Veľké peniaze zarobí iba jeden z tisíc podnikateľov!
Už pomaly päťdesiat rokov sa venujem podnikaniu a investovaniu. Robil som na malých projektoch, na veľkých projektoch, zarobil som milióny, ale stihol som aj padnúť na absolútne dno a zažil som zhabanie strechy nad hlavou za nesplácané úvery. Všetky tieto skúsenosti ma však posunuli ďalej v živote a naučili ma jednu podstatnú vec. Skoro vždy platí, že iba veľké projekty vytvárajú veľké peniaze. Skutočne! Problémom je, že množstvo začínajúcich podnikateľov sa necháva zlákať na príbehy bohatých ľudí o tom, že začali svoje spoločnosti budovať z ničoho a po pár rokoch sa zmenili na bohatých a úspešných podnikateľov. Avšak ja tvrdím, že na to sa začínajúci podnikateľ nikdy nemôže spoliehať, nemôže si brať z toho príklad. Nemôže si hovoriť, že keď ten a ten jedinec to dokázal, tak ja to dokážem tiež.
V radách a príbehoch o podnikaní sa na jednu podstatnú vec vždy zabúda, občas aj zámerne. Viete, možno jednému z tisíc podnikateľov sa podarí vytvoriť úspešné podnikanie, len jednému z desať tisíc začínajúcich podnikateľov sa podarí byť naozaj bohatý. Realita je drsná, z tisíc podnikateľov až 200 ľudí väčšinou škaredo padlo na dno, jednoducho prišli o všetko a zostali zadĺžení do konca života. Zvyšným sa trošku darí a ostatní len prežívajú, celý život sa stresujú a zarobia len toľko aby prežili, zarobia len toľko aby mali na účty. A to už nehovorím o tom, koľko podnikateľov skončilo vo väzení a koľko si zvolilo radšej samovraždu, keďže sa nedokázali vyhrabať z finančných problémov.
Ak si začínajúci podnikateľ myslí, že práve jeho nápady a vylepšenia dokážu tromfnúť aj nejaký druh podnikania, za ktorým stojí finančný moloch, tak je blázon. V dnešnej dobe sa naozaj nedá tromfnúť moloch, taká je realita! To bolo možné už len v minulosti, keď trh ešte nebol nasýtený, v dobách je bol nedostatok výrobných kapacít. Žiaľ dnes je nadbytok produkcie, nadbytok pracovnej sily, trhy stagnujú, ľudia nekupujú, rast sa skoro zastavil. Ledaže by ste ponúkali to, čo masa potrebuje k existenčnému životu, napríklad rohlíky po 1 cente, vtedy máte úspech podnikania zaručený.
Na začiatku každého podnikania má podnikateľ určitý balík peňazí, ktorý môže investovať. Ak je tento balík príliš malý a zároveň daný jedinec nemá vhodné kontakty a aj keď má dobrý nápad, neuspeje. Netreba zabúdať na to, že veľké firmy a korporácie majú peniaze, moc a kontakty. Práve moc a kontakty im dávajú možnosti mať neobmedzené zdroje peňazí. Ono to spolu podstatne súvisí, aj keď sa to nezdá. Napríklad drvivá väčšina veľkých projektov je spolufinancovaná úvermi, bankovými zárukami a podobne. Viete korporácie majú stovky miliónov dolárov vlastného kapitálu, ak idú do veľkých projektov, tak banky im požičajú bez mihnutia oka kľudne aj miliardu dolárov z peňazí obyčajných ľudí, ktorí žijú v domnienke, že ich peniaze oddychujú na šetriacom účte v trezore banky.
Často si mladí ľudia myslia, že zarobiť miliardy je ľahké, ako príklad ukazujú počítačové firmy, napríklad známu sociálnu sieť Facebook a jej zakladateľa Marka Zuckerberga. Tento príklad vyberám zámerne, totiž pre množstvo ľudí, ktorí nám píšu, je jednoducho vzorom. Vážení, ale skutočnosť v tomto prípade je iná. Stačí sa pozrieť v prvom rade z akých pomerov vzišiel zakladateľ tejto služby, že jeho rodičia patria do strednej finančnej vrstvy (príjem rodiny cez 20 tisíc dolárov mesačne), študoval na prestížnych školách, kde len ročný poplatok na študenta sa pohybuje v desiatkach tisícoch dolárov. V druhom rade je faktom, že za touto sociálnou sieťou stoja veľký investori, a mnoho miliónový kapitál. Ak by do daného projektu nevstúpili investori a nemal by zakladateľ kapitál aj od rodičov, tak dnes sociálna sieť možno existuje, ale má zisky rovnaké ako iné sociálne siete, ktoré fungujú len lokálne.
