„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Zipperle sleduje svet

Čo si myslím o politikoch a gorilách na Slovensku?

Túto otázku mi položil jeden čitateľ prostredníctvom pošty. Nezabudol dodať určité vytknutie, prečo sa nevyjadrujem k politike (napríklad k pánovi premiérovi Ficovi) a ku kauze „gorila“. Z môjho pohľadu je stanovisko jednoznačné! Môžem písať iba o skutočnostiach, ktoré mám overené, či stal som sa ich súčasťou.

Viete, musíte ma pochopiť, nie je správne si vytvárať čisto názor len z médií a tento skreslený názor na realitu prezentovať ako jedinú neomylnú pravdu! Je každému úplne jasné, že média už toho napísali, odvysielali skutočne veľa nepravdivého. Dokonca dovolím si tvrdiť, že žijeme v dobe mediálnych hier, kde sa z bezvýznamnej udalosti robí kauza roka a o skutočnej kauze sa nikto nič nedozvie. Ale za to môžu aj novinári a redaktori, ktorí v honbe za senzáciu dokážu neuveriteľne prekrúcať pravdu tak, ako sa to niekomu hodí. Alebo pravdu za poplatok mierne prikrášlia.

Ak nemám skutočné informácie, nikdy by som si nedovolil napísať nič zlé na p. Fica, Dzurindu, či Mečiara. Jednoducho nemôžem, lebo neviem, kto má skutočne pravdu, kto je ten zlý a kto je ten dobrý. Navyše sa stalo na Slovensku tradíciou, že do toho, kto je vládnucou skupinou sa neustále len kope, kope a kope. Hľadajú sa všetky prešľapy aktuálnej vlády, hľadá sa len to zlé. Nikto však nehľadí aj na to dobré, že možno naozaj terajší, či predošlý premiér naozaj chcel dobre pre Slovensko, len okolnosti mu to neumožnili.

Upozorňujem na to, že nepatrím do žiadneho politického tábora, nie som sponzorovaný žiadnou vládou, či politikom. Za nikoho nebojujem, len chcem písať svoj nezaujatý, opakujem nezaujatý názor, ktorý nie je skreslený médiami. Každopádne priznávam, ako ste si už mohli všimnúť, že mám ideologicky blízko k socializmu, či komunizmu. Totižto táto ideológia vypracovaná Marxom má naozaj niečo do seba, myslí skutočne na každého občana. To, že v praxi sa ukázala táto teória ako nereálna, je už vec druhá. Ale nikto nemôže druhému zakázať aby sníval o lepšej budúcnosti, nech už je cesta k cieľu ideologicky rôzna..

Nech už sa pozrieme na hocijaký štát vo svete, vždy objavíme korupciu, lobing, či prepojenie na korporácie. To nie je len záležitosť Slovenska, to je celosvetový jav. Tieto spriaznené „obchody“ tu boli vždy a vždy aj budú, taká je realita. Vyťahovať kauzy a priamo útočiť na ich aktérov nemá zmysel, nikdy neviete povedať, kto naozaj za tým stojí. Vždy som si myslel, že vláda a poprední politici sú len jedna banda, ktorá chce zarobiť peniaze. Ale už mi život ukázal, že to dosť často nemusí byť pravda. To myslím smrteľne vážne.

Otvoril mi oči jeden rozhovor v Mexiku s popredným predstaviteľom štátu. On naozaj chcel dobre pre občanov, jednoducho mal to v sebe, bol dobrým človekom. Na druhej strane opozícia do neho kopala, média ho denne trhali v zuboch, za každý prešľap jeho kolegov mohol on, pritom ani poriadne nevedel, čo sa deje. Dokonca občas musel prijímať rozhodnutia, s ktorými nesúhlasil. Jednoducho musel, bol dotlačený on sám ľudmi z jeho okolia, zveril sa mi, že dokonca mu hrozila aj smrť, ak by sa postavil proti tomu.

Toto je dôležité si vždy uvedomiť, ak chceme nadávať na nejakého politika! Čo, keď on je dobrý človek, a to len jeho spolustraníci, či dosadení ľudia robia prehmaty, tunelujú i vytvárajú korupciu. Čo, keď dostal nôž ku krku? Môže za to on? Nemôže, i keď množstvo občanov si myslí, že áno.

