„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Veda a technika

Ceny rastú, kvalita klesá! Prečo sa dnes všetko vyrába len na dva roky?Kam sa podeli tie časy, keď ste si kupovali spotrebiče tak, aby Vám vydržali až do dôchodku? Časy, keď predávali vŕtačky, ktoré ešte dnes aj po 40 rokoch perfektne fungujú? Časy, keď jedny topánky zdedili po sebe aj štyri deti a topánky sa nerozpadli. Zlaté to časy, kvalitnej a poctivej práce!

Keď vstúpite dnes do obchodu, všade z regálov na Vás hľadia výrobky od výmyslu sveta. Dá sa kúpiť už asi všetko. Za mojich mladých čias nebolo toľko možností jedného druhu tovaru na výber. Bolo len pár druhov, ale všetky mali spoločnú vlastnosť. Boli vyrobené kvalitne, z kvalitných materiálov. Neobsahovali toľko elektroniky ako dnes, výrobky mali skôr mechanického ducha, ale priemerný šikovný chlap dokázal doma svojpomocne opraviť skoro všetko. Či to bol mixér, auto, topánky, dokonca aj jednoduchý rádioprijímač. V tej dobe ak ste si kúpili hocičo, naozaj to vydržalo dlho, čo mi dá každý starší človek za pravdu.

Ale ľudia mali aj citovejší vzťah k svojim veciam. Topánky ak sa pokazili, nevyhadzovali sa ako dnes. Dali sa opraviť! Ak sa zlomil dáždnik, dal sa opraviť. Oblečenie sa prešívalo a opravovalo. Na doma sa nosilo aj staré oblečenie, veľa krát „poflekované“ ako úbor klauna. Zložitú poruchu auta Vám opravil sused automechanik, jednoduchšiu si robili ľudia doma, napríklad vyvárali zváračkou doma diery na karosériách svojich áut. Jednoducho dokázali si opraviť množstvo vecí.

Ale dnes je to všetko iné. Stačí len ísť okolo kontajnerov na odpadky. Vidíte tam množstvo oblečenia, topánok, elektroniky, elektrospotrebičov. Veľa krát sú tieto veci ako nové, len už nemoderné. Topánky s mierne odlepenou podrážkou sa vyhadzujú a kupujú sa nové. V minulosti, by sa ešte tri krát poriadne polepili a vyhodili by sa až keby sa rozpadli pomaly na atómy. Podstata je ale v dvoch veciach. Prečo ľudia vyhadzujú skoro nové topánky, či iný tovar s prečo tovar ktorý je skoro nový je hneď poškodený..

Ako ruka v ruke je aj celkový prístup k veciam v dnešnej dobe a prístup výrobcov. Možno sa to nezdá, ale za všetkým stoja výrobcovia. Nikto iný! Výrobca si určuje cenu, a určuje aj kvalitu výrobku. Výrobca vie tiež dopredu, koľko jeho výrobok vydrží, ale zákazníkovi to samozrejme nepovie. Výrobca ak už patrí k známym značkám, si určuje vysokú cenu svojich produktov, nie preto, že by jeho produkty boli nejaké extra kvalitné, ale preto, že je to známa značka. Aby sme vedeli si predstaviť kompletný princíp fungovania tohto „klamania“ zákazníka za účelom zisku v dnešnej dobe musíme si to popísať pekne postupne a podrobne.

Takže:

a) máme tu reklamné kampane na podporu predaja produktu /televízia, rádio, internet, časopisy/

b) máme tu skryté reklamné kampane na produkty /sponzorovanie podujatí, používanie produktov vo filmoch/

c) máme tu správanie celebrít a celkovo médií, ktoré nepriamo propagujú značku, či životný štýl, ktorý nepriamo súvisí s daným výrobkom, výrobcom.


Za každým jedným produktom, za každou silnou značkou stojí neuveriteľné marketingové oddelenie. A nie hoci-aké! Nie sú tam len grafici, ale sú tam predovšetkým vyštudovaný psychológovia, dokonca niekde aj psychiatri! Ich úlohou je nastaviť kampaň predaja tak, aby sa pomaličky dostávali do myslí obyčajných ľudí. Aby vytvárali komunitu a masový prúd v spoločnosti, ktorý prinúti aj iných ľudí sa prispôsobiť väčšine. Vymýšľajú a diktujú trendy, smery, nie len v oblečení, ale vo všetkom. Potom použijú nejaké známe osobnosti na spropagovanie ich diabolských plánov a výsledkom je zmanipulovaná spoločnosť, ktorá kupuje ich produkt. A investujú do tejto propagácie neuveriteľné peniaze, v konečnom dôsledku im to za to stojí. Neustále musia opakovať informáciu o výhodnosti produktu, aby si vaše podvedomie získali. Veď sa len pozrite v televízií ako za jeden program ide aj 5x tá istá reklama. Väčšina si povie, že im to nič vedome nespôsobuje. Ale spôsobuje podvedome! Spoločnosť je manipulovaná zo všetkých strán!

Reklamy na nás priam útočia priamo i nepriamo. Každému výrobcovi ide o to aby v prvom rade predával sa jeho produkt a v druhom rade, aby svoj produkt mohol časom vyvyšovať nad iné produkty, aby názov jeho firmy sa stal podstatne známy, čo mu do budúcna prinesie aj viac peňazí, lebo umelo tlačená, či dokonca vtlačená značka do povedomia ľudí - zarobí viac peňazí.

