„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Moc peňazí

Kto skutočne vládne svetu? Niečo zo sveta bohatých..Kto skutočne vládne svetu? Spýtal som sa spoločnosti na oslave manželkiných narodenín. Viete, bolo viac menej ticho, také tie okamžiky, keď nie je ani čo povedať. Osobne pripadalo mi to ako dobrý podnet na rozpútanie búrlivej diskusie. Gratulanti sa však do mňa pustili, čo si konečne nedám pokoj s týmito hlúposťami, veď je to úplne jedno, každého trápi jeho život, práca a peniaze a nie nejaké filozofovanie o „nesmrteľnosti chrústa“. Začal som chápať, že táto otázka a odpoveď na ňu zaujíma veľmi malé množstvo ľudí. Bodaj by aj nie, veď sa ich to bytostne netýka, rožky lacnejšie nebudú, viac peňazí im to neprinesie. Na internete sú desiatky tisíc stránok, ktoré sa venujú alternatívnym témam spochybňovania hlavného prúdu myslenia. Nečíta ich veľa ľudí, nie každý má totiž záujem vedieť viac ako mu komerčné média prednesú.

Aj na ten oslave sa našlo pár skalných záujemcov o túto tému, ale nie všetci boli takí aby mali chuť vedieť viac, skôr sa s obľubou hádali o svojej jedinej pravde. Ani neviem ako začala tá nekonečná rozprava o vládcoch sveta, o rodinných klanoch Rockefellerovcoch a Rothschildovcoch. Kde sa vzal tu sa vzal oponent a spýtal sa, vraj ako môžu ovplyvňovať svetové dianie, keď nepatria ani k desiatke najbohatších ľudí, v žiadnom rebríčku boháčov sa nenachádzajú. Vraj to sú všetko len konšpiračné teórie pre idiotov, ktorí ich žerú.

Hneď mi bolo jasné, že tento dotyčný človek, má zvláštny pohľad na svet. Patrí k skupine, ktorá prezentuje názor, či skôr svetonázor, že peniaze znamenajú moc a majetky treba ukazovať tak, aby to všetci na vôkol vedeli i videli. Práve táto skupina považuje za najbohatších ľudí tých, ktorých im prezentujú média. Priznám sa, niekedy som aj ja dôveroval týmto rebríčkom. To je už dávna doba sladkej nevedomosti. V mojom živote prišiel zlom v zmýšľaní, keď som mal možnosť spoznať jedného šejka zo Saudskej Arábie. Práve títo ľudia, ktorých ja volám „ropní baróni“ majú v rukách veľké bohatstvo. Stačí len nahliadnuť do rebríčkov najbohatších ľudí a zistíte, že ich majetky sú odhadované napríklad na 25 miliárd dolárov. Poviete si, je to neuveriteľne veľa peňazí, ale v skutočnosti nie je to až tak veľa peňazí, reálne môže mať pár stoviek miliónov dolárov na účte, ostatné peniaze má uložené v majetkoch, ktorá výsledná hodnota sa len odhaduje. Toho šejka som spomenul zámerne, totiž ročne zarobí okolo 1 miliardy dolárov len na rope a ropných produktov, všetko pekne po tichu, bez médií. Nuž jeho ropné vrty majú len ťažko odhadnuteľnú hodnotu, predbežné geologické hodnoty sú určene na desiatky miliárd dolárov. S prehľadom by sa dalo povedať, že tento nenápadný ropný barón by mal patriť medzi 10 najbohatších ľudí na svete. Ale v žiadnom rebríčku nie je, nemá ani záujem sa tam dostať.

