„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Zipperle sleduje svet

Prijímanie žiaka na gymnázium podľa priemeru je nezmysel!

Občas si preložím nejaké články aktuálneho diania na Slovensku. Moja Slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch a tam sa Slovenčina v tej dobe v našom meste nevyučovala. Zaujal ma nový zákon, či vyhláška ktorý určuje priemer známok, ktorý musí žiak dosiahnuť aby sa dostal na strednú školu – gymnázium.

Poviem to priamo. Tento zákon je na jednej strane dobrý, na druhej strane hlúposť. Hlúposť priam ako sa hovorí „do neba volajúca“. Samozrejme je správne určiť podmienky na prijatie, aby všetci žiaci nešli na školu z ktorej nie je uplatnenie. Ale nie priemerom známok a dosiahnutým výsledkom na základnej škole. Priemer nehovorí o vedomostiach! To pozor!

Deti ktoré sa dostávajú do puberty môžu napríklad zavrhovať vykonávanie domácich úloh, za čo im pribúdajú v žiackej knižke samé päťky. Alebo učiteľ ich nemusí mať v láske, preto ich hodnotenie nemusí odpovedať realite. Rovnako môže byť žiak prominentný, čo ho predurčuje mať lepšie známky ako by si zaslúžil. Jednoducho pevne daná hranica na prijatie je nezmysel.

Správne by bolo riadiť sa výsledkami z prijímacích skúšok. Aj dieťa, ktoré malo horšie výsledky na vysvedčení, môže byť neskutočne šikovné, inteligentné a hlavne vzdelané. Vedomosti môže mať a môže ich dokázať v prijímacom konaní na strednú školu.

Rozprával som sa o prijímaní na školu s administrátorom tejto stránky. Končil základnú školu chvíľku po nežnej revolúcií a chcel ísť na elektrotechnickú priemyslovku. V tej dobe išlo o priam výberovú školu, nedostal sa tam každý jedinec. Podmienky na prijatie boli dosť tvrdé vypočítaval sa priemer zo základnej školy spolu s hodnotením aké dosiahol na prijímacích pohovoroch. Sám mi povedal, že nemal najlepšie známky na základnej škole, hovoril mi o neprávostiach pri známkovaní. Viac krát mal rovnakú skúsenosť, obľúbená žiačka mala priemer známok z nejakého predmetu 1,5 a na vysvedčení sa jej objavila 1. On mal na rovnakom predmete, v rovnakom čase – rovnaký priemer(identické známky) a na vysvedčení mal 2. Nič s tým nedokázal spraviť, ale do dnes si spomína na tieto neprávosti. Aj v tej dobe sa známky upravovali podľa obľúbenosti žiakov. Známky na vysvedčeniach nemal zlé, na niektorých skončil s vyznamenaním a na niektorých mal aj trojku. Jedinú! Nebyť trojky, bol by opäť vyznamenaný. Ale chcel ísť na svoju vytúženú školu, vedel, že ak spraví výborne prijímacie pohovory, tak sa dostane na školu. Preto sa posledný rok tvrdo venoval štúdiu. Rodičia ho denne skúšali opakovali si spolu látku za celé roky. Na odborné predmety mu vybavili doučovania. Nakoniec to skončilo tak, že prijímačky spravil na výbornú. Samé jednotky. Aj z matematiky dostal jednotku, pritom na vysvedčení mal väčšinou trojku. Preukázal svoje vedomosti, dokázal, že na tu školu jednoducho má predpoklady i vedomosti.

A takto by to malo byť. Prijatie na strednú školu by nemalo byť odvodené od priemerov v predchádzajúcej škole, ale od vedomostí, ktoré žiak preukáže na prijímacích pohovoroch. To je spravodlivé. Oveľa lepší systém by bol, keby sa spravili aj ústne aj písomné prijímačky, kde by komisia preskúšala vedomosti žiaka, záujemcu na štúdium. Uvedomujem si, že učitelia na stredných školách by z toho nemali radosť, mali by za ich biedny plat, len prácu na vyše. Prijímačky by potom trvali viac dní. Ale na druhej strane by skôr vedeli koho prijímajú. Možno by mohli skôr odhaliť nespratníkov, vďaka ktorým si potom celé roky musia trhať vlasy.

Možno sa niekomu nebude páčiť moje tvrdenie. Ale každý vie, že výsledky na papieri nehovoria o ničom. Či je to vysvedčenie zo základnej školy, strednej školy, alebo diplom z vysokej školy. Všetci môžu mať dobré známky, ale nemusia mať vedomosti a zručnosti. Zmyslom školstva je pripraviť žiaka na život a na jeho profesiu – jeho budúce zamestnanie. Podľa toho by malo byť nielen hodnotenie žiaka, ale aj jeho príprava.

Európske, teda Slovenské školstvo je v tomto trošku pomýlené. Učí množstvo predmetov, všeobecného vzdelania, ktoré človek nikdy nevyužije v praxi. Načo je kuchárovi dokonalá znalosť literatúry? Celé roky sa učí literatúru, jej históriu. Pritom po skončení školy na všetko časom zabudne. Jednoducho informácie ktoré prijal, nikdy nevyužil. Vraj ide o všeobecné vzdelanie, oponujú ostatní. Na druhej strane, stačilo by aj pár mesiacov výučby, načo venovať tomu roky? Sú to stratené peniaze, čas učiteľa. Každý žiak by sa mal od malička zameriavať na svoj budúci odbor, venovať sa predovšetkým svojmu zameraniu. U nás je školstvo iné, zameriava sa na odborníkov. Viem, že tiež to nie je ideálne, ale je to lepšie. U nás tesár si pomaly nedokáže ani vymeniť žiarovku, ale domy stavia tak odborne a kvalitne, že by mu mohli ostatní závidieť. Neovláda žiadny iný jazyk okrem Angličtiny, ale to vôbec nevadí, nie je prekladateľ, ale tesár. Nepotrebuje to!




