„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Moc peňazí

V čom je dobré začať podnikať? Chcem podnikať, ale trh je už nasýtený.



Množstvo ľudí chce začať podnikať. Na začiatku hľadajú činnosť, alebo tovar s ktorým by robili. Robiť niečo, čo iný nerobí. Vyhľadávať medzeru na trhu. Starší podnikatelia zvyknú radiť, aby sa človek nepúšťal do toho, čoho je na trhu veľa. Dovolím si mierne nesúhlasiť. Vysvetlím.

V prvom rade si musí každý povedať v čom je dobrý, prípadne lepší ako konkurencia a čo ho baví a robí šťastným. Napríklad niekto je šikovný stavbár. Dokáže postaviť dokonale rovnú stenu, krásne nahodiť omietku. Zatiaľ robí u svojho zamestnávateľa, ale chcel by začať robiť niečo sám na seba, podnikať. Práca stavbára ho baví. Je zároveň taký domáci kutil, aj keď do počítačov sa veľmi nevyzná. Bolo by preň nezmyselné začínať na začiatku podnikaním v oblasti internetu, keď má v rukách výhodu remesla a šikovnosti v odbore stavebníctvo. Je veľká pravdepodobnosť, že bude aj úspešný v tom čo ho baví.

Na trhu je na prvý pohľad veľa stavebníkov. Ale zároveň aj málo dobrých stavebníkov. I keď sa na prvý pohľad zdá, že nemá význam začať v nejakom obore podnikať, pretože je nasýtený trh. Nie je to pravda. Pravda je taká, že kvalitný stavebník si prácu nájde vždy a stane sa úspešným. Tu si niekto môže položiť nasledovnú otázku: “Veľa práce a zákaziek ide cez známosti a odporúčania. Bez kontaktov ako sa mám presadiť?“. Odpoveď je jednoduchá! Ak budete naozaj odvádzať kvalitnú prácu, stanete sa známy. Ľudia si budú o Vás hovoriť, budete mať dobré referencie. A tie sú zdrojom zákaziek aj peňazí do budúcna.

Podobne je to v každej činnosti. Naozaj! Len svojou kvalitou vykonanej práce, alebo kvalitou služieb a tovaru môžete poraziť aj väčšie firmy a preraziť na trhu. Má to miernu nevýhodu, začiatky bývajú o niečo ťažkejšie ako keď sa pustíte do podnikania, ktoré tvorí medzeru na trhu. Ale pekné peniaze Vám prinesie hoci aké podnikanie, ktoré robíte kvalitne a pre spokojnosť zákazníka. Aj keď za Vami nestojí mediálne a marketingové oddelenie a team odborníkov na reklamu, aj keď nemáte peniaze na to aby Vaša reklama bežala na sledovanej televízií, môžete sa presadiť. Nezabúdajte na to, že trh tvoria ľudia, kúpnu silu tvoria ľudia. Ľudia, ktorí viac dôverujú odporúčaniu kamarátov, rodiny a známych ako televíznemu spotu. Spokojný zákazník je najlepšia reklama..


Ako komunikovať v podnikaní. V čom robí množstvo podnikateľov chybu?

Podnikanie, či sa Vám to páči alebo nie, je aj o otvorenosti a úprimnej komunikácií. Keď tento názor prezentujem, veľa ľudí sa ma spýta, čo má podnikanie a úprimnosť dokopy. Odpovedám skoro vždy podobným príkladom. Napríklad chcete si dať opraviť kotol na kúrenie. Zavoláte odborníkovi, ten príde sa pozrieť na závadu, povie, že je potrebné objednať súčiastku a že Vám zavolá za dva dni. Tri dni sa neozve a potom keď mu voláte povie, že ešte nie je a bude budúci týždeň. Iste z toho nemáte dobrý pocit. Nakoniec kotol opraví, všetko je v poriadku. Ale určite to poznáte, ako Vás to hnevá, keď sa na niečom s niekym dohodnete a on sa vôbec neozve. Toto nie je dobré jednanie podnikateľa. Na budúce si dobre rozmyslíte, či si zavoláte takého majstra – sľubotechnu.

