Výrobok, ktorý dlho vydrží, je tragédia pre biznis!
Často sa ľudia hnevajú a rozčuľujú nad tým, že prečo sa všetko vyrába nekvalitné a s obmedzenou životnosťou. Avšak odpoveď je na to veľmi jednoduchá, náš spoločenský systém je postavený na ekonomickom raste a základom ekonomiky rastu je, že pre každý nový tovar musí byť vždy priestor na odbyt! Dosiahnuť neustály odbyt sa dá buď reklamou i vnucovaním neustálej potreby nákupov konzumnej spoločnosti a obmedzením životnosti výrobkov.
Pomôžem si vlastným príkladom zo života, ako to funguje. Ak si v Číne zadáte objednávku na vyrobenie jedného milióna svietidiel - LED panelov, tak sa Vás otvorene spýtajú, ako dlho má dané LED svietidlo vydržať – akú mate danú záruku zákonom vo Vašej krajine. Podľa toho upravia elektronické súčiastky impulzného napájacieho bloku tak, aby po určitom čase prišlo k poškodeniu elektroniky svietidla, totižto nové impulzné zdroje (driver) obsahujú integrovaný obvod na riadenie pulzov. A práve pred tento integrovaný obvod je zaradený odpor menšieho výkonu, ako je potrebné. Časom samozrejme dochádza k silnému prehrievaniu a integrovaný obvod – radič impulzov jednoducho zhorí. Niekedy skôr, inokedy neskor, záleží to od toho ako dlho a ako často používate dane svietidlo. Zaujímavé je to, že rozdiel v cene predradeného odporu je nulový, avšak skráti to životnosť minimálne o 3/4. Nuž ale skoro všetci dovozcovia LED panelov, dávajú prednosť dovozu práve týmto upraveným svietidlám, aby si tak zaručili neustály predaj ich tovaru.
Možno to zneje neuveriteľne, ale je to tak skoro u každého jedného výrobku, čo sa predáva. Od malých žiaroviek až pod chladničky. Pritom napríklad kvalitný LED modul s predimenzovaným pulzným zdrojom nemá problém Vám fungovať celý Váš život! Dodnes sú napríklad funkčné žiarovky, ktoré majú už viac ako 100 rokov.
Viete, pravda je taká, že množstvo vecí sa dá vyrobiť tak, že vydržia nie rok, dva, ale celé desaťročia. Lenže taká kvalitná výroba sa nezlučuje s pojmom hospodárskeho rastu, ak by sa vyrábalo všetko kvalitné, tak by ľudia menej kupovali a ekonomika by skolabovala. Totiž celá ekonomika aj s ekonomickým rastom je postavená na konzume. Na opakovanom zakupovaní vecí, doby keď taká pračka Vám vydržala 20 – 30 rokov sú preč!
Náš zmysel života nie je o uspokojení základných potrieb, ale zmyslom sa stal nekonečný ekonomický rast, lebo len ten drží spoločnosť pri živote. Akonáhle by si ľudia vstúpili do svedomia a kupovali len kvalitné veci a kupovali len to, čo potrebujú k životu a kupovali by všetko len v rámci svojich finančných možností nastal by celosvetový ekonomický kolaps. Viete, systém ktorý vládne vo svete funguje na troch pilieroch, na reklame, nekvalitných produktoch, ktoré vydržia len určitú dobu a na bankových úveroch – pôžičkách.
Zatiaľ ako tak funguje, myslím tento systém, ale raz narazí nútený ekonomický rast do akéhosi stropu a všetko sa zosype ako domček z kariet. Už na tejto kríze je vidieť, čo sa deje, keď ľudia začnú míňať menej peňazí. Veď ak sa nekupuje, tak sa prepúšťa, klesajú zisky, všetko sa zastavuje. Aktuálna kríza je len skutočne malým varovaním pred budúcnosťou! Totálny pád systému, hladomor, rabovanie a vraždenie to je stále reálnejšia podoba budúcnosti, ale ešte je čas spamätať sa a niečo s tým spraviť..
PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
srandovne je, ze tieto “vylepsenia“ posiela kazdy kazdemu. sme primitivni.. ja kupim takuto led ziadovku, ale do salamy dam 20% masa a zje ju ten vyrobca led ziarovky. a takto sa vlastne vsetci navzajom oje.....e
strasne primitivne. ludstvo sa nikam neposunulo snad od cias rozkvetu egypta. stale to je o otrokarstve a o “zradle“. ale ja odmietam tento primitivizmus. kazdodenne vyrabam hodnoty, vdaka ktorym maju zakaznici dlhodoby uzitok. posuvam spolocnost po malych krockoch dopredu. ani jeden zakaznik odo mna este neodisiel. maju pocit, ze so mnou dosiahnu viac.
ak by sme dali do pomeru ludstvo nasej planety so stredne velkou firmou, tak na jedneho riaditela pripada priblizne 15 zamestnancov
takze z toho sa da usudit, ze zivot na nasej planete vytvara a udrzuje priblizne 500 milionov ludi. zbytnych 6,5 miliardy je v pozicii konzumenta, uzivatela hodnot. ak by umreli, nic by sa so spolocnostou nestalo. ak by umrelo tych 500 mil, spolocnost by sa zrutila.
ja volim patrit k tejto 500 milionovej eliteMartin Ulej (20. 03. 2013) | Prebudenie z americkeho sna
Za cias komunizmu sa vyrábali veci kvalitne, tak aby co najdlhsie vydrzali a neplytvalo sa zdrojmi. Kopec vyrobkov bolo nedostatkovym tovarom. To čo sa navrhovalo bolo navrhnute tak, aby to bolo opravitelne..
V USA bol trend opacny, planovala sa zivotnost, a vyrabalo sa vo velkom vacsinou neopravitelne – na jedno pouzitie, bola naprodukcia, aby mohol byt rastuci ekonomicky rast.
Tato kapitalisticka doba doniesla prebudenie Slovakov, ako to funguje na zapade. Same smejdy v obchodoch ala horspodarsky rast!Jaroslav Banska Bystrica (02. 04. 2013) | Smejd
Ano, autor ma pravdu. Ja predavam elektroniku ale v tomto obdobi 2013 sa vyrabaju same smejdy, Candy, prestigio, zte orange telefony atlanta, sanfrancisco a ja neviem co. No obycajni clovek nevie co kupuje lebo pod zastitou dobrej lakavej ceny, clovek nekupi nic ine len same smejdy pod operacnym systemom android a potom musi dokupovat antivirusove programy a podporovat ich vo vyrobe dalsich vyrusov. Ja radsej si dam poradit skusenym servisnym technikom v obore co ma najmenej prax 15 rokov a spytam sa na najviac kazive a nech odporuci. V obchodnych domoch Nay, tesco a ine sa len dozviete velke prd len aby ste to kupili a nezajem. Takze nie u predajcu sa pitat co je kvalitne ale od servisnych technikov to je rada nado vsetko. A ja vo vacsine pripadou si kupujem kvalitne vyrobky ktore maju meno na trhu minimalne 7 rokov a minimum reklamacii. Vsetko je pisane na nete od uja googlu.Jaro (02. 04. 2013) | Servisny technik, nieje servisny technik
Treba si davat este pozor servisny technik. Servisny technik je technik ktory konkretne opravuje pristroje ale nie v obchodnych centrach ale mimo ich. Lebo ak pridete do nay nak vam povedia zavolame vam servisneho technika. A samozrejme nayka servisneho technika nema len prijimaceho co je len obycajny trulko ako postar co prijima tovar do opravy a sam nevie to ani rozobrat a nie to este opravit.