„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Moc peňazí

Alternatívna mena, alebo podvod pre masy? Pozor na Bitcoin!



O alternatívnej mene Bitcoin už bolo naozaj popísaného skutočne veľa. Stáva sa akýmsi novodobým fenoménom, dokonca alternatívne média a zdroje sa predbiehajú, kto z nich napíše lepší článok o Bitcoinoch, pričom málo kto si uvedomuje riziká tejto meny. Mena Bitcoin má stále väčšie množstvo priaznivcov, ktorí ju chvália priam do výšin nebeských, ako akúsi alternatívu k tradičnému bankovníctvu, teda skôr k bankovým hrabavým kartelom. Uvádza sa, že je vraj skutočne slobodná a bezpečná mena, bez centralizácie. Zámerne udávam vraj, lebo bezpečnosť je veľmi relatívny pojem. Bitcoin nie je bezpečná mena, dokonca je menej bezpečná ako tradičné peniaze! To si musíte uvedomiť. Prečo je tomu tak, sa Vám pokúsim vysvetliť v mojom dnešnom príspevku.

Hneď na úvod je potrebné si uvedomiť, že akákoľvek finančná mena, či transfomovaná digitálna hodnota fungujúca len na elektronickom základe je nebezpečná! Stačí jedna výdatná slnečná erupcia, nasledovná obrovská geomagentická búrka a elektrické zariadenia na svete prestanú byť funkčné. Stačí keď príde energetická kríza a nastane prerušenie dodávky elektrickej energie. Stačí keď vlády zablokujú internetové prenosy. Tých negatívnych dôvodov by sme našli viac, avšak najdôležitejší je fakt, že Bitcoin je bez garancií a je postavený na fungovaní elektrickej energie i výpočtovej techniky! Uvedomte si, že bez elektriny nie je Bitcoin, a nie sú ani Vaše peniaze uložené vo forme Bitcoinu. Nikto Vám negarantuje, že Vašu virtuálnu hodnotu, ktorú máte uloženú v Bitcoinoch dostane späť v materiálnej podobe, keď sa niečo udeje. Nie je ani malé zrniečko nádeje vo forme garancie štátu, alebo nejakej „pseudoautority“.

Viete, ak si zoberiete 100 dolárov a kúpite si za ne napríklad konzervy, ktoré dobre schováte na svojom pozemku dva metre pod zemou, tak máte aspoň akú takú istotu. Istotu, že keď nastane vojna a príde zrútenie spoločenského systému tak budete mať čo jesť, budete vlastniť niečo fyzické, ktoré bude patriť Vám. Mať niečo hmotné je istota! Peniaze ktoré poznáme sú rizikové, podliehajú ekonomickému vývoju a v prípade pádu systému môžete o ne prísť, to je fakt. Ale vždy je tam nádej, že keď sa opäť systém obnoví, tak môžete niečo späť získať. Keď prišlo k znárodneniu ľudia prišli o majetok a peniaze, keď sa zmenil politický systém, opäť sa znárodnený majetok vracal späť..

Som presvedčený o tom, že Bitcoin v dnešnej podobe je projekt komerčný, projekt pekne zabalený do rúcha slobody a alternatívy. To si musí každý jeden človek uvedomiť, náznaky o pozadí sú, len ich treba vedieť vnímať. Každopádne pri zrode tejto meny bol výborný nápad, dobrá myšlienka a vízia do budúcnosti na zlepšenie života pre ľudí, ale len bol.

Avšak celý projekt Bitcoinu je dnes už v iných rukách, v rukách ktorých cieľom je zarobiť na stáde zmanipulovaných ovečkách, ktoré si myslí, že bankový sektor nemá v tomto projekte ruky. Má! Bankové domy majú moc a prostriedky a určite by si nenechali vytvoriť konkurenciu, len tak! Jedna múdrosť platí, a to tá, že v dnešnej dobe je potrebné na všetko hľadieť s nadhľadom a používať chladnú hlavu, lebo za všetkým treba hľadať peniaze a moc.

Čo si budeme hovoriť, celý svet je postavený na tom, ako možno zarobiť peniaze bez práce, a ako s niekym „vyjebať“! Aj za fenoménom s názvom Bitcoin sa skrýva veľa neurčitého a je len na každom, ako sa rozhodne, či bude dôverovať svojim ilúziám o svete, alebo bude používať „sedliacky“ rozum..




