„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Vojna a prežitie

Základný návod na prežitie (survival) II: Základom je mať zbraň!

Keď sa spýtate vojnových veteránov, čo je dôležitejšie, či mať zbraň, alebo skúsenosti ak prídu nepokoje, tak skoro všetci povedia, že skúsenosti. Ale keď sa spýtate, že čo je lepšie pre obyčajného netrénovaného človeka, tak sa ich postoj začne značne rozchádzať. Časť tvrdí, že zbraň a druhá opäť sa zastáva skúseností.

Každopádne pre nepripraveného človeka je najdôležitejšie vlastniť zbraň a to z viacerých dôvodov. Zbraň má silný psychologický efekt, totižto účinok zbrane môže spôsobiť smrť a do dobre každý jeden človek vie. Ľudia majú najväčší strach práve zo smrti, tá znamená definitívny koniec života. Veď stačí sa len pozrieť na taký malý príklad - prepad banky. Zlodej nikdy nepríde s prázdnymi rukami a nezačne kričať na bankové úradníka, že dajte mi peniaze, inak Vás ovalím taškou, čo držím v ruke, alebo použijem svoje bojové umenie. Dobre vie, že nemalo by to požadovaný účinok, plný strachu. Už na tomto príklade je vidno, že zbraň dáva prevahu, moc a dokáže zabíjať. Na druhej strane dodáva aj zlodejovi akúsi duševnú oporu, či skôr istotu, že má zbraň a môže sa efektívne brániť, keď príde na najhoršie.

Zbraň je základ ochrany jednotlivca, pamätajte na to! Lenže aká zbraň, to je správna otázka. Výber zbrane nie je o tom, čo Vám vo filmoch a seriáloch o prežití povedia. To sú nezmysly, lebo nikdy nie sú tieto rady prispôsobené k fyzickému a duševnému stavu jedinca.

Je iné ak má niekto 130 kg a po behu na dvesto metrov líže jazykom zem, a je samozrejme iné, ak má niekto 80 kg a je aktívnym športovcom. Alebo má niekto 50 kg a je cez neho vidieť až k susedovi do záhrady.

Jedinou univerzálnou zbraňou pre každého je opakovacia strelná zbraň. Vždy, keď niekde toto poviem, hneď sa ozve množstvo ľudí, že to nie je pravda. Kde som zabudol na slzný plyn, taser, meč, nôž, oštep, luk, prak, či kušu.. Vždy im na to poviem, nezabudol som. Ale keď začnú nepokoje a náhodou k Vám príde na farmu gang rabovačov, ktorý bude mať celý arzenál zbraní tak Vám meč, palica, či luk nepomôže. Na takúto odpoveď sa vždy dozviem, že veď v najhoršom ich môžem zneškodniť pekne postupne, po jednom. To sa už musím smiať, veď akčné bojové filmy evidentne spravili svoje. Vždy sa spýtam, viete sa lyžovať? Ak niekto povie, že nevie tak sa ho spýtam, že prečo nevie, veď to už určite videl v televízii rovnako ako zneškodňovanie bandy gangsterov.

Vidieť niečo je úplne iné ako to zažiť, tvrdá realita dokáže preukázať ľudské slabiny a ťažko je vopred povedať ako sa človek zachová v tiesni. Nemôžete sa spoliehať, že dokážete hrdinské činy aj keď sa teraz na ne cítite. Takých už bolo, veď aj trénovaní ľudia spanikárili, či úplne zlyhali, keď prišlo na najhoršie. Na to nikdy nezabúdajte, to je základ.

Darmo máte dlhý meč, keď protivník Vás z diaľky hviezdicou zneškodní. Darmo máte luk, keď proti Vám stojí päť ľudí, darmo máte taser, keď proti Vám je skupina. Ak si zoženiete strelnú zbraň na prípad núdze, nespravíte zle! Možno si teraz pomyslíte, že píšem reklamný článok pre výrobcov strelných zbraní. Nie je to pravda. Ja sa snažím len poradiť, dobre poradiť.

