre: 11   |   Počet videní: 13595

Diskusia k článku

reptizov@mail.t-com.sk (13. 03. 2012) | Mám podobný problém,pane,ako Vy,keď ste stavali svoj dom.
Na rozdiel od Vás som však 64-ročná staršia dáma,ktorá sa má vysťahovať z bytu
v dome zasiahnutom reštitúciami a za tým účelom by potrebovala čo najlacnejšie
postaviť solídnu prístavbu k už existujúcemu rodičovskému domu v Bratislave,bez
toho,aby ma finančne zruinovali dravé stavebné firmy.Neviem,aký je Váš vzťah ku Slovensku,ale vedela by som Vás ubytovať,pokiaľ by ste mi dokázali v SR s touto prístavbou pomôcť.Pokiaľ by ste mali o niečo podobné záujem,prosím,prihláste sa
mi na horeuvedenú e-mailovú adresu. Ďakujem a pozdravujem Alodia-Salve x-ray (13. 03. 2012) | To Alodia
Nuz pokial dobre vidim, autor odporuca postavit si dom sam...
Asi nebude ochotny chodit niekomu zadarmo muklovat, aj ked ako sam pise, jemu
kamarati pomahali...
Matrin Machata (14. 03. 2012) | Pochybujem
podla inych clankov od autora, myslim ze autor ma dost rokov, ma vnucata a zije v USA. Už vidim ako nejaky dedusko, ktory ma hotel a kopec prachov sa trtosi na Slovensko stavat niekomu dom zadarmo. O pardon, za ubytovanie :-DKaťuška (14. 03. 2012) | Pomáhať blížnemu je cesta do neba
Rada by som Vám pomohla pani Alodia, ale domy sama staviať neviem. Možno sa nájde dobrá dušička, človiečik, ktorý pomôže človeku v tiesni. Netreba sa vzdávať, bude to dobré. Ak má autor skúsenosti, peniažky môže prejaviť svoju veľkodušnosť a pomôcť. Jogo (14. 03. 2012) | pozemok
Postavit lacny dom svojpomocne sa da aj u nas.Len si treba uvedomit, ze “normalny panelakovy byt“ ma rozlohu asi 60m2.Preto treba stavat aj podobne velky rodinny dom.Ak ludia dokazu zit spokojne v panelakovom byte, preco v okamihu stavby rodinneho domu potrebuju mat vsetko 3x vacsie a luxusnejsie. Problem je kupit lacny(maly) pozemok v rozumnej blizkosti velkeho mesta, kde sa da najst trvala praca.Jogo (14. 03. 2012) | to reptizova
Uvazovali ste aj o tzv. obytnych kontajneroch alebo obytnych bunkach?
Mozno pre vase ucely by to stacilo a ponuk na internete je dost(aj repasovanych=lacnejsich)Zipperle Cohanim (30. 03. 2012) | Odpoveď pre: Alodia-Salve
Pekný deň prajem. Som rád, že navštevujú stránku aj ľudia v podobnom veku ako som ja. Tento prvý dom som staval pred 30 rokmi, takže už si ani neviem predstaviť vzhľadom na svoj vek – už nie sme predsa najmladší, že by som mal pracovať na stavbe. Ale samozrejme ďakujem za ponuku ubytovania. Ale ako čítal som, tak chcete stavať prístavbu k rodnému domu, ktorý patrí Vašej rodine, takže asi máte kde bývať, tak nevidím v tom všetkom zmysel. Pomáhať treba len ľudom ktorí to skutočne potrebujú! Ak ste na tom skutočne zle s bývaním – ostanete na ulici bez strechy nad hlavou, ozvite sa, niečo vymyslíme. Mám totiž na Slovensku dobrých priateľov, ktorí sa o to postarajú.. Zipperle Cohanim (30. 03. 2012) | Odpoveď pre: Jogo
Výborný komentár. Ako keby ste mi zo srdca hovorili.viktoria111 (29. 04. 2012) | postavenie malého priestoru
dobry den!mám maly pozemok ako záhradu,potrebujem tam postavit 2 toalety a malu zumpu,ale bez toho aby mi to odbornik nakreslil mi to asi nedovolia,chcela by som tam podnikat,kúpila som si maly bufet na rychle obcerstvenie,zatial este nepodnikám,prispevok na samozamestnanie si nemozem pouzit na postavenie zumpy,a toalety.ako zacat?co mi poradite?Jaroslav (02. 04. 2013) | Pomoc
Ja rad by som vam pomohol p Viktoria, Reptizova verim ze uz v tomto roku 2013 to uz mate vsetci za sebou. Ak potrebujete pomoc ozvite sa.matej (19. 03. 2015) |
Ja vam poradim ako postavit lacno! Natrite si ksicht boxom na topanky, prestante chodiť do roboty a štát vám postaví dom. Potom ho mozet ponosit do zberu železa a drevo spálit v piecke a štát vám postaví ďalší.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: veda a technika | Dátum: 01. 12. 2012 | Komentáre: 90 | Počet videní : 39857
Kategória: veda a technika | Dátum: 30. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 36876
Kategória: veda a technika | Dátum: 07. 04. 2012 | Komentáre: 1 | Počet videní : 35378
Kategória: veda a technika | Dátum: 11. 05. 2012 | Komentáre: 22 | Počet videní : 28046
Kategória: veda a technika | Dátum: 03. 08. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 27067
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20101
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6590
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 17831
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18074
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18135
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6664
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9114
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 9317
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 13683
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19103
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 19228
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20233
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20308
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 20582
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25285
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 27555