Telemarketing: nie je nič horšie ako otravný obchodník. Naučte sa povedať nie!
Cŕŕŕn, zvoní telefón. Pozriete na displej, neznáme číslo. Pomyslíte si, kto Vám to volá. Zdvihnete telefón a na druhej strane sa ozve „Dobrý deň prajem, tu je XYZ, mám pre Vás výhodnú ponuku investovania. Kúpite si akcie, a za mesiac zarobíte na nich neskutočných 10%...“.
Kto by nepoznal podobné telefonáty v dnešnej dobe. Každú chvíľu Vám niekto volá a niečo Vám ponúka. Vždy v tej najhoršej chvíli, samozrejme. Niekedy je obchodník slušný a neotravuje, inokedy je neskutočne otravný. Máte problém aj zložiť telefón. Najhoršie je, keď Vám za týždeň, dva zavolá opäť, či ste si to nerozmysleli. Alebo Vám navrhne stretnutie, lebo má pre Vás zaujímavú ponuku.
Problémom je povedať slušne obchodníkovi, že ďakujete a nemáte záujem. Poviete mu to raz a on sa tvári, že nič nepočul. Stále opakuje tie isté naučené vety. Poviete mu, že nemáte peniaze a on pokračuje ďalej v presviedčaní. Niekedy používa až do neba volajúce sprostosti a argumenty.
Mám malý príklad. Volal mi jeden pán s ponukou investovania do akcií. Slušne som mu vysvetlil, že momentálne nemám volné prostriedky na investovanie, lebo som kúpil jeden bytový dom, ktorý práve opravujeme a prerábame na hotel. On začal útočiť na mňa, že teraz začal neskutočný prepad v cenách nehnuteľností a kríza. Mám rýchlo predať nehnuteľnosť, pokiaľ má hodnotu a mám investovať do jeho akcií. Hlupák a idiot! Hovoril som mu, že v dobe krízy a prepadu na realitnom trhu, treba kúpiť nehnuteľnosť a využiť to, že sa nestavia a cena za stavbárske práce sú podstatne nižšie. On si len stále tvrdil svoje. Nahnevalo ma to! Povedal som mu v zúrivosti, že nech si zoberie vlastné peniaze a za tie nech si nakúpi aj za kartón akcií. Ale nech mi už nevolá a nech mi dá pokoj.
Takto som sa naučil povedať čarovné slovo NIE. Používam ho dosť často. Je to lepšie, ako sa tváriť, že máte možno o niečo záujem, len pretože je Vám blbé povedať priamo NIE. Väčšinou som si vždy vypočul ponuky tele obchodníkov. Zo slušnosti. Už to nerobím. Načo?
Ale nie vždy je to tak jednoduché. Keď máte trošku viac peňazí na účte, volajú Vám pravidelne z banky. Ponúkajú investovanie, kreditné karty, úvery. A zároveň oberajú Vás o čas. Banky to je ale kapitola sama o sebe. Nemal som nič voči im ponukám, ale už mám. Predsudky, že budú zo mňa robiť opäť debila. Prečo debila?
Nahlásil som väčší výber peňazí na kúpu nehnuteľnosti z môjho účtu. Predávajúci totiž požadoval platbu v hotovosti. Keď som si prišiel do banky, už mali prichystanú pre mňa ZMLUVU o pôžičke. Dobre čítate, zmluvu o pôžičke. A už začali ma presviedčať, aby som si nevyberal vlastné peniaze, že oni mi výhodne za 3% úrok peniaze požičajú. Vraj uložené peniaze môžem si dať na ich šetriaci účet. Hlúposť! Načo by som si požičiaval za úrok ich peniaze, keď mám vlastné! To ako keby nechceli pochopiť. Ešte tri mesiace mi potom vyvolávali s ponukou na úver, či investovanie.
Čo k tomu dodať, nie len obchodníci z nás ľudí robia hlupákov, ale aj banky a všetky subjekty ak ide o peniaze. O zarábanie peňazí! Chcú len zarobiť a robia pre to čokoľvek. Iná možnosť nie je, treba vždy jasne povedať NIE!
PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
a boli ochotni fixovat ich na celu dobu ? lebo ak ano, si hlupy. 3% su menej ako sucasna inflacia, a ista banka ponuka na trojrocny terminak 3,7 %.