Nemusím nikomu vysvetľovať, že skutoční najbohatší ľudia veru v žiadnych rebríčkoch nie sú uvedení. A tí čo sú, to sú priam len takí zvláštni ľudia bažiaci po sláve a moci. Treba si vždy uvedomiť, že ten kto zostavuje rebríček bohatých vychádza z dostupných informácií a vždy pred zaradením do rebríčka sa v prvom rade ozve danej osobe, či s tým súhlasí. Ja to celkom poznám, na začiatku je vždy možnosť vstúpiť do nejakého VIP klubu pre bohatých. Do týchto klubov môže človek vstúpiť ak má preukázateľne pár desiatok miliónov dolárov na účte a klub sa mu za jeho členstvo stará o všetky obchody a služby. Klub Vám zabezpečí stíhačku ak si chcete na nej polietať, zabezpečí prenájom celého ostrovu, ak chcete mať na dovolenke kľud, stačí len zadať požiadavku a následne sa Vám ju pokúsia vybaviť a zabezpečiť. Patriť do nejakého veľkého verejného VIP klubu je spôsob ako sa nejaký novinár dostane k údajom o Vašom majetku cez informácie v klube.

Viete, ľudia ktorí ešte nevedia dobre pracovať s peniazmi a nedokážu ich ovládať majú podvedomú túžbu sa chváliť peniazmi a svojim úspechom. Nie je veľa superboháčov v rebríčkoch, ktorých rodinné podniky boli viac generačné. Väčšinou v týchto rebríčkoch sú ľudia, ktorí sa len pred 20, či 40 rokmi sa dostali k väčším peniazom. Ešte stále majú v podvedomí ten pocit neobmedzenej moci a nadradenosti. Majú peniaze, môžu všetko zmeniť, majú chuť sa chváliť tým, čo majú. Je iné, keď sa narodíte do luxusu, nepripadá Vám luxus ako niečo výnimočné. Ale keď luxus získate počas dospelosti vnímate ho inak. A o tom to je.

Musím ale povedať ešte jednú vec, to že niekto je prezentovaný ako jeden s najbohatších ľudí planéty, ešte to neznamená, že jeho majetky sú jeho majetky. Vy nevidíte, čo za tým v skutočnosti je, kto mu prilial kapitál a investície, kto mu dohadzuje obrovské zákazky. Uvediem to len na malom ľudskom príklade, rozhodnete sa otvoriť si reštauráciu. No nemáte dostatok peňazí, tak si požičiate od starej mamy, od tety, od bratranca. Reštauráciu otvoríte, je známa, stávate sa slávnym majiteľom reštaurácie. Nie je to 1/3 reštaurácie starej mamy, ale v očiach verejnosti je to Vaša reštaurácia! Rozhodnete si otvoriť ďalšie a zase potrebujete kapitál, zase si požičiavate peniaze na rozvoj a rast. Čím väčšie projekty robíte tým väčšie peniaze potrebujete. Nuž a takto je to aj u tých najbohatších ľudí. Aj oni si berú úvery z banky!

Veru aj najbohatší ľudia z rebríčkov si požičiavajú peniaze od bankárov, veľké množstvo projektov je riešených cez úvery. To, že sa o tom nepíše v novinách neznamená, že sa to nedeje, len Vy o tom neviete. Miliardár má majetky v hodnote miliárd dolárov, ale keď má postaviť budovu za 500 miliónov, tak veľa krát tých 500 miliónov v hotovosti nemá! A musí si ich požičiavať. Média a aj priamo boháči nechávajú s obľubou trošku skresľovať realitu z ich života a majetku. Pýšia sa obrovským hotelovým rezortom ako vlastníci pritom v zákulisí by ste rýchlo zistili, že vlastne rezort vlastní bankár, a majiteľ ho pekne potichúčky spláca, prípadne v ňom ostáva ako tichý spoločník práve bankár, či utajený investor. A práve ten investor je pravý superboháč, takže tie rebríčky sú v konečnom dôsledku vytvorené len na zvýšenie čitateľnosti a manipulovanie mienky ľudí.
O tom som ale písať nechcel, chcel som písať o oslave manželkiných narodenín a rozhovoroch. Niekedy sa chcené obráti a vznikne z toho niečo úplne iné. Dúfam, že to nevadí, za dôležitejšie považujem opísať aj život ľudí „boháčov“ z iného pohľadu..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   20. 09. 2012   |   Komentáre: 4   |   Počet videní: 4082