Iné by to bolo, ak by Vám za dva dni zavolal a povedal. „Pekný deň prajem, nehnevajte sa prosím na mňa, budem otvorený a poviem Vám to úprimne a ľudsky na rovinu. Súčiastku mám, ale dnes už nestihnem prísť. Prídem v piatok o 5. Bude Vám to vyhovovať? “. Nebude to lepšie? Iné?

Spoločnosť a ľudia sú dnes už zvyknutí na to, že všade okolo nás chcú podnikatelia len oklamať a zarobiť. Podnikatelia, ktorí kľudne nasľubujú hory doly, ale skutočnosť je napokon iná. Na druhej strane je úprimná otvorená a úctivá komunikácia. Nazval by som ju skôr staromódna. Veľa krát ľudia ostávajú šokovaní týmto odlišným spôsobom komunikácie. A to si nevymýšľam! Od mladého veku sa snažím byť úctivý k ľudom, rád a hlavne od srdca používam staromódne výrazy pre komunikačnú náklonnosť. Zároveň od určitého veku ľudom neklamem, nevymýšľam si termíny, nesľubujem to, čo viem, že nedokážem načas splniť. Radšej odmietnem zákazku, ako by som mal sklamať. Niektorí klienti ostávajú zaskočení, že prečo odmietam ich prácu. Myslia si, že mi ponúkli málo peňazí, ponúkajú viac. Ale mojou odpoveďou ostanú tak zaskočení, že veľa krát ani nevedia ani, čo povedať.

„Viete, rád by som zobral Vašu prácu, ale ja Vám neviem zaručiť, že bude spravená včas. Už teraz viem, že skôr ako o dva mesiace sa k tomu nedostanem. Hovorím Vám to úprimne, nechcem Vás totiž naťahovať. Ak ste ochotný počkať, rád Vám to spravím, ak to potrebujete súrnejšie, skúste osloviť niekoho iného. Ale dajte si pozor na tieto veci...“.

A vždy poviem pár rád a skúseností k danej problematike a zákazke. Aj keď na ňu nemám čas a nebudem ju robiť. Je to ako keď Vám poradí Váš kamarát automechanik, aké auto si máte kúpiť, na čo si ma dať pozor. Mne je jedno, že či poradím cudziemu človeku, alebo známemu. Lebo aj keď teraz nezarobím a nebudem robiť na danej zákazke, ľudia si ma zapamätajú. A to je hlavné! Na druhej strane, ľudia, ktorí ma poznajú a moju firmu, sú ochotný čakať napríklad na internetovú stránku aj rok. Lebo vedia, že za primeranú cenu dostanú kvalitne odvedenú prácu a ľudský prístup.

Funguje to, skutočne funguje to, že dobrá komunikácia prináša peniaze! Skúste si to niekedy. Len tak pre zaujímavosť. Uvidíte, že nebudete sa chcieť vrátiť k pôvodnej komunikácií a jednaniu. Nie je to úplne len o komunikácií, chce to trošku aj zmeniť myslenie. Aby nakoniec ste sami verili tomu, čo hovoríte. Zjednotili myslenie s komunikáciou. Každé vyslovené slovo má byť také isté, ako to cítite. A viete prečo? Môžno to poznáte. Niekomu niečo sľúbite, ale nestihnete to splniť na čas. Ako sa zle cítite, ak Vás niekto súri aby ste sa ponáhľali. Takto Vás nikto nebude uháňať. Máte dosť času. Zároveň budú vedieť, že ste čestný muž, alebo žena. Takému človeku radi zveria zákazku, či prácu, keď budete mať na nich čas. Uvidíte..


Dať, či nedať úplatok. Ako je to s úplatkami za získanie zákazky?