Viete sú dva typy politika. Prvý ide do politiky, pretože chce spraviť niečo dobré pre iných, má tu potrebu v sebe a druhý typ tam ide kvôli tomu aby, čo najviac ošklbal štát a dohadzoval zákazky pre spriaznené osoby, ktoré prispeli na kampaň.

Lenže na vonkajší dojem sa oba typy chovajú rovnako, dokonca ani jednotliví politici vzájomne netušia, kto aký je, každý jeden sa tvári ako spasiteľ národa. Pravé tváre druhého typu sa začnú ukazovať až neskôr. Lenže ľudia sú takí zvláštni, napríklad ak pochybí zamestnanec nejakej firmy, tak ľudia nadávajú globálne na celú firmu a nie na človeka, ktorý pochybnosť spôsobil. A podobne to funguje aj v politike.

Budem sa opakovať. Čitatelia nenadávajte už na politikov, nezúrte ak čítate o nejakých kauzách, neukazujte prstom na problémy v opačnom politickom spektre. Nemá to zmysel a dostať infarkt tiež nechcete! Vždy je potrebné hľadieť na budúcnosť. Len orientácia na budúcnosť môže priniesť zlepšenie, baženie sa v minulosti ešte nikdy lepšiu budúcnosť neprinieslo. Keď čítate v novinách, že ten ukradol to, henten ukradol tamto, mávnite rukou. To je predsa minulosť, to je škola života, aby ste vedeli sa zorientovať medzi ľudmi, tak to treba brať. V konečnom dôsledku, vládnu Vám len tí, ktorých ste si zvolili. Chybu treba hľadať vždy vo voličoch a ich pasivite a nie v politikoch.




Dovolím si na záver ešte jednu poznámku, či skôr otázku. Ak by Vám niekto dal možnosti ako zarobiť beztresne peniaze na svoj lepší život využili by ste ich, aj vtedy ak by ste vedeli, že tým iným ľudom zoberiete? Viem si predstaviť, ako si hovoríte pre seba, že Vy by ste taký nebol, či nebola. Ale to ste Vy! Ďalších sto ľudí by neváhali ani chvíľku a brali by plným priehrštím, čo im univerzum vnieslo do života..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   19. 04. 2013   |   Komentáre: 14   |   Počet videní: 19886

Diskusia k článku

h2d (20. 04. 2013) | klameš
zipperle
nie je žiaden politik, ktorý chce dobro pre ľudí! ani jeden! len pre seba, alebo svoju záujmovú skupinu! za 1. dobro pre všetkých je ako hranatá gulička, tj. nie je možné vyhovieť všetkým, lebo mnohí majú protichodné názory. 2. ako môže chcieť “dobro“ napr. pre jožka mrkvičku, keď toho jožka ani nepozná, ani nevie čo by si želal? ten mexický politik to dotiahne vysoko, už je v klamstve taký profík, že oklamal aj teba :D.
možno ťa fascinujú ľavicové idei, vzhľadom na tvoj vek mi je to čudné, ale zaujímavé na tom je, že ľavicové idei propagujú väčšinou intelektuáli z bohatších vrstiev. napr. fidel castro, marx, fico....
ako sa zachoval ten tvoj mexický politik pri povstaní zapatistov (ľavicového prúdu)?
ja neprikláňam sa k žiadnemu politickému prúdu.
obviňovať voličov z pasivity je hlúposť! to len podporuje sociáldarwinizmus, že aktívnejší, agresívnejší, drzejší, nemilosrdnejší a mazanejší zvíťazí a prežije. a to odporuje ľavicovým ideám.

žiadny politik, pokiaľ nie je špina sa na kandidátku ani nedostane! jednak v sr ak chceš politickú stranu musíš zložiť štátu kauciu cca 20 000 dolárov + musíš mať podpisy verejnosti. alebo ťa musí nominovať strana a tá ťa nenominuje len tak, jej musíš oplatiť protislužbu.
na každého začínajúceho politika si tajná služba založí spis. a zhromažďuje informácie, či je rozvedený, či má milenky, či bol niekedy opitý, či spravil dopravný priestupok dáke drobný prehrešok a pod.
no a pokiaľ by nerobil to čo žiada strana, vytiahnu to na neho a odstavia ho. kto má v sebe čo len trochu úcty k životu a iným, nikdy nekandiduje, lebo už dostať sa na kandidátku si vyžaduje spraviť dáku špinavosť! tí ľudia sa nezačnú ukazovať až neskôr. je to na nich zjavné hneď.
voľby to je ako by si prišiel do cukrárne a namiesto zákuskov ti ponúkli výkaly. ľudské, konské, svinské, ....
môžeš si vybrať! svinské nie, lebo nie sú kóšer, iný povie, že ľudské sú predsa človeku najbližšie, iný, že kôň je bylinožravec a v jeho výkaloch ostalo najviac živín....
vždy si vybrieš len hovno!
to že nevolím hovná, nie je pasivita!

