„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Neprispôsobiví občania

Energetická certifikácia budov je prešľap EU voči slobode jednotlivca!

Energetická certifikácia budov a pripravovaná regulácia farebnosti budov sú dva zásadne prešľapy voči slobode a voči majetku jednotlivca! Sú to prešľapy plné neslobody a diktatúry režimu. Postupné zotročenie obyvateľstva už nie je iba utópiou, postupne sa začína verejne prejavovať a ľudia podriadene len nad tým mávnu rukou. Preto nemávajte len tak rukami, nepodriaďujte sa diktatúre, veď za osobnú slobodu treba bojovať, inak sa stratí..

Vždy sa to začína rovnako, kúpite si pozemok na ktorom si chcete postaviť domček svojich snov. Máte svoju predstavu o tom z akých materiálov bude Váš dom postavený, ako bude fungovať, ako chcete riešiť vykurovanie a samozrejme viete aký rozpočet si môžete dovoliť. Avšak, aj keď Váš pozemok sa nenachádza v pamiatkovej zóne, môžete naraziť na komplikácie, ktoré obmedzujú Váš slobodný výber, Vaše rozhodnutia. Práve o tom bude dnešné zamyslenie.

Energetická certifikácia budov vychádza z odporúčania Európskej únie o šetrení energií. Možno myšlienka je to dobrá, avšak realizácia je už pochybná záležitosť. Samozrejme šetriť je potrebné, veď naša zem má tiež len obmedzené energetické možnosti, ale je potrebné to robiť nie príkazmi a zákazmi. Človek, budúci stavebník si sám musí uvedomiť, že ak si postaví dom nízko energetický, tak v budúcnosti môže ušetriť na energiách a poplatkoch. Inak je to celé postavené na hlavu, v podstate niekto Vám dopredu zákonom určuje, z akých materiálov a s akým druhom zateplenia si môžete postaviť Váš dom za Vaše peniaze na Vašom pozemku. A navyše si musíte aj zaplatiť certifikát, ktorý určuje, či Váš dom spĺňa dané limity.

Keď si človek uvedomí o čom to celé je, nič iné mu neostáva ako jedno veľké zhrozenie nad svojou osobnou neslobodou. V podstate musíte robiť to, čo Vám prikáže zákon aj v prípade Vášho osobného vlastníctva, inak môžete na kolaudáciu Vášho domu zabudnúť. Viete, ak by ste si postavili dom aj z čistého liateho betónu, ktorého vykurovanie by stálo desaťtisíce dolárov ročne, štátu do toho nič nie je. Tak by to malo byť. Veď za energie si v konečnom dôsledku platíte len Vy!

Tvorcovia týchto zákonov a odporúčaní majú dosť peňazí a preto ich absolútne netrápi, že niekto jednoducho nemá dostatok finančných prostriedkov, že niekto nemá mesačný plat vo výške 5000 dolárov ako páni zákonotvorcovia. Obyčajný človek je rád, že si postaví aspoň malý domček, najlacnejšie ako vie, z klasických materiálov, ktoré majú v danej lokalite tradíciu. Susedia a známy pomôžu s výstavbou a domček stojí. Veď na nejaké úsporné kvalitné okná, drahé izolačné materiály obvodového plášťa i strechy, či na moderný spôsob kúrenia nie sú jednoducho peniaze.

To je len jedna rovina problému a to finančná. Ale je tu aj druhá rovina, rovina slobodnej voľby. Ako som už písal, chcete si postaviť dom na Vašom pozemku, za Vaše peniaze s použitím Vašej pracovnej sily. Nechcete od štátu nič, štát Vám predsa neplatí za spotrebované energie! Tak potom akým právom sa štát stará do toho aký úsporný bude Váš budúci dom? Akým právom sa tvorcovia zákonov a odporúčaní doslovne rýpu do Vášho vlastníctva? Akým právom diktujú, aké izolačné vlastnosti má mať niekoho súkromný dom?

Možno to zneje neuveriteľné, ale tvorcovia týchto zákonov majú však oporu aj medzi ľudmi. Sú totiž skupiny ľudí, ktorí si vybrali za svoju životnú púť kritizovanie spôsobu života iných v mieste kde žijú. V podstate chcú chrániť matičku planétu tým, že obmedzia energetické výdaje. Nedovolím si na to povedať nič zlé, veľa krát majú títo „pseudoochráncovia zeme“ pravdu. Ale zameriavajú sa na miesto kde žijú, čo je samozrejme ich hlúposť do neba volajúca! Na jednej strane chcú šetriť energetické zdroje a chrániť prírodu v Európe, na strane druhej sa desiatky rokov vyváža odpad z Európy do Afriky, do zaostalejších zemí, kde sa páli všetok ten ekologicky nespracovateľný odpad priamo na skládkach. Ale to už niekomu až tak nevadí. Nakoniec Európska únia sa začne hrať na spasiteľa ekológie sveta a prijíma zákony o energetických budovách a „buzeruje“ slušných ľudí. Avšak už nevidí to, že v iných krajinách, ktoré sú väčšie ako celá Európska únia dokopy sa vôbec nešetrí, príroda sa ničí a do ovzdušia sa uvoľňujú také svinstvá, že by sa ekológom z Európy až oči pretáčali.