Diskusia k článku

Tib3rian (20. 09. 2012) | konspiracne teorie
Vraj konspiracne teorie pre idiotov. Ludia uverili ze vsetko su to konspiracie, lebo im to tak bolo predostrete. Kazdy uz predsa dnes vie, co je to Penta a podobne spolocnosti, ze ktore mena tam figuruju, potom figuruju v bielom dome, na stretnutiach Bilderbergu, kdes sa riesia velke ekonomicke otazky. Poznam tiez takych ludi, ktori povedia ze chleba lacnejsi nebude a dalej o tom nerozmyslaju. Lezne to su ludia, ktori nevedia, co je to verejna diskusia a ako mozu nazory a hlavne spravne nazory v nej ovplyvnit myslenie aj konanie ludstva. Su to ludia ktorim chyba urcite “komunikacne“ kolecko. Ale nic proti nim, len je to proste tak.nasehobby.sk (20. 09. 2012) | Poznám majiteľa
Poznám majiteľa skupiny firiem, bohatý človek. Pritom kto do “toho“ vidí vie, že všetko je na úver alebo leasing, niektoré budovy aj dvakrát ;) a jediné, čo má, je možnosť disponovať tými peniazmi v rámci určitých možností a času, užívať si komfortu áut, kancelárií, hotelov a pravidelne mu z firmy “kvapká“ do jeho osobného majetku. Keby sa všetko zrátalo, nič by nevlastnil. Ale navonok je to bohatý a mocný muž.eva (26. 11. 2012) | Kto skutocne vladne svetu?Nieco zo sveta bohatych
velmi pekny clanok a pravdivy,skoda,ze si to neprecita viac ludi,radsej pozeraju reality sou a potom ziju mimo reality.
Autorovi vela stastia dakujemjou (03. 12. 2012) | skoda
Skoda..skoda že ludia sa nezaujmaju..skoda že ludom vyhovuje nevedomost, pretoze inak by vedeli že ta stará koruna ktorá sa premenila na 3centy a teda 0,0 nic, ktoru sme dali pekarovi za ten rohlik a pekar mal pracu, kupil muku a polnohospodar mal prácu dnes znamená to že pekar zrazeny cenou hypermarketu zavrel alebo kupuje v tom hypermarkete polsku muku predava rohlik pod cenu spat hypermarketu a hypermarket z hrubeho zisku posle cez naklady svojim nacionálnym dodavatelom podiel z nasej koruny a celý čistý zisk po zdaneni posle do svojej krajiny majitelovi HM. Na co sme tu zabudli..? Že ta koruna bola vyrobena u nas..z nasho HDP..a len tak z něj cast dovolime odist...ale slovac sa nezaujima..ved rohlik lacnejsi nebude ze?? Len dnes stoji priem.6-8 centov v HM co je 100% narast oproti korune..

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: moc peňazí | Dátum: 09. 10. 2012 | Komentáre: 32 | Počet videní : 40872
Kategória: moc peňazí | Dátum: 01. 11. 2011 | Komentáre: 8 | Počet videní : 25375
Kategória: moc peňazí | Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 20581
Kategória: moc peňazí | Dátum: 11. 04. 2012 | Komentáre: 8 | Počet videní : 17373
Kategória: moc peňazí | Dátum: 04. 11. 2011 | Komentáre: 27 | Počet videní : 13391
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11643
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 5724
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 10036
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 10673
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 11309
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 5822
Zipperle odporúča
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 8155
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 8211
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 10818
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 11710
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 12162
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 12459
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 12616
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 13232
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 16880
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 20581