UPDATE: Viete prečo sú Bitcoiny tak veľmi príťažlivé pre množstvo ľudí? Totižto, každý jeden zástanca v nich vidí možnosť ľahkého zárobku´pre seba. Či už sa dá ťažbu (súťaž v hľadaní bloku), alebo zameria sa na špekulatívny predaj (lacno kúpiť, draho predať), vždy je to o tom istom. Uvedomte si, že práve títo ľudia potrebujú, aby sa zapojilo viac a viac hlúpych a naivných ovečiek, lebo to zvyšuje hodnotu Bitcoinu voči USD! Nuž, ak chcete mať istotu, nechajte si len potrebné množstvo peňazí v bankách a za zvyšok si kúpte kus lesa, alebo farmu. Veď drevo bude potrebné vždy, rovnako ako aj jedlo!

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   18. 03. 2013   |   Komentáre: 22   |   Počet videní: 16195

Diskusia k článku

rasto (26. 03. 2013) | fakty, argumenty?
Tak mna tento clanok vobec nodradil od zaujmu o bitcoin. Nepadol tu jeden rozumny arument.
Co sa tyka elektrickej energie. Keby dnes vypadla kompletne elektrina, fungoval by system dalej? Tvrdim ze nie. Ved vacsina transakcii sa uz deje bezhotovostne, vela ludi vratane mna nosi pri sebe minimalnu hotovost. Trolejbusy, elektricky prestanu jazdit, lietadla lietat, pretoze prestanu fungovat dispecerske a navigacne systemy, nic si nekupite lebo registracky nebudu fungovat atd..
A ked napr. vlady zablokuju internet, bankovnictvo bude fungovat dalej? myslim si ze nie.
Clanok je podla mna trochu demagogicky.Profisan (27. 03. 2013) | Demagogia
odpoved je v texte, kup si konzervy - co je doma fyzicky, to sa rata :)Vychodnar (27. 03. 2013) | fakty, argumenty?
a) Bitcoin nemá krytie (nikto negarantuje, že Bitcoiny budú zameniteľné v budúcnosti za bežnú menu a tovar)

b) Bitcoin nemá žiadnu garantovanú štátnu záruku (v prípade pádu príde vlastník o všetko)

c) Bitcoin je postavený na výpočtoch a plytvaním energetických zdrojov bez úžitku (ide skôr o zábavu ako serióznu menu)

Stačí? Lionluck (28. 03. 2013) | argumenty vychodnara :-)
A.Bitcoin nema krytie: pojem krytie, suvisi s predstavou ze bitcoin je mena, napriek tom ze sa tak chova, zial nesplna zakladne atributy definicie meny, takze nazvyme ho pracovne “distribuovany system potvrdeni o transakciach“...z toho vyplyva ze “krytie“ zabezpecuje masa ludi decentralizovane organizovanych napriec celym svetom... Komu verit viac? Centralnej banke alebo takemuto systemu je na slobodnej uvahe uzivatela :-) nikto nikoho do btc nenuti!
B.Co je to garancia? Je to len presun zodpovednosti zo mna na niekoho ineho aby som ho mohol obvinit v buducnosti z mojho zlyhania :-) Ano, bitcoin nik negarantuje, vyplyva to zo samej podstaty filozofie bitcoinu ktora spolcuje slobodne zmyslajucich ludi. Druhou stranou mince zvanou sloboda je ale ZODPOVEDNOST, ak sa zbavite zodpovednosti, zbavite sa aj slobody, preto ju nemozno presunut na niekoho kto bude nieco “garantovat“...VY STE ZODPOVEDnI! :-)
C.bitcoin je postaveny na viere :-) ze masa slobodnych ludi ma viac rozumu ako centralne planovanie nasich pablbov (politikov a bankstrov) ktory stale ziju myslou v 19 storoci a nedokazu efektivne celit problemom sucastnosti. Bitcoin nie je samozrejme riesenim ziadneho problemu, je to len NASTROJ ktory ukazuje mimoriadne technologicky pokrocile cesty k moznm rieseniam... Vsetko je v rukach uzivatelov :-) Peter Šurda (28. 03. 2013) | Nepresvedcive
Uvedena kritika plati do istej miery pre vsetky systemy. Priemerna zivotnost fiat penazi je priblizne 30 rokov. Garantovat nedokaze nikto nic.