Ale pri tomto tento povestný model demokracie a slobody trebárs v oblasti výstavby domčeka snov nekončí! Pracuje sa na nových nariadeniach, aké farby budú môcť byť použité na v budúcnosti stavaných domoch. Zatiaľ sú v príprave, ale známy z rady Európy mi rozprával, že sú isté tlaky priamo od architektov, vo veľkých mestách v rôznych štátoch, aby sa pripravila smernica na zosúladenie farebnosti štvrtí, bo ľudia ak si vyberajú farbu individuálne, tak je to z celkového umeleckého pohľadu hrozné.

Napíšem to úprimne, prvé čo mi napadlo bolo to, že no „po piči“, jebú sa do života ľudí ako v otrokárskej spoločnosti, ešte nech povinné rovnošaty zavedú a budú obyvatelia Európskej únií novým nevoľníckym štátom. A zmanipulovaní ľudia budú ťapkať ručičkami a kričať to je ono, to sme chceli. Viem, že je množstvo ľudí, ktorí veľmi dobre vnímajú čo sa to deje, ale aj viem, že je ich podstatná menšina oproti tým druhým. Iba osveta v oblasti diania dokáže otvárať oči, preto píšem veci, ktoré sa možno priamo Vám nepáčia.
Mimochodom, vedeli ste, že za zákonmi v oblasti energetických úspor budov nestoja len ekológovia, ale predovšetkým obrovská lobby výrobných firiem izolačných materiálov? Čo si budeme hovoriť, za všetkým stoja v dnešnej dobe len peniaze..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   25. 03. 2013   |   Komentáre: 4   |   Počet videní: 12401

Diskusia k článku

eva (25. 03. 2013) | energeticka certifikacia budov je preslap EU voci slobode jednotlivca!
Dakujem pan Zipperle.ten clanok je velmi dobry a pravdivy.
tesim sa na dalsie vase clanky.pekny den.Jaroslav (01. 04. 2013) | Pravdaaaa
Potvrdzujem pravdivost Zipperle volim vas za prezidenta Slovenskej Republiky. Ste mojim fanisikom a stojim pri vas. Vase nazory su ako svate pismo.Nela (12. 04. 2013) | Diktatúra
Stále viac ma desí skutočnosť ,že sú z nás figúrky v rukách diktatúry.Naozaj to vadí len pár jednotlivcom?Ja chcem sadiť cukrovú repu ktorú nám zakázali ,chcem mať dom z hliny a farbu aká ma zrovna ten daný rok napadne a nepotrebujem si čipovať zvieratá ako povedala nadvláda ,že kvôli mojej ochrane majetku no,nech to nechajú na mňa ako si svoj majetok ochránim!Nestačí,že nám sem vozia všetko svinstvo sveta a my blázni sa trovíme potravinami ktoré si sem necháme doviesť lebo sme si dali nariadiť-zničiť a nepestovať,najnovšie budeme na sebe testovať lieky aby sa tí vyvolení nemuseli báť o svoje zdravie a ešte si za to aj poriadne doplatíme.Deti budeme dávať do škôl kde nám určia aj keď toto vzdelávanie môže byť pod absolútnu úroveň. Naozaj to nestačí?Stále bude celý tento národ držať hubu a krok?Ďakujem aspoň tebe,že takto otváraš ľuďom oči už som mala pocit,že som v tejto republike sama kto má toho plné zuby.Obávam sa však,že písať si ,asi nebude stačiť aby sme si obhájili svoju slobodu ak už nieje dosť neskoro!majte Filipa (19. 04. 2013) | Energetická certifikácia budov je prešľap EU voči slobode jednotlivca!
Dovolím si trošku nesúhlasiť v niektorých bodoch.
Ak by každý míňal akékoľvek množstvo za “desaťtisíce dolárov ročne, štátu do toho nič nie je.“
Myslím si že štátu a ľuďom okolo do toho je dosť veľa, nakoľko by sme museli začať stavať veľké množstvo nových elektrární a hĺadať nové energ. zdroje, čo by asi urýchlilo zničenie planéty.Už teraz sme na tom zle.
A ku stavaniu vysnívaných domov na vysnívanom pozemku sa treba tiež zamyslieť. Ak by si každý postavil dom s vlastnou veľkostou , materiálom, farbou, a množstvom iných faktorov, tak by to mohlo dopadnúť ako v zlom Disneylande. 30 metrová ružová vežička pri čiernej kocke a zelenom plote veďľa sused s kontajnermi na sebe (pretože je to lacné) atď.
treba brať do úvahy aj to, že ľudia, pokiaľ nemajú dobrý vzor nevedia, čo je niekedy vkusné. Jasné, že koľko ľudí, toľko chutí ale dôležité je mať aj vzdelanosť a určitý rozhľad vo veciach. Nemôže byť každý kapitán a trvdiť, že on vie veci najlepšie. Dôležitá je aj pokora a uznanie, že nietko do vecí možno vidí viac ako on. To nám ľuďom dnes chýba. Každý si myslí, že môže byť hercom, politikom, maliarom a pritom zväčša produkuje nekvalitu, čo dehonestuje kvalitných ľudí v daných oboroch. Stačí si pozrieť TV alebo parlamentný prenos a ste dosť znechutený.
Takže opatrne a s mierou pre všetko....

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 18. 05. 2012 | Komentáre: 83 | Počet videní : 32340
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 20. 07. 2012 | Komentáre: 11 | Počet videní : 27751
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20981
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 05. 10. 2012 | Komentáre: 8 | Počet videní : 20714
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18737
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21281
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 7177
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18737
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18877
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 19282
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7277
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9706
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11607
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14766
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20178
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20184
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20827
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20981
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21194
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 26009
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28115