Škola má pripraviť človeka na život, na jeho povolanie a nie snažiť sa skupinovo naučiť nepotrebné veci. To je základ. Na školu sa majú dostávať ľudia, ktorí tam chcú ísť a svoj záujem majú doložiť na prijímacom pohovore ako inak, svojimi vedomosťami. Nie kusom papieru, pardon, priemerom známok z nejakého papieru..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   28. 06. 2012   |   Komentáre: 6   |   Počet videní: 4056

Diskusia k článku

Luborko (28. 06. 2012) | Ale veď to tak presne kedysi bolo
Ja som končil ZDŠ v roku 1972. Z fyziky a matiky somexceloval a mal som celkom dobre znamky. Ale z Rustiny ani nahodou. Nie zeby som proti Rustine daco mal. Nebol som skratka na jazyky. Skratka patril som medzi lepsich ziakov, ale vyznamenany som nebol. To byval u nas vzdy maximalne 1 alebo 2 z triedy. Na Gymnazium som absolvoval klasicke vtedy prijmacky. Doobeda boli pisomne a boli z matiky, slovenciny a uz neviem, ci este z dacoho. Potom nam dali par hodin volna a potom ohlasili vysledky. Kto uspesne urobil pisomky, bol prijaty. Kto nie, mal sancu na druhy den na ustnej oprave. Vtedy boli gymnazia velmi prestizne skoly a hlasili sa tam len najlepsi. Aj z tych najmenej 1/4 potom prepadla. Anton (29. 06. 2012) | chyby
Skoro pekne napisane, ale ma to svoje chyby. Ono z Ameriky sa inak pise. Tak len dva hlavne pripomienky, ktore ukazu uplne iny pohlad na vec. Vlasne tri, aby to bolo uplne jasne. 1. ucitelia v ziadnom pripade nemozu hodnotit ziakov na prijimackach... z jednoducheho dovodu... pokial su slovenske skoly platene od poctu ziakov, a vyplata “skusajuceho“ tiez, je takato predstava len predstava americana, za na Slovensku je Amerika. Len tento argument uplne nuluje vyznam tohto clanku. Ale podme k dvom dalsim bodom. 2. pokial ma stat povinnost platit neuspesnym ludom, mal by mat stat pravo regulovat skolstvo tak, aby nezamestnatelnych ludi nemal. Nijako to neobmedzuje slobodu ludi... ak chcu mizernu skolu, nech si ju slobodne platia. V amerike take povinnost stat nema, takze znova rozdielny pohlad na dve absolutne rozdielne veci. Vsak v Amerike len teraz zavadzate povinnost zdravotneho poistenia a aky hunbuk okolo toho je. Takze opat mimo misu hodnotenie, bez suvislosti. No a bod tri ... ked sa ten kamarat rok ucil, aby ho prijali, to nemohol uz v 8. triede ale musel cakat neskor? V amerike sa uvite a vo velkom ctite osobnu zodpovednost, ale pre slovakov akokeby nemohla existovat. Divny pohlad na vec od cloveka z Ameriky. Ale beriem to tak, ze to bolo ovplyvnene skor tym uplakanym kamaratom, to vie dost zastriet mozog, aby sme zabudli na realitu okolo nas :)Zdeno (29. 06. 2012) | Amerika je v necem ujeta
taky si myslim, ze je to trosku pomylene. Hlavne v tom, ze vynikajici zak muze mit na prijimackach okno a vybuchne. To se stalo mne. Oplatilo se mi podat odvolani a tak jsem se na skolu dostal, ale bylo to drsne. proto by to mela byt kombinace obou veci a jeste navic by meli byt prubezne testy na IQ. Tim nemyslim inteligenci jako takovou, ale na schopnosti. kazdy z nas ma jine schopnosti, treba hudebni, manualni, asertivita, agresivita, pocitace, logika, matematika, pamet, sport apod. Podle toho by se meli vybirat moznosti studia.
---
Je tu ale jeden velky problem a to zmena hodnot a priorit, ktera nastava vetsinou po dosahnuti plnoletosti. Eda (29. 06. 2012) | Luborko
Luborko - Napísal si presne ako to bolo, kto mal trojky, už veru sa na gympel nehrabal, lebo vedel, že tam bude za somára a neprinesie mu to žiaden osoh do života - lebo na VŠ SA nedostane.. Marlin (30. 06. 2012) | Otázka prečo?
Ako napísal Luborko a autor článku, veď to tak presne kedysi bolo. Prečo by to nemohlo byť aj rovnako naďalej? Pavol (30. 06. 2012) | Zaujimave
zaujimave,že američana som pochopil aj Luborka a suhlasím s tym čo píšu,ale Antona som nepochopil vôbec

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19774
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18757
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 10. 2012 | Komentáre: 7 | Počet videní : 17416
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 05. 12. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 14537
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 21. 06. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 14346
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20960
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6863
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18524
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18757
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18871
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6960
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9496
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11186
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14230
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19774
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20047
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20804
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20952
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21166
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25973
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28025