Predstavte si, prídu nepokoje a organizované skupiny začnú vykrádať domy a zabíjať. Stojíte pri dverách na terase a blíži sa k Vám skupina ľudí s nožmi, sekerami, palicami. Nie, nejdú na priateľskú návštevu, lež uchmatnúť si niečo z Vašich zásob, Váš život je pre nich bezcenný, mihnutím oka Vám podrežú krk. Čo spravíte? Stále si budete myslieť, že zbrane nepatria do modernej mierovej spoločnosti? Stále si budete myslieť, že zbrane sú zlé? Alebo si budete myslieť, že nôž a dobrá kondička Vám pomôže? Poviem Vám to priamo. Buď by ste sa dali na útek, dúfajúc, že Vás nedobehnú, alebo by ste len pozerali, ako sa k Vám približujú a začali ich prosiť o milosť. Je tu však aj tretia možnosť, keby ste mali pušku strieľali by ste hlava nehlava, bránili by ste seba, či svoju rodinu. Chrániť seba a svoj majetok patrí k ľudstvu od svojho vzniku, je to naša najzákladnejšia prirodzenosť. To, že moderná doba prináša iné pohľady na život a potláča naše prirodzenosti je vec druhá, to nechám teraz tak. Každý si môže vybrať, čo je správne.

Múdry a zodpovedný človek môže mať strelnú zbraň celý život a nikdy s ňou nespraví nič zlé. Môže ju mať pre občasnú zábavu streľbou, môže ju mať pre istotu, pre svoj duševný pokoj, že má sa čím brániť v najhoršom. Avšak puška, či pištoľ v zlých rukách je zlo. Najideálnejšie by bolo mať svet bez násilia, bez zbraní a vojen. Ľudia by boli k sebe milí a všetko by bolo ideálne, žiaľ ale svet taký nie je. A či sa Vám tom páči, alebo nie, musíte žiť svet taký, aký je. A podľa toho sa aj prispôsobiť.

Keď sa raz rozhodnete kúpiť si pušku, tak Vám môžem dať pár dobrých rád. V prvom rade je dobré vedieť, že aj keď máte legálne kúpenú zbraň na zbrojnú licenciu, tak v prípade nepokojov Vám ju môže prísť zhabať štátny aparát. Takže nespoliehajte sa len na guľomet, či Bora pušku. Väčšina klasických opakovacích pušiek Henry, Winchester, Colt bez špeciálnych povolení dokonale splní svoju úlohu. (poznámka k prekladu: Legislatíva na Slovensku v oblasti strelných zbraní je rozdielna na Slovensku a USA, záleží aj na legislatíve daného štátu.) Každopádne je dobré sa zamerať na historické zbrane vyrobené pred rokom 1890, tie spadajú do kategórie u ktorej nie je potrebný zbrojný preukaz, či licencia. Nemusí ísť len o predovky a muškety, dajú sa kúpiť aj historické opakovačky „zadovky“ nabíjané klasickým nábojom od spoločnosti Henry, či Winchester, prípadne nejaké vojenské historické pušky. Spadajú totiž do obdobnej kategórie zbraní ako vzduchovky. Samozrejme musím podotknúť, že aj tieto historické zbrane sú plne schopné streľby, ak majú tormentáciu a sú v dobrom stave. Dokážu zabíjať rovnako, ako moderné zbrane a niekedy majú dokonca devastačnejší účinok, ako dnešné zbrane. Myslím tým samozrejme veľké kalibre .54 a viac na čierny pušný prach, pyrodex, či triple seven.

Osobne vlastním celú paletu zbraní a mám ich na prípadnú potrebu núdze. Medzi moju výbavu som zaradil aj silný kladkový luk a kušu. Sú tiché a veľmi účinné. Občas sa dozvedám, že s lukom sa napríklad nedá ani nič zlého vykonať, nie je to pravda. Silným lukom dokážete prestreliť mihnutím oka napríklad diviaka. To však udávam ako príklad, nikdy by som nestrieľal po zvierati len tak pre zábavu, preto ani nemám v obľube poľovníctvo. Iné by to bolo v stave núdze a hladu.

Mimochodom zámerne nespomínam k sebaobrane taký nôž, ten beriem ako úplnú samozrejmosť. Sám celý život nosím vždy pri sebe dva nožíky, jeden malý s univerzálnym náradím a druhý veľký. Pravdou je, že nikdy ich nenosím na obranu, to ma pravdu povediac nikdy ani nenapadlo, nosím ich preto, že vždy treba niekde niečo opraviť, či odrezať. A na to je dobrý nožík..

