„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Moc peňazí

Žobranie – najjednoduchšia cesta k finančnému zabezpečeniu

Možno sa Vám zdá byť názov prehnaný ale nie je to tak. Najjednoduchšie a bezpracne sa dá dostať k peniazom prostredníctvom žobrania. Ani by ste neverili, ale ak máte dobré miesto na žobranie a vytvoríte si imidž chudáčika, peniaze sa len tak pohrnú. A nie málo, niekedy ide aj o stovky dolárov denne! Ako žobrať a zarobiť, to Vám poviem v tomto článku..

V prvom rade je potrebné odhodiť predsudky bokom. Celá naša spoločnosť je totiž plná predsudkov a morálnych zásad. Či chcete alebo nie, máte ich od malička v sebe. Vštepujú Vám ich rodičia, škola, spoločnosť. Zásady sú dané z viac dôvodov. V prvom rade sú zásady, ktoré začleňujú jednotlivca do davu tak, aby z nich nevytŕčal. Všetko čo odporuje, je zlé a ľudia ktorí ich nedodržujú sú vyčleňovaní mimo spoločnosť. Množstvo týchto zásad vznikalo dlhé stáročia a slúžili tiež na rozdelenie spoločnosti na spoločenské vrstvy. V jednotlivých spoločenských vrstvách sa zásady označovali ako bontón. Alebo ľudovo povedané, určovali model správania, ktorý vyhovoval určitej skupine ľudí. Nemá sa neslušne rozprávať, treba chodiť oblečený tak ako sa patrí, do divadla sa chodí v spoločenskom oblečení, koláč nemôžeme jesť veľkou lyžicou alebo nedajbože rukami a medzi vrchol neslušnosti patrí aj žobranie.

Žobranie je však proces získavania peňazí, dokonca dovolím si tvrdiť, že ide o normálne zamestnanie, ktoré môže mať viacero podôb a levelov. Ide o istý druh vystúpenia na verejnosti s cieľom zaujať skupinu ľudí natoľko, aby boli ochotní dať symbolickú odmenu za podaný výkon žobrajúceho. Takže podľa šikovnosti žobrajúceho človeka je určovaná aj jeho výkonnosť v zarábaní peňazí, jeho príjem. Žobranie má dlhoročnú tradíciu v spoločnosti. Možno sa to nezdá, ale žobráci boli aj pred tisíckami rokov. Počas tohto obdobia vznikli mnohé sofistikované spôsoby ako zarobiť peniaze prostredníctvom žobrania. Keď dnes vidíme na ulici slušného človeka (alebo celú skupinu), ktorý hraje na rôzne hudobné nástroje a pri nohách má nádobu na drobné mince, berieme to skôr ako umelecké vystúpenie a nie ako žobranie. Ale aj to je jeden so spôsobov žobrania s vylepšenými prvkami.

Každý človek, ktorí sa rozhodne skúsiť zarábať peniaze prostredníctvom žobrania si musí uvedomiť, že na to aby bol úspešný, tak musí mať plán. Bez dobrého plánu sa dnes už zarába veľmi ťažko, totižto tak ako v každom podnikaní, už aj v žobraní je veľká konkurencia. A o klasickej forme žobrania už ani nehovorím. Hodiť klobúk na zem a sadnúť si k nemu dokáže naozaj každý.
V prvom rade musíme si odpovedať na tieto otázky:

a) mám vhodne miesto, kde sa pohybuje dostatočne veľké množstvo ľudí
b) je na tomto mieste nejaký zákaz, ktorý by zakazoval žobranie
c) aký ľudia prechádzajú miestom žobrania a vhodné cielenie na skupinu okoloidúcich
e) voľba imidžu, oblečenia a spôsob zaujatia okolia
f) forma vystúpenia počas žobrania, celkový prístup k žobraniu
g) zvolenie vhodného systému ako sa nedostať do problémov s daňovým úradom


Vyberáme vhodné miesto:

Miesto na žobranie si vyberieme podľa toho, kde je najväčšia výmena nových ľudí. Ideálne aj turistov. Nemá napríklad veľký význam posedávať pred tým istým kostolom, keďže väčšinou doň chodia tí istý ľudia. Možno darujú nejaký cent pár krát, ale potom sa stanú už nevidiaci Vás. V minulosti bolo niekde priam tradíciou, že známemu žobrákovi sa vždy pred nedeľnou bohoslužbou dal pravidelne nejaký ten cent. Ale to bola iná doba. Pred kostol sa oplatí chodiť len pri nejakých väčších sviatkoch, alebo zamerať sa na kostolnú turistiku a obmieňať kostoly. Nie sú zlé ani historické pamiatky a centrá veľkých miest. Niektorí profesionálni žobráci dávajú prednosť miestam na žobranie, kde ich nikto nepozná, dokonca chodievajú žobrať v sezóne do iných krajín. Pri žobraní je treba dať pozor na to, že sú aj iní žobráci - hlavne z radov bezdomovcov. Niekedy môžu tvrdo bojovať o svoje výnosné miesto. Oveľa nebezpečnejší sú ale organizovaní žobráci priamo mafiou. Tu si treba dať veľký pozor, inak sa Vám môže stať, že Vás niekto za rohom poriadne dobije. Našťastie sú tieto organizované skupiny už na ústupe.