Mal som príležitosť vystúpiť na jednom fóre, kde sa zaoberali úplatkami. Bol tam pozvaný aj príslušník z úradu finančnej polície. Tento pán hovoril o tom, že v niektorých krajinách je dokonca trestné prijatie aj ponúknutie úplatku. Ďalej hovoril ako efektívne pracujú na odhaľovaní činov podplácania a uplácania. Čo čert nechcel, hneď po jeho vystúpení som mal pár viet povedať aj ja. Povedzte ale pravdu, ako to dnes chodí, pred takým človekom. Aj keď dlhé roky nepoužívam systém podplácania, lebo to nepotrebujem, v istých momentoch života som rád nechal obálku za sprostredkovanie služby. Načo zbytočne na seba upozorňovať? Aby som si ja nakoniec nenarobil zle, keď poviem ako to dnes funguje a poukázať na množstvo ľudí ktorých poznám. Povedal som si, že poviem pravdu, ale skúsim to uhrať do neurčita. Nevyšlo mi to úplne podľa plánu. Nevadí! Najlepšie bude, ak Vám napíšem čo som hovoril na tej prednáške.

„Úplatky! Známe to slovo už dlhé storočia, či dokonca tisícročia. Zbytočné o nich hovoriť, čo to je. Rozdelím ich ale do viacerých skupín. Aby sme sa správne pochopili.

Prvá skupina sú ľudské úplatky, poďakovania. Napríklad idete lekárovi a ste z jeho vykonanou prácou spokojný, alebo chcete aby k Vašej liečbe pristupoval ľudskejšie a s pochopením. Jednoducho dáte mu fľašku dobrej whiskey, alebo sladkosti. Prípadne sa mu zavďačíte malou sumou peňazí. Alebo vybavujete niečo na úrade, a úradník rýchlo vybaví Vašu žiadosť. Rád sa mu za to odvďačím, za jeho ľudský prístup. To podľa mňa nie sú ani úplatky, či podplácanie! Ale možno podľa iného uhľu pohľadu ide o podplácanie. Kde je potom pravda? Kto má pravdu?

Zamyslite sa nad tým! Niekto je k Vám ústretový, spraví aj to čo be nemusel. Pýtam sa, nemá za to nárok na odmenu?“

Viac ľudí začalo kričať v miestnosti, že ide o podplácanie. Úradník, lekár je platený za svoju prácu, bez ohľadu na to či dostane úplatok. Má sa ku každému správať rovnako...

„Na jednej strane máte pravdu. Spýtam sa inak. Keď sa Vám pokazí práčka v nedeľu zavoláte opravárovi. Môže prísť aj v ten istý deň ale naúčtuje Vám pohotovostnú prirážku. Ak to chcete mať hneď, pýta si potom úplatok? Alebo inak, ak mu poviete, že či by nemohol prísť hneď, že mu priplatíte za jeho ochotu, je to úplatok? “

Tu už medzi diskutujúcimi prestal prevládať jednoznačný názor, väčšina bola za to, že nejde o úplatok, ale o expresný príplatok, za vykonanú službu. Vraj je to v poriadku.

„No vidíte. Toto je už v poriadku. A tie príklady už nie sú? No!“

Pán vpredu ihneď zareagoval „Ak by boli v poriadku, potom by chudobnejšia skupina ľudí bola diskriminovaná. Kto nemá na úplatok bude musieť na vybavenie papierov čakať dlhšie. To nie je spravodlivé!“

Musel som sa začať smiať, čo spustilo množstvo nevôle v obecenstve.

„Máte tu demokratický systém, nie socializmus, alebo ešte lepšie komunizmus. Kde by mali si byť všetci rovný. V demokracií je to bohužiaľ tak, že niekto má viac peňazí a niekto menej. Niekto nemá peniaze ani na stravu a niekto si kupuje veci ktoré nepotrebuje. Mimochodom Tí čo nemajú peniaze, trpia aj dnes. Je spravodlivé, že príde niekto o prácu, nestíha splácať hypotéku a príde aj o dom? Stane sa z neho bezdomovec, nikto mu nepomôže! V tomto štádiu demokratického systému nie je priestor na spravodlivosť. Nie, nie som za klasický komunizmus. To pozor! Ja len hovorím, že v demokratickom systéme je žiaľ trošku iné postavenie hodnôt. Ale podstatou je fakt, že za ústretový prístup niekoho, je ľudské sa mu odvďačiť. Ak Vám niekto s niečim pomôže, máte chuť sa mu odvďačiť. Dať mu niečo za to, že Vám vyšiel v ústrety. Toto môže platiť, aj vtedy ak prídete a dáte odmenu vopred, aby že naozaj Vám na tom záleží. Že si ho vážite a chcete si ho uctiť.“