Tak, či onak, keď sa raz rozhodnete kúpiť si zbraň, majte na pamäti, že jej účelom je výhradne ochrana i sebaobrana, a ze nikdy nemá byť prostriedkom na konanie zla. Vďaka ľudom, ktorí bez sebareflexie siahnu na zbraň tak, aby ublížili bezbranným ľudom sa legislatíva stále sprísňuje. Ale chyba nie je vo vlastníctve zbraní, ale v ľudoch! Gangy budú zbrane zneužívať, či už bude ich držba povolená, alebo zakázaná. Veď, kto chce vraždiť, si spôsob nájde.
Na budúce si povieme niečo o potravinách. Je dobré sa s nimi zásobiť, ale všetko má svoje hranice, niekedy ľudia za desiatky tisíc dolárov si zbytočne nakupujú potraviny, ktoré v konečnom dôsledku ani nevyužijú. A prečo je to tak? O tom sa dozviete na budúce..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   20. 12. 2012   |   Komentáre: 2   |   Počet videní: 17644

Diskusia k článku

h2d (22. 12. 2012) |
historické pušky, vyrobené pred rokom 1890, podľa zákona na slovensku, sú na slovensku veľmi vzácne a naozaj majú skôr historickú hodnotu. tradícia henryoviek a winchestroviek tu nebola, ani revolverov gasser ako v čiernej hore, možno sa nájde sem tam dáka stará vojenská predovka lorenz, alebo pušky kozlice od rakúskych puškárov. tie sú často v žalostnom stave , lebo nie sú streľby schopné. a za 2. často sa jedná o zbrane s výbehovými kalibrami, kde si majiteľ musí kusovo najprv dať vyrobiť nábojnice, alebo veľmi draho sa niečo dá zohnať v rakúsku , aj 10 dolárov za patrón, takže v podstate nemá do nej patróny.
keby také zbrane aj niekto doviezol z us, musel by predložiť , že sa jedná o originál, nakoľko technológie henry a winchester sa používajú doteraz, je ich množstvo kópií a replík a podliehajú povoľovaciemu konaniu. jednoduchšie ako prekonať tieto patálie, je prekonať patálie administratívy a spraviť si zbrojný preukaz.
jednou z možností na slovensku, je kúpiť si akustickú zbraň a prerobiť ju naspäť a patróny zohnať na čiernom trhu. napr. www. waffen. sk. kvalita však záleží od prerábajúceho, a POZOR! KTO TO PRER8BA? DOPÚŠŤA SA TRESTNÉHO ČINU! takže osobne to neodporúčam a vopred varujem pred takýmto konaním. taká zbraň vás ľahšie dostane do kriminálu a skazí vám život, ako vám zachráni život.
obrannou zbraňou boli oddávna aj míny a granáty, ale tie sú zakázané aj v us. ale v prípade ohrozenia oako v článku si môžte prestaviť aj hodenie granátu do tej tlupy. účinok by bol asi väčší ako streľba, keď po pár výstreloch ostatní zaľahnú a opätujú paľbu. VLASTNENIE TAKÝCHTO ZBRANÍ JE TIEŽ TRESTNÉ.retro (22. 12. 2012) | Ano, ale ..
V Amerike su dostupne ulozenky pusiek a pistoli vo vybornom stave. Winchester model 1886 cal. 45-70, pistole COLT 1873 cal. 44-40, vyber je siroky da sa kupit aj strelivo - repliky. Zipperle to je Amerika, na SKK je Winchestrovka ulozenka rarita za 5000 Euri a legalne je strelivo historicke, nie novodobe repliky streliva!

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: vojna a prežitie | Dátum: 17. 09. 2012 | Komentáre: 2 | Počet videní : 20617
Kategória: vojna a prežitie | Dátum: 20. 12. 2012 | Komentáre: 2 | Počet videní : 17644
Kategória: vojna a prežitie | Dátum: 08. 08. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 15907
Kategória: vojna a prežitie | Dátum: 18. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14893
Kategória: vojna a prežitie | Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 14647
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 15358
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 5988
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 13561
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 14064
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 14495
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6127
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 8427
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 8507
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 12619
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 14647
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 15191
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 16129
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 16267
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 16587
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 20676
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 23842