Bitcoin ma vsak niekolko vyhod, napriklad je na rozdiel od fiat penazi plne transparentny. Z tohoto hladiska je omnoho viac pravdepodobnejsie, zie fiat, a nie Bitcoin, je ovladany niekym v pozadi. Pouzivanie Bitcoinu navyse nezavisi od nijakych pravnych privilegii (banky naopak su jednym s najregulovanejsich odvetvi), a je decentralizovany, teda ani keby niekto chcel nan nejako vplyvat, tak nema paky, ako to zrealizovat. Spotrebitelia samotni si urcuju, ako a na co bude Bitcoin pouzivany a nikto im do toho nemoze hovorit.Jakub (28. 03. 2013) | Lionluckov stary kamos z vojny :D
Čím skôr pochopíš ako to vlastne funguje a čo je zmyslom toho celého, tým sa skôr zmieriš sa s tým že také niečo vôbec funguje a stratíš menej času, ktorý si mohol venovať tejto alternatívnej mene Bitcoin.pantaril (28. 03. 2013) | FUD
Clanek neprinasi temer zadne validni argumenty proti BitCoinu. Pokud to autor nevi, rad byuch ho informoval, ze pres 90% beznych penez ma dnes virtualni podobu, takze pokud selze internet a elektricka sit, ani bezne penize nebude mozne temer vyuzit (ale autorovi to nejspis nevadi, protoze ma veskere uspory zakopane na zahrade ve forme konzerv:)

Jeste bych rad reagoval na dalsi FUD komentatora Vychodnar:

“a) Bitcoin nemá krytie (nikto negarantuje, že Bitcoiny budú zameniteľné v budúcnosti za bežnú menu a tovar)“
BitCoin ma kryti! Jeho funkcnost je kryta vypocetnim vykonem ucastniku bitcoin p2p site. Cely bitcoin je postaven na tom, ze minimalne 51% vypocetniho vykonu site bude v rukou poctivych lidi. Dokud tomu tak bude, bitcoin bude fungovat.

Ovsem, smenitelnost za jinou menu nebo tovar vam nikdo nezaruci, to same ovsem plati i pro ostatni meny (viz Kypr, kde 80% vkladu nad 100k eur nyni nesmenite za nic:)

“b) Bitcoin nemá žiadnu garantovanú štátnu záruku (v prípade pádu príde vlastník o všetko)“

To souvisi s bodem a). Bitcoin nema statni zaruku, protoze je to decentralizovana mena a zaruka centralni autority by proto byla primo proti zakladni myslence BitCoinu. Centralni autorita se totis muze kdykoliv rozhodnout, ze vase mena je bezcenna (viz Kypr). bitcoin ma neco mnohem lepsiho nez statni zaruku - je garantovan vypocetnim vykonem poctivych ucastniku site. Diky tomu se muzete spolehnout, ze bitcoin bude fungovat i bez statu a na nadnarodni urovni.

“c) Bitcoin je postavený na výpočtoch a plytvaním energetických zdrojov bez úžitku (ide skôr o zábavu ako serióznu menu)“
Neni pravda, ze se jedna o plytvani energetickych zdroju. Za energii spotrebovanou pro chod site bitcoin dostaneme realnou hodnotu na zpet - fungujici decentralizovanou platebni sit, umoznujici transakce temer bez poplatku kdekoliv po svete a temer okamzite. Ktery bankovni system toto umoznuje? Mate potuchy o tom, kolik energie spotrebuji pocitacove systemy a data centra beznych bank? Taky to povazujete za plytvani?slush (28. 03. 2013) | Banky ovladaji bitcoin
Dekuji predrecnikum Lionluck a pantaril k vyvraceni tech nejvetsich nesmyslu. Jeste bych se rad okomentoval nasledujici blabol:

“Avšak celý projekt Bitcoinu je dnes už v iných rukách, v rukách ktorých cieľom je zarobiť na stáde zmanipulovaných ovečkách, ktoré si myslí, že bankový sektor nemá v tomto projekte ruky. Má!“

Prosim o publikovani zdroje nebo alespon argumentu, na zaklade ktereho jste dosel k takto striktnimu zaveru.

“Bankové domy majú moc a prostriedky a určite by si nenechali vytvoriť konkurenciu, len tak!“

Banky maji moc a prostredky, ale jsou to dinosauri kteri maji problemy sami se sebou, kde leva ruka nevi, co dela prava. Organismus ovladany manazery zijicimi ve sklenene bubline. Na rozdil od Vas jsem v bance pracoval a mel bych v rukavu par “vtipnych“ (lec verejne nepublikovatelnych) historek dokazujicich me tvrzeni. Banky o Bitcoinu uz pravdepodobne slysely, ale Bitcoin je stale prilis maly, aby ho braly jako konkurenci (natoz aby s nim aktivne manipulovaly).Hurban Milan (28. 03. 2013) | To su vsetci naozaj blbi?
Hromada diskuterov za Bitcoin zrejme nechape podstate textu. Hmotne statky su garanciu prezitia, nie dolare, eura, juany a bitcoiny..