„Ale úplatok je nezdanený príjem, nelegálne získané peniaze!“

„Súhlasím, ak na to pozerám očami štátu. Keby mohol štát vyberať peniaze, daň aj za to, že si vypestujete kilo zemiakov doma na záhrade, určite by to spravil. Za každý Vás zárobok máte odviesť daň štátu. Za to, že Vám štát dovolil pracovať. To tiež nie je úplne spravodlivé, ale to je už iná téma. Tak potom stačí ak štát zavedie daň s úplatkov. Okrem toho, v prvom rade, peniaze ktoré ponúknem za ochotu som už zdanil. Prečo by sa mali zdaniť dva krát? V druhom rade, ja chcem dať moje peniaze človeku, ktorý bol ku mne ústretový. Ktorý mi pomohol a nie štátu.“

„Tvrdíte, že podplácanie a uplácanie je normálna vec? Nabádate ľudí na to aby podplácali, korumpovali? Pretože Vám to príde normálne a ešte aj hovoríte, že je to tak v poriadku?“

„Ja nikoho nenahováram na úplatky! Ja len obhajujem to, že za niekoho ochotu sa mu chcem odvďačiť. A keď uznám za vhodné, tak aj to spravím. Ale nikdy, podotýkam nikdy by som nešiel korumpovať a podplácať štátneho úradníka, aby rozhodol v môj prospech! Aby podpísal, alebo schválil to, na čo nemám nárok. Nikdy! To som však ja, ktorý dodržujem zásady slušnosti a zákony. Vážení, to som ale ja. Skutočnosť a realita je úplne iná. Všade fungujú úplatky, podplácanie. Myslím si, že aj v najvyšších vrstvách. Tu sa ale nebavíme, že dáte fľašku whiskey niekomu za to, že Vám vydal papier na úrade za 2 dni namiesto za 5 dní. Tu sa bavíme o maximálnej korupcií, štátnych zákazkách. Kde sa točia milióny až miliardy! To je podplácanie. V konečnom dôsledku aj to je dôkaz toho, že za peniaze môže mať človek čokoľvek. Úplatky tu budú vždy! Či sa Vám to páči alebo nie.“

„Preto ste tu na tomto fóre, hľadáme riešenie ako zabrániť korupcií a úplatkom. Nemuseli ste chodiť sem, aby ste nám oznámili, že úplatky existujú v našej spoločností sú. Vieme to aj be Vás!“ zaútočil nepríjemne nejaký pán.

„Prišiel som sem preto, aby som povedal svoj názor. Dať niekomu odmenu za to, že chcete aby bol k Vám ústretovejší v rámci slušnosti a zákona je normálne. Rovnako, ako keď Vám niekto dohodí zákazku, pretože robíte kvalitnú prácu za prijateľné peniaze. Žiadne tunelovanie a okrádanie štátu a spoločnosti! Prišiel som sem preto, aby som Vám povedal, že podplácanie je tu tisíce rokov a bude tu aj naďalej a to aj keď sa na hlavu postavíte. Môžete bojovať ako len chcete, kto chce uplácať a prijímať úplatky si cestu s spôsob nájde. A vždy bude o krok pred vyšetrovacími úradmi. Nič s tým nespravíte! Je konečne čas zmeniť Váš prístup. Na tieto veľké úplatky a skutky zaviesť zdanenie. Určite to prinesie viac peňazí do rozpočtu, ako bojovať s tým. Na boj s týmto druhom kriminality sa minie viac prostriedkov, ako sa získa. Prerába štát, prerábame mi všetci. Z našich daní! Nech budete čokoľvek robiť vždy tu bude podplácanie. S tým sa bojovať nedá. Ak niečo nejde, treba zmeniť prístup!“