v prvotnopospolnej spoločnosti nik nikoho nerobil otrokom.
v otrokárskej, boli otroci a otrokári. ale otrokov bolo treba živiť, ubytovať a poháňať do práce.
vo feudalizme otrokov už nebolo treba živiť a ubytovať, ale stále ich bolo treba poháňať do práce.
v kapitalizme sa živili a ubytovali sami, a nebolo ich ani treba poháňať.
v demokracii je to ako v kapitalizme, a ešte si myslia, že sú slobodní!h2d (20. 04. 2013) | ešte dodatok
spis gorila je presne to čo potom tajná služba vytiahne na politikov. nevytiahli ho keď to bolo aktuálne, aby zabránili úplatkom a lobizmu, ale až pred voľbami, keď sa to komusi hodilo. splnilo to účel. a nik nebol ani potrestaný, presne ako odporúčaš.
zipperle, podľa teba sa má mávnuť rukou keď ten ukradol tamten...?
tak prečo nemávajú rukou tamten čečenec dal bombu, len sa z toho poučme?
zipperle, koho kryješ? žeby dáke tajné sionistické skupiny, čo prostredníctvom politiky ovládajú svet? podľa tvojich príspevkov to tak vyzerá!
Zipperle Cohanim (20. 04. 2013) | Pre: h2d
Ďakujem Vám za odpoveď a za názor rozumného občana. Cením si toho. Takto, naozaj nikoho nechcem kryť, práve naopak. Viem, že politici, vonkajšie zjavy korporácií, bankári sú len platení ľudia, ktorí plnia príkazy a ľudia všetku vinu zvaľujú na nich. Myslím si, že je potrebné bojovať priamo s problémom, nie len z jeho následkami, alebo s tým, čo problém predstavuje. To čo vidíme v mediálnom étere, nie je podstatou problému. Ak ľudia nadávajú na politika, tak väčšinou útočia na nesprávnu osobu, zodpovedný je niekto iný. Je dobré sa pozerať skôr celosvetovo na politiku daného vybraného štátu, lebo práve suverenita v oblasti zákonodárstva je príkladom ako vonkajšie tlaky ovplyvňujú malých hráčov – malé štáty. A to je ten problém, tam je ta hnacia sila.

Kladiem otázku, kto môže za to, že vo vládach sa objavujú ľudia, ktorí hľadia na záujmy mimoštátnych síl a svoje vrecká? No predsa občania. Nikto iný! Viem zneje to veľmi arogantne, lebo zase niekto zvaľuje vinu na bežných ľudí. Ale ako by ste vysvetlili obyčajnému človeku, čo je dobré a čo zlé, ako by ste mu otvorili oči? To známe vyťahovanie káuz z minulosti je len súčasťou boja o volebné miesta, presúva sa vláda z jedného táboru do druhého. Nuž a ľudia na to letia ako tiger na mäso! V štátoch je to úplne rovnaké, ak sú dvaja kandidáti na jedno kreslo, oboch sponzoruje ten istý sponzor, vzájomne sa kandidáti poznajú a v zákulisí sú spriaznené duše. Lenže toto divadlo ľudia nevidia!

Viete, ak má raz prísť zmena, tá zmena môže prísť iba od ľudí, len vtedy sa aj veľké veci zmenia. Jednoducho je potrebné bojovať proti pasivite, naivite a celkovému nezáujmu občanov, voči tomu čo sa im nepáči. Každopádne len občania majú tu silu pôsobiť tak, aby politici robili len to, čo je správe.