Glixo (29. 03. 2013) | Kypr zavádí internetovou měnu Bitcoin
hlasia noviny / vraj cyprus bude prvym statom s bankomatmi na Bitcoin. neni mi jasne, kto postavi tieto bankomaty, kto bude ich spravcom? stat?Jaroslavv (01. 04. 2013) | Pravda
Autor pouziva sedliacky rozum a ja ho mam taktiez a som rad ze Zipperle Cohanim je vychodniar ale aj ja som a natom sa nic nemeni. Len tazke takzvane slovenske meno nepouziva ale je mi fuk. Len som rad ze niekto na tomto skorumpovanom svete ma niekto odvahu a cas pisat o pravde. Vase meno si budem pamatat ako meno prezidenta takze vas maximalne obdivujem za inteligentne uvazovanie. Urcite jedneho dna sa bude o vas pisat v knihach alebo skoncime v lese ako ostni co hovoria pravdu. Ja tiez neverim ze edison vymyslel ziarovku prvi lebo je dost zarazajuce ze o hodinu neskor ju vymyslel iny len sa o tom nehovory. A ked spojim skorumpovanost uradov tak mu urcite nieko tu hodinu zadrzal aby nebol ten pravy. A ked vydim ze byblia sa meni 15 krat tak v roku 2300 sa bude hovorit ze 11 prikazanie zakazuje mobil pouzivat v proestranstvach urcenych kde sa budu ovce, ludia zdrziavat. HahahaJaroslav (01. 04. 2013) | Pravda
A ku clanku sa mi paci ak sa najdu aj ludia v prispevkoch ako ochranuju menu, ja to vydim ako skorumpovany cech chce celou silou mocou podrzat a vyslnit tuto menu negarantovanu nicim. Uz som videl s.r.o. Kde balamutia ludi a to je aj ta mena. Takze na slovensku sa to urcite neuchyti.Egon (10. 04. 2013) | Existujú internetové banky v ktorých mám peniaze
Článok je čisté amatérske strašenie Ako keby všetci boli ozembuchovia a nevedeli, že premeniť majetok na Bit-mince a čakať na to, že na tom vytrieskam, zbohatnem, alebo minimálne iba nestratím je také naivné ako sám autor. Existujú tu už zopár rokov internetové banky v ktorých mám peniaze. v prípade katastrof nebývalého rozsahu by som sa tiež k nim ťažko dostával.Podstata je rozložiť rizikoagama (11. 04. 2013) | Bitcoin je bublina
Bitcoin je bublina, varuje EU, ludia prerobia peniaze a skupinka okolo Bitconu zarobi - ostatni prerobia. Slovaci su nepoucitelni, kauzy okolo Horizont Slovakia a.s. a B.M.G. invest su toho prikladom!Hurban Milan (11. 04. 2013) | Prepad
Prepad z 240 USD na 174 USD! Pantaril, vysvetli co sa deje...oslik jojo (11. 04. 2013) | ......
ja vidim problem hlavne v tom, ze v podstate nikto ziadne bitcoiny ani nechce - a to aj ked ich kupuje, resp. “investuje“ do nich. kazdy za tym aj tak vidi len dolare a eura, teda klasicke “inflacne“ peniaze a vobec sa to nikomu nebrydi, pretoze to je to o co kazdemu ide - vdaka mediam sa vytvoril opar lahkeho zarobku, kde dnes kupim lacno a zajtra predam draho. o to ide vsetkym, vratane obycajnych investorov ktori ani poriadne nevedia ako to funguje a aj tym roznym spekulantom, financnym mafianom a v neposlednom rade asi aj tej zahadnej skupinke ktora bitcoin vytvorila (pravdepodobne za tym nebol jeden clovek, pretoze ten model je prilis komplikovany. navyse to, ze zostal(i) v anonymite a nepochvalil(i) sa so svojim “vynalezom“ svetu takisto vobec nenahrava doveryhodnosti, skor naopak sa zda ze uz sam(i) vopred ratal(i) s tym ako to neskor vyuzit vo vlastny prospech a teda to nie je take “ciste“ ako sa to propaguje...).
ano nemam k tomu ziadne dokazy, necital som zdrojovy kod toho programu, neviem ako funguje ta distribuovana siet, neviem ako vyzera ten matematicky model toho systemu (a aj tak by som mu ani nepochopil), ale ako tu pise autor clanku - je naozaj vhodne byt skepticky k takymto veciam, zvlast takym kde sa tocia akekolvek peniaze. v dnesnom svete sa naozaj kazdy snazi s druhymi akurat len vyjebat a co najbezpracnejsie zarobit co najviac penazi. a toto je premietnute do uplne kazdej ludskej cinnosti a zvlast takej kde sa priamo nejake peniaze tocia a je to bezprostredne o nich.
na druhej strane ale musim povedat, ze by som bol velmi rad ak by bitcoin fungoval tak ako deklaruje, ze by sa nedal nejak hrubo zneuzivat nejakou centralnou mocou, alebo spekulantskymi skupinami a stal by sa casom skutocnou, “samo-riadiacou“ a decentralizovanou alternativou voci sucasnym inflacnym peniazom, ktorymi nas staty, politici a pridruzeny klasicky bankovy system aj zodre z kozealdo (11. 04. 2013) |
Určite to nie je dokonalý systém a určite má slabiny a nedostatky. Lenže, taký je celý život okolo nás. Už niekoľkí predomnou uviedli, že aj doláre, eurá, jeny etc. sú dnes prevážne vo forme čísiel v digitálnom tvare a stačí, aby vypadla elektrická energia a je po peniazoch. A nie len to, v dnešných domoch by sme zahynuli bez tepla a možnosti ohriať si potravu a ak aj nie, tak sa vrátime stovky rokov dozadu. BitCoin je revolučná zmena vo finančnom systéme, takto nejako bude vyzerať mena v budúcnosti. Varovanie a nedôvera je podobná ako pri vynáleze parného stroja, neskôr výbušného motora, bedákať nad faktom, že môžu vybuchnúť, čo je fakt, ale ľudstvo to doladilo tak, že vynálezy použiteľné sú.mirec (11. 04. 2013) | Budúcnosť???
Aldo, budúcnosť má tri smery:

