„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Politické šarvátky a kríza

Neobvyklá obchodná operácia. Viete čo to znamená?

Neobvyklá obchodná operácia (NOO), alebo polícia môže vedieť o Vás a o Vašich obchodoch viac, ako si myslíte! Vybrali ste si doma z ponožky peniaze a kúpili si dom? Vložili ste do banky viac peňazí? Kúpili ste si zlato, obraz, či premenili väčší obnos peňazí na inú menu? Tak buďte si určite istí, že ste skončili v hlásení na finančnej polícií!

Podstatná časť obyvateľstva na Slovensku ani poriadne netuší, že existuje zákon 297/2008 Z. z. o ochrane pred legalizáciou príjmov z trestnej činnosti a o ochrane pred financovaním terorizmu. Poviete si, na prvý pohľad ide dobrý zákon, ale už málo kto vie, čo všetko tento zákon obnáša.

V zákone sa dozviete, že existujú povinné osoby, ktoré musia nahlásiť na finančnú políciu každú neobvyklú obchodnú operáciu, s ktorou prišli do styku, prípadne aj pokus o neobvyklú obchodnú operáciu. Laicky povedané všetky obchody, či transakcie nad určitú finančnú hodnotu, či trošku podozrivé operácie je povinná osoba nahlásiť na políciu.

Hneď na začiatok, je dobré vedieť, kto sú tieto povinné osoby, teda kto o Vás je povinný podávať hlásenie ak niečo kupujete, či obchodujete. Týka sa to samozrejme všetkých obyvateľov Slovenska aj firiem. Vyberiem len pár:

- banky a poisťovne
- pošty
- obchodníci s cennými papiermi a komoditami, burzy
- zmenárne a dražobné domy
- osoby oprávnené obchodovať s pohľadávkami, exekútor
- záložne a obchody so šperkami a drahými kovmi alebo drahými kameňmi

Ale pozor to nie je všetko, najlepšie som si nechal na koniec! Povinnými osobami sú aj finančný a daňový poradca, účtovné firmy – účtovník, obchodníci z realitami, advokát alebo notár, ak poskytuje právnu službu v oblasti nákupu a predaja nehnuteľností alebo obchodných podielov v obchodnej spoločnosti a každý obchodník s umeleckými dielami, zberateľskými predmetmi, starožitnosťami, kultúrnymi pamiatkami, kultúrnymi predmetmi.

Ešte jedna posledná oprávnená osoba. Povinnou osobou na účely tohto zákona je tiež podnikateľ, ak vykoná obchod v hotovosti v hodnote najmenej 15 000 EUR bez ohľadu na to, či je obchod vykonaný jednotlivo alebo ako viaceré na seba nadväzujúce obchody, ktoré sú alebo môžu byť prepojené.

Čo to pre bežného človeka znamená? Zákon jasne hovorí o tom, že oprávnená osoba je povinná sama zhodnotiť podľa metodických pokynov polície, či ide o neobvyklú obchodnú operáciu a následne je povinná zaslať finančnej polícií hlásenie. No ak si myslíte, že nejaký realitný agent, ktorý Vám asistuje pri predaji domu, alebo notár, ktorý poskytuje právnu službu v oblasti nákupu a predaja nehnuteľností, alebo dokonca Váš účtovník Vás jednoducho nenahlási ak sa mu niečo nezdá ste na veľkom omyle!

Oni dobre vedia, že ak by nenahlásili podozrivú operáciu, tak im hrozí pokuta až 165.970 EUR. Pri kontrole finančnou políciu stačí ak by narazili na nenahlásenú neobvyklú obchodnú operáciu a mali by veľký problém – obrovskú pokutu! To nebudú riskovať, hranica medzi neobvyklou a obvyklou operáciou je veľmi malá, takže radšej všetko preventívne nahlásia. Teda ak o tomto zákone vôbec vedia, určite sa nájdu ľudia, ktorí aj dnes ešte nevedia.

Zaujímavé je aj to, že ak ste podnikateľ a vykonáte nejaký obchod nad sumu 15 000 Eur v hotovosti. Tento obchod môže byť uskutočnený nielen jednotlivo, ale aj ako obchod uskutočnený po častiach na seba nadväzujúcich! V tomto prípade ste povinný aj Vy skontrolovať, či nejde náhodou o neobvyklú obchodnú operáciu. Ak to nenahlásite a dokáže sa, že išlo o preukázanú neobvyklú obchodnú operáciu zaplatíte si slušnú pokutu a narobíte si problémy!

Formát hlásenia je veľmi zaujímavý! Sú pripravené vzorové hlásenia, kde sa vyskytujú skutočné skvosty ako napríklad otázka „Politicky exponovaná osoba“. Možno to tam je zaradené preto, aby rovno toto podanie zahodili do smetného koša, kto vie..

Vzory podania nájdete tu: http://www.minv.sk/?vzory

Na záver článku sa ešte vrátim sa ešte k metodickým pokynom - všeobecným spôsobom rozpoznania neobvyklých obchodných operácií. Oprávnené osoby majú dané pokyny ako majú rozpoznať, či ide o neobvyklú operáciu. Inak by sa samozrejme mohli vyhovárať, že in sa daná operácia zdala obvyklá a nemali potrebu ju preto hlásiť.