Avšak pojem „správne“ je opäť len relatívny pojem, tak isto ako ja používam pojem „chcieť dobro“. Tiež je to len relatívny pojem. To máte pravdu. Tak je to aj stým Mexickým politikom, poznám ho a viem, ako sa veľa krát hneval na vtedajšiu vládu a viem, ako vlastné zarobené peniaze rozdával aj úplne cudzím ľudom, keď boli v núdzi. Vlastné peniaze, nie štátne, či nejakého kartelu. Zneje ako utópia, ale to je fakt. Aj takí ľudia žijú medzi nami. V konečnom dôsledku chcel dobro pre ľudí, ale narazil na „vyššiu“ moc, ktorá mu dala najavo, že musí robiť to, čo jednoducho niekto chce! A ostal na svojom mieste, aby aspoň trochu mohol bojovať za práva jeho kamarátov z mladosti, ktorí nemali tie možnosti zarobiť si viac peňazí. Práve tých, čo osud zaniesol do slumov, kde žijú v drevených domčekoch (bez jediného pesa od štátu) a rozmýšľajú nad tým pre ktorého grázla budú pracovať, aby mali na jedlo pre deti. Spýtam sa Vás, myslíte si, že je to zlý človek, čo chce robiť zlo, ak musel začať vykonávať príkazy z hora?

Vrátim sa na záver k voľbám. Niekedy sú voľby len výberom menšieho zla. Tak, či onak často dostanú sa do vlády len ľudia, ktorí hľadia viac na svoje záujmy ako na záujmy občanov. Dokonca aj tí, ktorí sa javili ako skutoční dobráci pred voľbami zrazu po roku ochabnú a akosi pozabudnú na svoje prezentované ciele. Ale to neznamená, že nemá sa chodiť voliť (rešpektujem Váš názor, že nemáte chuť voliť a nevolíte). Voliť sa má, myslím si, avšak keď politické smerovania sa nepáči voličom, mali by chcieť zmeniť stav. Tam sa skrýva tá pasivita! Veď občania môžu spísať referendum, získať kľudne aj hlasy polovice obyvateľstva ak naozaj nesúhlasia so smerovaním ich štátu. A takéto masívne referendum sa nedá ignorovať vládou! Lenže žiadne referendum si nezíska také množstvo hlasov, v tom je ten problém. Opäť sme pri tej pasivite, každý jeden len nadáva, nikto nič nerobí. Môže to navodzovať aj dojem, že väčšina obyvateľov súhlasí s politickým smerovaním, nuž a potom je zbytočné volať po zmene. Veď, čo si budeme hovoriť, to je tá demokracia! Robí sa to s čím súhlasí väčšina. Nehnevajte sa za tvrdé slova, ale tak to jednoducho je..