a) pri narodení každý dostane čip, všetko bude monitorované, obmedzované, všetcia budú žiť v strachu pred vládnucou elitou ovládanou korporáciami, hlásiť sa k alternatíve bude na odstrel

b) všetko padne, zavládne výmenný obchod, vrátime sa o 100 rokov späť

c) príde 3 svetová vojna a bude to značiť koniec civilizácieMiso (11. 04. 2013) | Zaplateny clanok
Mily a “najmudrajsi“ autor clanku, ktora banka a realitka ta sponzoruje? Meno (11. 04. 2013) | Miso
Ty musis byt dobry onen.. Mia (12. 04. 2013) | Miso
Milý a “najmúdrejší“ Miso, ak by si si prečítal viac článkov, tak by si zistil, že autor nemá potrebu byť sponzorovaný bankou či realitkou. Konečne niekto napísal článok aj z trochu iného uhlu pohľadu. Ja by som sa skôr spýtala, že kto sponzoruje tých, čo píšu pochvalné ódy na BitCoin. Mne táto celá sranda zvaná BitCoin pripadá ako “internetová pyramídová hra“, na ktorej v konečnom dôsledku zarobia len určitý ľudia a ostatní potom zostanú smutný.
P.S.: A pre slush - keď autor píše o bankách, nemyslí tým naše “dinosaurie“ banky a ich manažérov či riaditeľov, myslí tým majiteľov bánk.Nomen Omen (20. 08. 2013) | SCAM
Ako by to mohla byť pyramída? Takto: Polovica všetkých bitcoinov dnes v obehu, bola vygenerovaná zakladateľmi systému. Podiel tejto skupiny nikdy neklesne pod 28% všetkého bitcoinového obeživa. Ak sa táto mena “uchytí“ t.j. nájde sa dosť ľudí ochotných za ňu poskytovať reálne statky a služby, všetci, ktorí naskočili do vlaku včas (cca do roku 2011) budú pohodlne za vodou, tí čo ešte dnes investujú tisíce dolárov do ASIC-ov budú zoškrabávať zvyšky a všetci ostatní slobody a anonymity-milovní nadšenci im budú prispievať na dôchodok.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: moc peňazí | Dátum: 09. 10. 2012 | Komentáre: 32 | Počet videní : 57155
Kategória: moc peňazí | Dátum: 01. 11. 2011 | Komentáre: 8 | Počet videní : 37025
Kategória: moc peňazí | Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28038
Kategória: moc peňazí | Dátum: 04. 11. 2011 | Komentáre: 27 | Počet videní : 21806
Kategória: moc peňazí | Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21174
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20984
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6885
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18546
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18788
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18894
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7081
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9519
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11215
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14351
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19887
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20080
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20809
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20955
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21174
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25977
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28038