Lenže každý jeden výrobca vie, že niektoré produkty sa tak často nekupujú. Majú viac možností ako zarobiť viac peňazí a zvýšiť predaj. Buď ovplyvnením verejnosti, že niečo už je zastaralé a je potrebné to vyhodiť a kúpiť nové. Ale čo keď je vlastník výrobku s ním spokojný a zatiaľ nepotrebuje kúpiť si niečo novšie? Načo by si človek kupoval každý rok nový televízor len preto, že má o 5cm väčšiu uhlopriečku a má nové funkcie, ktoré asi polovica populácie ani nepozná a nikdy nevyužije. Potom ostáva len druhá možnosť. Vyrobiť produkt tak, aby po určitom čase sa sám pokazil, alebo začal sa častejšie kaziť. Lenže ľudia nechcú vyhadzovať neustále peniaze tak povediac do vzduchu, dajú si veľa krát starší výrobok opraviť do servisu. Aj tu sa výrobcovia poistili, stará súčiastka je pomaly taká drahá ako moderný celý televízor. A to nie je len o televízoroch, to je o všetkom!

Ja vždy rád hovorím o počítačoch – výpočtovej technike ako o najlepšom príklade. Na písanie textov stačil aj Word a staručký Windows 98. A dodnes aj stačí. Ale výrobcovia počítačov a programov vedia, že takto by nič nezarobili. Vznikne nový operačný systém a starší už prestane byť podporovaný zo strany výrobcu. Samozrejme novší systém potrebuje aj rýchlejší nový počítač. A tak to ide dookola. Každých pár rokov treba meniť počítač. Samozrejme doba ide dopredu, stále máme viac dát, potrebujeme väčšie disky a podobne. To prináša stále novšie výrobky. Niekedy pred 15 rokmi ste sa na Váš pevný disk mohli spoľahnúť, ale tie dnešné už také spoľahlivé nie sú. Neviem, či je to zámer, alebo je to len vecou prílišnej elektronizácie a zmenšovaniu veľkosti. To neviem. Ale vidím ako v servisoch výpočtovej techniky majú stále viac pokazených vecí.

K tomuto všetkému sa pridala aj finančná situácia obyvateľstva. Ľudia ktorí nemajú peniaze, sú nútení šetriť a kupovať si lacné veci. Inak by nevyžili. A toto využívajú tiež výrobcovia. Vyrábajú hlboko nekvalitné produkty, len aby znížili cenu. Radšej si kúpite Čínske topánky ako druhé značkové a kvalitnejšie. Niekedy je rozdiel medzi neznačkovou obuvou a značkovou aj 3 násobný. V cene. Ale keby ste vedeli, že tie značkové majú výrobnú cenu len o málo vyššiu ako neznačkové, pozerali by ste na to inak. U značkových vecí je niekedy až 100% z ceny len zisk výrobcov. A to nehovorím o predajcoch. Mám kamaráta ktorý vlastní továreň na kozmetiku, ktorá je celkom známa. Výrobné náklady na jeden deodorant dennej spotreby je približne 90 centov! Predáva ich veľkoobchodom za cenu približne 3 doláre. Ale v maloobchode ho kúpite minimálne za 8 dolárov! Takže tak funguje dnešné podnikanie, z nákladov 90 centov vzniká 8 dolárov pre koncového zákazníka. A zmanipulovaný zákazník kupuje a kupuje...
Dnes už aj značkový výrobcovia využívajú čínske výrobne kapacity. To je fakt! V Číne sa nevyrábajú len haraburdy ako si ľudia myslia, Číňania vedia vyrobiť aj neskutočne kvalitné veci. Ale oni vyrábajú to čo chce výrobca a zákazník. Spoločnosť chce lacné veci! Začali sme žiť nešetrný spôsob života. Kupujeme lacné veci, ak sa niečo pokazí, vyhodíme to a kúpime druhé. Veď je to lacné. Keby sme kupovali kvalitné produkty, vydržali by nám dlhšie a obchodníci s lacným tovarom by museli nakoniec aj zvýšiť kvalitu svojich produktov, lebo by si to spoločnosť vyžadovala. Ale musela by ich ponúkať za nižšie ceny ako značkové veci. Myslím si, že jediným východiskom je tlačiť na výrobcov a predajcov. Ak sa niečo pokazí, nevyhadzujte to, ale okamžite to bežte vrátiť a reklamovať. Aj keď ide len o malú drobnosť. Inak výrobca nebude nútení s tým niečo robiť...

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   27. 04. 2012   |   Komentáre: -   |   Počet videní: 14305

Diskusia k článku

Tento článok ešte nemá žiadny príspevok!

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: veda a technika | Dátum: 01. 12. 2012 | Komentáre: 90 | Počet videní : 40397
Kategória: veda a technika | Dátum: 30. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 37558
Kategória: veda a technika | Dátum: 07. 04. 2012 | Komentáre: 1 | Počet videní : 36129
Kategória: veda a technika | Dátum: 11. 05. 2012 | Komentáre: 22 | Počet videní : 28303
Kategória: veda a technika | Dátum: 03. 08. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 27812
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20779
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6720
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18386
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18592
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18722
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6819
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9333
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 10848
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 13974
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19633
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 19824
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20777
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20929
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21133
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25930
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 27966