„Ktorá skupina Vás platí, za takéto lobovanie? Chcete viac zákaziek? Kto Vás sem vôbec pozval?“

„Zákazky nechcem, nepotrebujem ich.“

„Nechcete peniaze a zákazky? To Vám máme veriť? Každý chce peniaze.“

„Ja nechcem viac peňazí ako mám, načo by mi aj boli? Na to aby som si kupoval veci, čo nepotrebujem? Pred tým ako niekoho obviníte, je dobré vedieť s kým hovoríte. Nezastupujem tu nikoho, ponúkam len alternatívny pohľad na túto problematiku. Nič viac! Pozval ma sem usporiadateľ tohto fóra, ktorý dobre pozná moje názory a môj prístup k podnikaniu. Vie, že nikdy nedám úplatok, za to aby som mohol niekoho okradnúť, či zarobiť na predraženej zákazke. Vie, že ak dostal som v minulosti zákazku, ponúkol som kvalitné služby a primeranú cenu. Cenu, kde niekto iný drzo pýtal 3 krát väčšiu sumu peňazí. Ak by som mal dodať rýchlovarnú kanvicu pre nejaký úrad, ktorá stojí v obchode 10 dolárov a vo veľkoobchode 8 dolárov, ja ju dodám za 8,50. A samozrejme rád dám a to sám od seba, za sprostredkovanie zákazky kľudne aj polovicu, 25 centov tomu kto mi zákazku dohodil. Prečo aj nie? Ak vám kúpu a predaj domu sprostredkuje realitný maklér, za svoju prácu sprostredkovateľa dostane odmenu. To je v poriadku. Potom prečo nie je v poriadku ak niekto dá odmenu za sprostredkovanie zákazky?“

„Ak niekto chce dať svoje peniaze niekomu, nech ich dá. Prečo nie? A keď niekto získa zákazku je to v poriadku, ale tá zákazka nesmie byť predražená, nesmie byť spravená na to aby sa okradol štát. To by mal byť trestný čin, a tie to, že za sprostredkovanie dám niekomu odmenu.“

„To je cena a trh, to je podnikanie, že k tovaru dá niekto aj pridanú hodnotu. Nebude to robiť zadarmo, pán Cohanin! “ prišla ďalšia reakcia, ale už som to nevnímal.

„Áno podnikanie! Podnikanie je zarábanie na všetkých iných ľudí bez regulácie. Ak má niečo hodnotu 10 dolárov, malo by to stáť v obchode maximálne 15 dolárov a nie 30 dolárov! A v úplatkárskej zákazke 50 dolárov. To nie je podvod, to nie je okrádanie? Ak niekto si nahodí sumu 4x vyššiu ako je hodnota tovaru? Na jednej strane zatvárame oči nad mega zlodejinou a na druhej strane ideme niekoho trestať za 100 dolárov v obálke. Výborný systém. Blahoželám Vám! To je všetko, čo som chcel povedať, prajem pekný deň..“




V miestnosti vznikol rozruch. O to mi aj išlo. Chcel som poukázať len ta to, že niektoré boje za spravodlivosťou jednoducho nemajú význam, tak ako ich chcú riešiť. Nechcem nikoho nahovárať aby podplácal a uplácal. Ak ste spokojný s niečim alebo s niekym kto Vám pomohol je prirodzené, že sa mu chcete odvďačiť. Ako to spravíte je na Vás. Ja však, keď pôjdem najbližšie na nejaký úrad a pracovníčka bude ku mne milá a ústretová nezabudnem jej dať čokoládu a sladkosti pre jej deti..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   01. 11. 2011   |   Komentáre: 8   |   Počet videní: 37025