A ty chces radit ako zarobit peniaze ?bubulak (03. 11. 2011) | Autor je Amík
mam pocit, autor je z ameriky, nebo odkial tam to moze byt odlisne. ale suhlasim banky nemaju vnucovat uver ak si chces vybrat svoje usporymoyo (03. 11. 2011) | amik
aha, no i tak je to velmi pochybne. ja si najprv vypocujem co chcu a presne si zistim podmienky. ak su vyhodne, a mozem si to dovolit, idem do toho.
banka nie je podomovy predavac slapacich vysavacov.Kaťuška (03. 11. 2011) | to by bol život
Keď si predstavím moju hypotéku s 5,7 perc, brala by som hneď taký úver :-) Mbanka mala myslím taký produkt, bilančný úver, keď mal na účte klient rovnakú sumu, ako si bral hypotéku, tak neplatil dokonca žiadne úroky. bubulak (03. 11. 2011) | moyo
asi podmienku na ziskanie uveru s 3% urokom bolo vlozenie rovnakej sumy ako vyska uveru na setriaci ucet (vinkulovanie prostredkov)
co moze byt nekedy nevyhodou, Neviem ake uroky maju na setricich uctoch, ak by pozicali na 3% urok, na setriacom ucte by dali 4% a nechceli zabezpeku vinkulaciov, to by bol fakt lama Zipperle Cohanim (04. 11. 2011) | Odpoveď na: skutocne 3% ?
Ďakujem ti za tvoj príspevok. Mojou životnou ideou je byť neviazaný na bankové domy. Žiadne pôžičky a hypotekárne úvery. Preto v zásade odmietam úver. Nechcem sa viazať, ak si požičiam peniaze bankový dom mi má právo siahnuť na majetok, ktorý je daný ako ručenie. V čiernom prípade = pri nedostatku peňazí na splácanie úveru bankári zoberú ti aj posledné nohavice. Si otrok svojej pôžičky. Ja otroka zo seba robiť nenechám! To nie je dobré, z môjho pohľadu!
Asi si nikdy nezažil vážne problémy s bankou! Ja som ich zažil. Áno, požičal som si, nedarilo sa mi. Neplatil som pôžičku viac ako 5 mesiacov, nemal som z čoho. Nemal, jednoducho. Predal som všetky veci, aby som aspoň časť banke splatil. Snažil som sa! Skúšal som sa dohodnúť s bankou, že keď budem mať peniaze, tak všetko doplatím! Nepomohlo. Prišiel som jedného dňa domov, našiel som len list o tom, že sa mám vysťahovať. Aj s manželkou a dieťaťom! Z môjho domu. O dom som jednoducho prišiel. Ostal som na ulici. Našťastie to je veľmi dávna minulosť. Aj o tom sú úvery!
Vrátim sa k článku. Podstatné je to, že nechcel som od nich úver. Chcel som len MOJE peniaze. Ktoré musím mať v bankách, pretože mať ich doma pod posteľou nie je bezpečné a hlavne dnes všetky platby bežia cez bankové domy. Sme priam nútení využívať ich služby, za ktoré si rátajú poplatky. Ako by im nestačilo, že majú k dispozícií tvoje peniaze, ktoré otáčajú a zarábajú na nich, ešte aj poplatky si na vyše pýtajú!
Pre mňa je aj 3 percentný úrok nevýhodný od bankového domu, viem si ich zadovážiť aj bez úrokov. Nepožičiam si od bánk ani dolár, lebo vďaka mne zas bude zarábať len niekto bohatý! Bankové spoločenstvá. Nevidíš, že kto spôsobil celú krízu? Kto ovláda svetovú ekonomiku? Kto požičiava požičané peniaze? Nie, nemám nič proti bankovým domom a bankárom. Majú svoju úlohu a sú v dnešnom svete potrebné. Ale mám voči nim istú averziu a istý názor na nich, ktorý nebudem meniť. A to ani keby mi dali 0,5% úrok! Z princípu. Verím, že ak bude takých ľudí ako ja viac, budú musieť zmeniť prístup k ľudom.
BANKY sú ľudské len keď ponúkajú úver, ale keď máte problém so splácaním ľudskosť sa v nich stráca. Žiaľ! To nie je len môj názor.
Možno moje podané vysvetlenie má dávku arogancie – ješitnosti, prepáč, ale to len život ma naučil ako hľadieť na niektoré veci. Stačí také vysvetlenie? Ale samozrejme rešpektujem tvoj názor a prajem ti veľa úspechov v živote! Som rád, že si sa zapojil do diskusie.Banky (07. 11. 2011) | Andreas
Banky sú ako ten dobrotinec, ktorý požičia dáždnik vtedy keď je pekne. Keď začne pršať, zoberie ti ho.Jaroslav (01. 04. 2013) | Pravda
Peeeekne napisane.Miriam (05. 04. 2013) | jednoduchý trik
Taky jsem měla časté telefonáty ohledně všelijakých pochybných nabídek na nesmysly všeho druhu. Moje telefonní číslo jsem kromě státních úřadů nikde neuváděla a dávala jsem si na takové věci veliký pozor právě kvůli obtěžování tlefonickým spamem. Stejně mi začali volat všelijaké pochybné firmy ale spolehlivý recept na okamžité ukončení hovoru (bez rozloučení) je prosté. Skočila jsem dotyčné osobě pokaždé do řeči a zeptala se jí odkud má moje telfonní číslo. Pak už se jen ozvalo položení hovoru.