Zákazy žobrania, alebo mestské nariadenia:

Niektoré krajiny, či mestá majú prísne regulované zákony ohľadom žobrania na verejnosti. Za žobranie si môžete dokonca pár hodín posedieť na policajne stanici, alebo skončiť s pokutou. Bezdomovcom je to samozrejme jedno, nemajú im čo zobrať a oni to dobre vedia. Preto žobrú aj tam, kde to majú zákonom zakázané. Ale Vám môžu zobrať vždy niečo, preto je vhodné si naštudovať nariadenia jednotlivých miest. Ale aj zákazy sa dajú obísť. Stačí si len na meste požiadať o výnimku na občasné vystupovanie na verejnosti a zaplatiť mestu nejaký poplatok. Za to, to väčšinou stojí, peniaze investované sa vrátia. Rozprával som sa s viacerými profesionálmi z tejto oblasti a návratnosť celoročného povolenia v dobrej zóne je v sezóne približne týždeň.

Rozbor skupiny a zacielenie:

Pred samotným žobraním si je dobré určiť na akú skupinu darcov je dobré sa zamerať. Inak reagujú turisti, inak dôchodcovia, inak podnikatelia a úplne inak veriaci. V každej skupine sa nájdu vždy aj výnimky, je dobré s tým počítať vopred. Niektorí majú zľutovanie a dajú peniaze, niektorí len súcitne pozerajú, ale nájdu sa aj zákerní ľudia, ktorí z hnusom na Vás budú zazerať! Dokonca budú Vás chcieť zahnať, alebo Vám jednu vraziť, či na Vás zavolajú policajtov. Nemajte strach, ide len o výnimky.

Ako sa obliecť, prestrojiť a čím vhodne zaujať:

Toto je najhlavnejšia časť profesie žobráka. Bez vzbudenia záujmu alebo súcitu Vám nikto nič nedá. Preto sa je potrebné zamerať na tri veci ako zaujať. Záujem získaný umeleckým výkonom, súcitom, alebo múdrym prístupom – komunikáciou. Každá z týchto vecí má svoje výhody aj nevýhody.
Ak nie ste rečnícky zdatný a nemáte ani dar na umeleckú prezentáciu Vašich nadaní ostáva Vám len možnosť zapôsobiť na city a vyvolať súcit. Dnes je množstvo žobrákov, ktorí svojim vzhľadom oblečením a zápachom skôr odpor, ako súcit. Podobne sú na tom aj narkomani, ktorí dokážu byť neuveriteľne otravní a dokonca zlostní ak im nedajú darcovia nejaký peniaz. Týchto zjavov už majú potencionálny darcovia plné zuby! Motajú sa po parkoviskách a obťažujú. Na to si dajte dobrý pozor, nezarábajú veľmi. Nikdy sa nevnucujte. Dôležité je však nesmrdieť, byť relatívne čistý a neotravný. Nezabudnite sa v zime teplo obliecť a cez leto si dať ochranu pred slnkom - nezabúdajte na tekutiny! Ak máte tlačiareň, môžete si vymyslieť nejaké vhodné krédo a to si dať pred seba. Nevymýšľajte si nereálne príbehy, na tie už nikto nie je zvedavý. Žobráci na staniciach Vám narozprávajú tie najväčšie tuposti aké existujú pod slnkom a preto sú aj ľudia veľmi opatrní. Napríklad ak si dáte na tabuľku text s troškou vtipu, uspejete. Stačí len hlúposť, napríklad: „Chcel som si splniť detské sny, ale pochopil som, že poctivou prácou v našom štáte si sny nikdy nenaplním; Vám jeden cent chýbať nebude a mne pomôže kúpiť si byt!“..

Ak máte dar komunikácie, môžete robiť malé stand-up vystúpenie. Ľudia sa zasmejú a hodia aj korunku. Alebo môžete robiť živú sochu, stáť prezlečený za medveďa, k tomu vtipný text napr.. aj medvede chcú jesť a máte vyhraté...

Najlepšie však zarábajú umelci, hudobníci. Za svoj výkon dostanú celkom slušnú odmenu. Ak viete hrať na akordeón, zoberte ho zo sebou. Môžete si krátiť sedenie hrou na hudobný nástroj a slušne zarábať!