Diskusia k článku

Santa (03. 08. 2012) | Rýchlo s podnikaním skončiť ...
Je to poučné a postup som sa snažil dodržať do bodky. Začal som podnikať, pre náhodu som práve murár. Bol som priamy, úprimný a za prácu som si pýtal iba toľko aby som prežil. Malé zákazky sa mi začali iba tak hrnúť a v tom prišla ponuka aká sa len tak neodmieta, kompletná rekonštrukcia budovy ... musel som prijať zamestnancov, odborníkov som najímal len na dohodu ako inštaletéra či elektrikára. Prácu sme stihli na termín a kolaudácia dopadla bez chyby. Na prácu som mal zmluvu a splatnosť bola dohodnutá na 30 dní. Ja som všetky svoje peniaze musel investovať do platu zamestnancov a odborníkov, prenájom lešenia, likvidáciu odpadu. Ako si už môžete domyslieť som jeden rok po splatnosti a dodnes som nevidel ani cent. Súdy sú pomalé, nebyť mojich súrodencov a známych prídem aj o byt. Nemal som na zaplatenie mobilu, samozrejme ma vypli a to je pre podnikateľa ako keď mu odseknete ruky. Nik sa mi nevedel dovolať, vypli mi elektrinu, plyn .. a pod. Pol roka som sa nevedel vyhrabať z dlhov, dodnes ma naháňa sociálka, zdravotná poisťovňa a daňový úrad ... žiadna štátna inštitúcia sa nezaujíma o to čo sa mi prihodilo ... Akonáhle sa mi podarí splatiť všetky dlhy odovzdám živnosť a už v živote sa do toho nepustím ... neviem či sa mi moje peniaze podarí niekedy vysúdiť ale podľa SK súdov ani za 10 rokov ... Áno možno tieto radi platia v zámorí kde nie je skorumpovaný systém vrátane súdov ale na Slovensku Vás zlikviduje jedna nevyplatená faktúra a ste nie na dne ale pod dnom ... Mám veľa priateľov, ktorý dopadli podobne ako ja a rozpadli sa im rodiny, jeden dokonca spáchal samovraždu ... a vinníci sedia v parlamente a na veľmi teplých miestečkách v úradoch.

--- Hanba kapitalizmu ---gergej (06. 08. 2012) | Odpoveď
Vážený pán murár. Nečudujte sa že ste prišli o všetko. Živnostenské oprávnenie neslúži na to aby človek podnikal a točil relatívne veľké peniaze. Keby ste mali aspoň trochu umu tak za 300 eur založíte sro a nenaháňal by vás nikto. Respektíve nie kvôli celej sume. Santa (13. 08. 2012) |
Pán Gergej, čo sú podľa Vás relatívne veľké peniaze? Za zákazku som mal dostať 6000 eur. Nevedel som ale že zákazka ide cez tri firmy a prvá firma, ktorá túto súťaž vyhrala dostala do 14 dní zaplatené 55000 eur. Podotýkam za prácu, ktorú som ja odviedol. Z tejto vidiny väčších peňazí som si chcel zaobstarať lepšie auto ako je moja škoda favorit.

Áno máte pravdu, nemal som um. My sprostý murári vieme iba robiť, a nie špekulovať. Na to sú študovaný páni. Určite ste po mojom komentári mali potrebu si do mňa ešte kopnúť. Ukázať sa ako múdrejší.

Ďakujem za slová, ktorými ste ma potešili a urobili z úbožiaka ešte aj hlupáka.

Celý život pracujem, už ako 14 ročný som chodil cez prázdniny na brigády. Odvádzam štátu 27 rokov všetky povinnosti a jeden kvázi podnikateľ ma privedie na hranu priepasti. Keď cítim potrebu sa niekde zdôveriť a upozorniť na krivdu, prídete a sotíte ma do tej priepasti.

Prajem Vám pán Gergej aj celej Vašej rodine veľa úspechov v živote a v podnikaní a aby ste sa nikdy ani len nepriblížil k stavu v akom som teraz ja.