Teraz si poviete, že čo to píšem za hlúposti, že Mark mal nápad a vďaka nemu sa stal úspešným. Dovolím si však oponovať, ak nemáte dostatočný kapitál, nemáte si od koho požičať peniaze na expanziu, tak môžete mať najlepší nápad na svete, ale nikam to nedotiahnete! Teda presnejšie povedané, možno jednému z milióna sa to podarí.
Začínajúci podnikatelia často podceňujú silu veľkých korporácií, nevidia ich veľkoleposť a moc nad trhom. Pozor! Nikdy nesmiete podceňovať veľké spoločnosti, ich majiteľom nejde už vôbec o peniaze, ale o pocit víťazstva. Pre nich sa už podnikanie stalo hrou, ktorá je ich životom. Oni chcú mať najlepšiu firmu, chcú vlastniť, chcú riadiť, chcú byť vládcom. Majú pocit, že ich pravda je tá jediná správna. Ak vo Vás zacítia konkurenciu, ak sa im budete pliesť do podnikania a začnete ich oberať o zisk, bude zle. Naozaj zle!
Je priam na smiech, ako mladí podnikatelia rozmýšľajú, ako nemajú strach a veria v spravodlivosť, zdravú konkurenciu, slobodný trh a v demokraciu. Nič s týchto pojmov neplatí, ak ide o veľké veci a veľké peniaze. To si zapamätajte! Veľké spoločnosti, teda skôr ich majitelia majú neskutočné páky na to aby zosadili rastúcu konkurenciu, môžu to byť v začiatkoch nevinné praktiky - štátne kontroly, inšpekcie, podplácanie dodávateľov a odberateľov, až cez podvody v burzovnom svete, mediálne hry, či diskreditácie, likvidačné podliezanie cenou, ale na záver môže ísť aj o náhodné úmrtie perspektívneho podnikateľa, či o dlhodobé väzenie za vymyslené trestné činy. Nechcem strašiť potenciálnych budúcich podnikateľov, ale tak to chodí, opakujem sa, taká je realita. Ak mocní budú chcieť, klepnú Vám po prstoch.
Teraz si iste poviete, o čo ide tomuto starému dedovi. Chce zastrašiť budúcich podnikateľov, mladé nádejné talenty? Nie, nechcem. Avšak je dobré vedieť, že podnikanie je boj, kde vyhráva len ten silnejší, bohatejší a ten kto má viac kontaktov! To je ten dravý kapitalizmus. Zároveň je praxou overené, že je vždy lepšie pustiť sa do väčších projektov, ako budovať niečo v malom. Medzi nami, z tých, čo išli do veľkých projektov vzniklo oveľa viac bohatých ľudí, to je fakt! Viete, je iné ak niekto predáva napríklad v malom nábytok cez elektronický obchod a je iné, keď niekto sa stane výhradným distribútorom nábytku pre daný región. Prečo? Na to, musí už každý prísť sám...
PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
ahoj zipperle!
rád si prečítam tvoje články, sú poučné. zaujímalo by ma, ale aj to či si sa skúsil živiť nielen ako podnikateľ a investor, ale aj ako zamestnanec a aké máš životné skúsenosti s tým. píšeš, že si bol aj na dne. čo ťa motivovalo neživiť sa sociálnymi dávkami a prečo si znova začal podnikať?
a píšeš, že bez loby sa podarí zbohatnúť tak jednomu z milióna, a tebe sa to podarilo 2x. akjo je to možnmé?
prečo si sa nestal napríklad zamestnancom? alebo si neostal na sociálnych dávkach. u nás sa tak živia celé skupiny obyvateľstva a celkom úspešne.macaroni (13. 08. 2014) | zabudol si
Servus, pri tych velkych projektoch si zabudol na vplyv zidovskej lobby,..vieme, kto taha za nitky...Staci sa spytat Laryho Silversteina ako sa robia miliardy z nicoho...staci nechat strhnut kancelarsku budovu, predtym ju samozrejme riadne poistit a po “teroristickom utoku“ zhrabnut peniaze... tak sa to robi, nie ze pracovity Jozko priplava lodou s 1 dolarom vo vrecku a stane sa milionar..trt barani. To fungovalo pred 100 rokmi mozno. Dnes funguju bajky o teroristoch, ktore vysielaju zidovske TV a nasledne inkasuju miliardy dolarov na “poistnom“.