Forma vystúpenia a prístup k žobraniu:

Žobranie je o predaní seba, svojho nadania a svojho životného príbehu. Ale je aj o slušnosti. Totiž slušný človek, ktorý sa usmieva, pekne pozdraví skôr niečo zarobí ako drzí a znudený žobrák. Niekedy je už na prvý pohľad aký daný človek je, či je pijan, stratená existencia. Ľudia nemajú v obľube alkoholikov, či márnotratníkov. Preto ak z Vás je cítiť alkohol, nie je to dobrá vizitka. Ešte maličkosť, k žobraniu občas patrí aj zvieratko. Ak nejaké máte skúste ho občas zobrať zo sebou. Niekedy milý psík môže naozaj pomôcť. Ale naozaj nikdy neberte zo sebou dieťa. To je tá najhoršia vec ktorú môžete urobiť! To je už totiž zneužívanie detí.

Problémy s daňovým úradom:

Ono sa to nezdá, ale nájdu sa aj ľudia, ktorí väčšinou závidia Vám aj tých pár dolárov, čo si zarobíte. Dokonca Vás aj udajú úradom, že zarábate peniaze, z ktorých neplatíte dane. Verte, alebo neverte, videl som aj žobráka, ktorý mal pokladňu a vydával za milodary pokladničné bloky. Bola to taká obrovská atrakcia pre turistov, že žobrák nestačil tlačiť daňové doklady. Takže niekedy sa aj na platení daní dá zarobiť. Doslovne.

Na záver napíšem len toľko, že zarobiť na žobraní sa naozaj dá. Niekedy vyššiu sumu peňazí, inokedy nižšiu. Je to ako keď človek robí v dopravnej službe (taxi) - záleží to od toho, či sú klienti, alebo nie sú. Ale určite Vám držím palce, aby sa Vám v žobraní darilo. Veď na žobraní nakoniec nie je nič zlého. Niekto jednoducho nemá podnikateľského ducha a ani iné nadanie na zarábanie peňazí, tak čo iné mu nakoniec ostáva. Za žobranie sa netreba hanbiť, kultivované žobranie je len spôsob prezentácie seba a svojho životného príbehu. Je to práca, ako každá iná...

Ak neveríte, že stačí mať len dobrý nápad - pozrite si toto video!




Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   24. 04. 2012   |   Komentáre: 4   |   Počet videní: 15035

Diskusia k článku

Cengac (25. 04. 2012) | No toto
Recesia, ci? Navod na podnikanie, ci? Hlavne excelentne spracovanie podnikatelskeho planu, idem oprasit husle po sestre.. :)Katana (06. 05. 2012) | Zobranie
Byt zobrak neznamena chudobu driet. Nedavno na topkach clanok bol, bezdomovec vydrankal od ludi mesacne viac, jako priemerny clovek na SK zarobí! 3bit (08. 07. 2012) | Slovensko nie je USA
Na Slovensku je už toľko žobrákov, pouličných umelcov, bezdomovcov, predajcov Nota Bene a vyberačov do rôznych zbierok, že šanca na úspech je naozaj mizivá, a to i v takých mestách, ako sú napr. Trnava, Piešťany, Nitra a pod. Nehovoriac už o tom, že pred hypermarketmi a na rôznych peších zónach je to nežiadúce, a tak vás veľmi rýchle porieši mestská polícia...
A to nespomínam deti a dôchodcov z južnej Európy, žobrúcich pre rôzne mafie a gangy.
A ani miestni väčšinou toľko nezarábajú, aby mohli byť štedrí...Jaroslav (02. 04. 2013) | Pekny clanok
Ak sa pozeram na slovensku tak my sami obcania mame problem sa uzivit. Na slovensku je opak pravdou ze ak zena taha a ma okolo seba zafulaneho syna, chlapceka tak vtedy zaroby aj na vilu. Pripad na autobusovej stanici v Bratislave. Matka s dietatom zobrala tak ze stala na zastavke linkovych autobusov kde kazdu minutu prochadzal a odchadzal autobus a ludia sa tam menili ako na beziacom pase a ona si pitala jedlo pre sina. Ked som ju sledoval tak za 10 minut mala cca 5 eur za 120 minut 60€ za 6 hodin 180€ slusna praca ci nie? Na slovesku je logika obcana ina ako v rime tam bolo to iste a ludia si ju nevsimali. My slovaci mame socialne citenie co tam nechirovalo.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: moc peňazí | Dátum: 09. 10. 2012 | Komentáre: 32 | Počet videní : 57802
Kategória: moc peňazí | Dátum: 01. 11. 2011 | Komentáre: 8 | Počet videní : 37601
Kategória: moc peňazí | Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28180
Kategória: moc peňazí | Dátum: 04. 11. 2011 | Komentáre: 27 | Počet videní : 21861
Kategória: moc peňazí | Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21215
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21466
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 7232
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18791
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18933
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 19342
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7385
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9756
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11794
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 15035
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20251
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20338
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20843
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 21001
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21215
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 26029
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28180