Ľudia už zabudli na to ako spolunažívať, a každý vidí iba peniaze. Ja som teraz vďačný za každú aj malú prácičku a všetky zarobené peniaze si odkladám na zimu aby som prežil ... som rád ak dostanem 3 eurá na hodinu a vedzte že nie som lajdák, pretože za 10 pracovných hodín som schopný založiť 14ks plastových okien alebo vymurovať 50m2 priečky.(čo je päťnásobok normy v stavebníctve). Na moju prácu za celých 27 rokov nebola jediná reklamácia a všetci zákazníci ma odporúčajú ďalej. Hlavne pre kvalitu a cenu za akú sme všetci v okrese ochotný pracovať.

Ivanko (16. 01. 2013) | Santovi
Ja Vás obdivujem. Som v presne takej istej situácii. A verte alebo nie, človek v takejto situácii, jedno či úprimný alebo nie, vidí len dve východiská: Bud sa zmieri so žobráckym životom, alebo začne robiť to, čo vidí ako efektívne. Pozrite sa na politikov z gorilly, a podobne. Krádeže v takých obrovských sumách, že človeka ani nenapadne sa na takých ľudí pozrieť, nie ešte riešiť ich.
úprimne povedzte, kto si žije spokojnejšie? Ten čo maká od rána do večera a pred výplatou si už požičiava na benzín do práce a aby kúpil chlieb cestou domou, alebo ten čo sa skorumpovaným spôsobom dostane k obrovským peniazom, kde úrady ho ani neoslovujú, pretože je krytý z každej strany?
Každý vieme odpoveď. A každý poznáme základné pravidlo úspechu. Uč sa na chybách ostatných ľudí. nie na svojich. A ako vidíme v každodennom živote, jedna z hlavných chýb je samotná myšlienka, že čestnou prácou v tomto systéme zarobíš dosť na to, aby si riadne vyžil. Janka (25. 02. 2013) | Santovi
Veru takých dobrákov ja poznám, akonáhle niekto zacíti pracovitého dobrého človeka, hneď ho využije. Lebo dnes je trend ako zarobiť a nerobiť a nie opačne.Hlavne taký človek musí vystupovať sebavedomo a všetko si overiť aj viac krát a pýtať si zálohu dopredu, alebo za odpracovanú časť. Aj ja som bola v takej situácii, že so čakala dlhšie za peniažkami. Nie je to nič príjemné, ale každá skúsenosť ma posunula ďalej.Lukáš (07. 03. 2013) | Pár podporných slov
Je to smutné, že čoraz viac poctivých a pracovitých ľudí končí takto. Ja som vo februári prišiel o prácu, lebo som sa nechcel spustiť prúdom špinavostí ostatných.. Pre pozitívnejšie myslenie aspoň toľkoto - ,,Buď pánom svojej vôle a otrokom svojho svedomia´´ Radšej mať nedostatok a pokojne spávať ako mať nadbytok a nebyť sebou.Ewa (12. 07. 2014) | foss
to su žvastyGlono (14. 03. 2015) | Mentálna sila
okrem týchto materiálnych vecí je potrebná aj taká “mentálna sila“ aby sa človek uchytil, mne v začiatkoch pomohla knižka od Kawasakiho http://www.knihyopodnikani.6f.sk/umeni-rozjezdu/ Keď má človek ťažké začiatky a nieje psychicky dostatočne odolný je to veľmi ťažké vydržať

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: moc peňazí | Dátum: 09. 10. 2012 | Komentáre: 32 | Počet videní : 57155
Kategória: moc peňazí | Dátum: 01. 11. 2011 | Komentáre: 8 | Počet videní : 37025
Kategória: moc peňazí | Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28038
Kategória: moc peňazí | Dátum: 04. 11. 2011 | Komentáre: 27 | Počet videní : 21806
Kategória: moc peňazí | Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21174
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20984
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6885
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18545
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18788
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18894
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7081
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9519
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11215
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14351
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19887
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20080
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20809
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20955
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21174
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25977
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28038