Vyberám napríklad:

Špecifické spôsoby rozpoznania neobvyklých obchodných operácií pri vykonávaní realitnej činnosti

Kúpa nehnuteľnosti pre tretiu osobu. Urgentný prevod majetku za cenu, ktorá sa výrazne odlišuje od ceny obvyklej na trhu. Darovanie majetku tretím osobám. Prevody nehnuteľností za symbolickú hodnotu 1,-EUR. Splnomocnenie na konanie za inú osobu pri nakladaní s majetkom na dobu minimálne 12 mesiacov.

alebo

Špecifické spôsoby rozpoznania neobvyklých obchodných operácií pri vykonávaní audítorskej a účtovníckej činnosti

Vykonanie peňažnej úhrady v dvoch formách, a to oproti daňovému dokladu o úhrade v nízkej sume, pričom druhú časť úhrady navrhuje realizovať/zrealizoval v hotovosti bez daňového dokladu. Urgentný prevod majetku za cenu, ktorá sa výrazne odlišuje od ceny obvyklej na trhu. Platenie za obchodnú operáciu v hotovosti, mimo bankového prevodu. Darovanie majetku osobám iným ako blízkym. Prevody nehnuteľností za symbolickú cenu 1,-EUR. Obchodné operácie bez podkladu preukazujúceho ich uskutočnenie, t.z. operácie nie sú doložené objednávkami, zmluvami.


Je toho viac, ak Vás to zaujalo, môžete si prečítať tieto pokyny celé. Dokument nájdete na stránke ministerstva vnútra:
http://www.minv.sk/swift_data/source/policia/finpol/fatf/sposoby_rozpoznania_NOO.pdf

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   18. 06. 2012   |   Komentáre: 4   |   Počet videní: 11948

Diskusia k článku

Peter Tomecek (21. 08. 2012) | boj proti povinnemu nahlasovaniu neobvyklych obch. operacii
Proti povinnemu nahlasovaniu neobvyklych obch. operacii mozno podla mna bojovat jedine tak, ze uradu bude viac povinnych osob nahlasovat VSETKY obchodne operacie ako neobvykle. Tym sa urad kapacitne zahlti. Staci aby sa zivnostnici a/alebo banky spojili a nahlasovali uradu kazdy svoj obchod. Ked urad dostane milion hlaseni mesacne, nema sancu a bol by to pekny prejav obcianskej neposlusnosti proti nadvlade statu a kontrolovaniu svojho stada oviec.
ptomecek@azet.skMarta Krenčeyová (12. 11. 2012) | Dotaz
Dobrý deň, moja známa predávala byt cez RK, mala exkl. zmluvu, ale absolutne s ňou neprejednávali podmienky zmluvy, ale čo je najhoršie pri podpisovaní, kde nebolo treba osvečiť podpis jej podstrčili splnomocnenie a do KZ dali, bez bankového prevodu vyplatenie časti kúpnej ceny v hotovosti 24000 EUR pri podpise záložných, čo sa nestalo apredávajúci ich vydal RK, ešte v ten deň sa ich domáhala, ale až na 3. deň sa začali odvolávať na plnú moc. Nový majiteľ už má LV, ale ona nemá svojich 24000, plnú moc jej odmietli vydať, nevie čo obsahuje, pritom konateľka SRO absolvovala školenie k zákonu297/2008, viete poradiť. Ďakujem. Marta KrenčeyováPeter Stredanský (27. 12. 2012) | Komentar
Dobry den,
musim skonstatovat, ze sa skutocne jedna o zaujimavy clanok a v neposlednom rade i o zaujimavy nazor autora. S predmetným zakonnym znenim momentalne pracujem a skutocne na nom nevidim nic zle, a uz vobec mi z neho nevyplyva ziaden nastroj na kontrolu obcanov, ako spomina moj predchodca v komentaroch. Zakladna premisa znie, pokiaľ ste peniaze nadobudli zakonnym sposobom, preco by ste sa mali bat pripadnej kontroly, hoci i v prípade spominanej kupy nehnutelnosti z hotovosti drzanej doma. Podla mojho nazoru je prijatte tohoto legislativneho znenia urcite krokom vpred, samozrejme pocet realne obivnenych a v konecnom dosledku odsudenych je uz asi na inu debatu. Tu vsak treba hladat chybu v politickej nevoli riesit a trestat predmetne neobvykle operacie.Peter Stredanský (27. 12. 2012) | Pre Marta Krenčeyová
Dobry den, z Vasho prispevku a teda z opisanej situacie usudzujem, ze Vasa znama predavala nehnutelnost pricom zmluvne dohodnute plnenie v hotovosti jej nebolo zo starny RK plnene, hoci je tak ustanovene v zmluve. Pokial je vsetko tak, ako hovorite, zo strany RK sa jednoznacne jedna o bezdovodne obohatenie a cast kupnej ceny musi v kazdom pripade vydat. Je vsak potrebne podotknut a skontrolovat, ci suma 24.000 EUR nie je v zmluve dohodnuta ako odmena RK ( hoci naozaj v neobvykle vysokej miere).

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 18726
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 18. 06. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 11948
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 16. 06. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 10949
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 13. 07. 2012 | Komentáre: 16 | Počet videní : 9937
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 28. 11. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 8123
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 13473
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 5859
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 11654
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 12272
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 12861
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 5984
Zipperle odporúča
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 8330
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 8342
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 12429
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 12734
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 13461
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 14308
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 14427
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 14873
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 18726
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 22169