Prajem Vám úprimne zároveň pekný deň a veľa šťastia v živote, nech sa Vám darí žiť podľa vlastných predstav, vždy s úsmevom na tvári..
Zipperle Cohanim (20. 04. 2013) | PS: A riešenie tunelovania a rozkrádania štátov?
Moje riešenie? Nekričte na politikov, neriešte nevyriešiteľné kauzy, nehrabte sa v minulosti, ale chcite zosobnenú zodpovednosť politikov a šéfov všetkých štátnych firiem za ich činy a samozrejme ručenie za prehmaty celým svojim majetkom (aj blízkej rodiny)! K tomu sa ešte pridá zákon o okamžitom zrušení nevýhodného obchodu pre štát a ľudia sa budú mať lepšie, to mi verte..h2d (20. 04. 2013) | hm
zipperle, ďakujem za odpoveď. neberiem nikomu jeho názor. iste, nik nie je len dobrý, alebo len zlý. každý sme niekde medzi, niekto viac, niekto menej. aj ten mexický politik.
ale ak za to môžu občania, potom je niečo nesprávne na občianskom princípe. a na občianskom je založený tento systém.
zipperle, to by si sa divil, ako sa dá obísť referendum!
v princípe je to dobrá vec, ale bulo von elektra (mečiar), nám tu dokázal také veci, že v referendum už nik príčetný neverí.
keď sa jednalo o rozdelenie štátu, čsfr, a to dosť ľudí bolo proti rozdeleniu, nik referendum nevyhlásil, hoci petície zaň boli. ako by ľudia hlasovali je iná vec, ale myslím si, že rozdelenie štátu je dosť závažná otázka, aby sa nechala len na zopár politikov. nebola však “politická vôľa“ a prezident ho nevyhlásil. no a jožko mrkvička nemal kompetencie na vyhlásenie referenda a nik ho nebral vážne. asi preto, že nemal za sebou dosť argumentov. tj. ekonomickú blokádu, alebo pohrozenie silou a zbraňami.
podobne, za bula von elektru bolo vyhlásené referendum o priamej voľbe prezidenta. bolo aj schválené. otázka o priamej voľbe prezidenta bola č. 4, okrem nej tam boli ešte 3 iné otázky. prebiehalo to tak, že straníci z hzds už mali nachystané lístky len s 3 otázkami a 4. bola vynechaná.vymieňali to na okresných úradoch a do volebných miestností už došli len lístky s 3 otázkami. v trenčíne to mal na starosti primátor mesta za hzds m. topoli, a niektorí pracovníci dokonca videli tie dve kopy lístkov keď ich vymieňali. topoli potom dostal zvoliteľné miesto v parlamente za hzds. už je po smrti(choroba).
aj keď všetci hovorili o “zmarenom referende“ nič sa nedialo. až ďalšia vláda potom odhlasovala priamu voľbu prezidenta. občania si ani nepípli.
ďalšie podozrivé referendum bolo o vstupe do EU. tiež dôležitá otázka. všetky parlamentné politické strany okrem sns a väčšina mimoparlamentných + väčšina cirkví bola za vstup sr do eu.
referendum v sr je platné ak je účasť 50% a viac voličov. predreferendové prieskumy hovorili o predpokladanej účasti 17%.(z tých 17% občanov bola väčšina za vstup). dve hodiny pred ukončením referenda bola účasť voličov okolo 20%. po vyhlásení výsledkov bola účasť zázračne 51%, väčšina voličov bola za eu.
podľa volebných prieskumov nemám zatiaľ jedinú skúsenosť, aby sa renomovaná prieskumná agentúra odchýlila o 33%.
keď si to dám dohromady s výrokom j.v.stalina “nie je dôležité ako ľudia volia, ale kto spočítava hlasy“, + s faktom, že politické strany boli za vstup, aj tá sns to brala asi len ako divadlo, vychádza mi sfalšovanie referenda tak, ako to chceli politické špičky. občan to nemá možnosť prešetriť (ani čas ani peniaze), a jednoducho mu predstrčia papier “ účasť 51%“. ako dokáže opak?
ostatné referendá v sr tuším okrem ešte 1, myslím že ich bolo tak do 10, boli neplatné pre nízku účasť.
referendum bez “argumentov“ je fraška.Zipperleho svedomie pre h2d (21. 04. 2013) | ale ved on to moc dobre vie :)
toto napísal minule ...........

Niekedy musím doslovne žasnúť nad zmýšľaním iných ľudí. Ľudia kričia, aby sa prešetrili všetky kauzy a tunely, robia demonštrácie i spisujú petície za lepší život. Chápem, že sa hnevajú nad tým, čo sa okolo nich deje, že sú nespokojní, avšak neuvedomujú si, že ich volanie je len plytvanie časom a energiou. Možno sa za tým skrýva jednoduchá nekonečná naivita, ťažko povedať. Každý by si mal vždy vopred uvedomiť, že je to rovnaké, ako žiadať zlodeja, ktorý sa stal sudcom prostredníctvom petície, aby priznal sa k tomu, že niečo ukradol a zároveň sa aj sám odsúdil. To je samozrejme jasný nezmysel. Prečo by sa priznával, keď takto môže byť na slobode? wasp (26. 04. 2013) | otázka
Aj ja mám otázku milý Cohanim. Raz si napísal, že:

„Nepochopenie moderného kapitalizmu, ekonomického trhu, slobody podnikania a súkromného vlastníctva je významnou brzdou Slovenska, práve táto brzda bráni Slovensku stať sa bohatším a lepším štátom. Skrytá minulosť komunizmu a boľševizmu v podvedomí ľudí, vedie myslenie občanov k prízemnej ľudskej závisti.

a potom neskôr:

V každej krajine operuje pár finančných skupín, ktoré má priame prepojenie na politiku a vládu. Tieto skupiny majú toľko peňazí a toľko moci, že dokážu skupovať a ovládať kľúčové segmenty podnikov aj štátu. Ovládajú všetky kľúčové odvetvia, ovládajú potravinárstvo, energetický priemysel, farmaceutické spoločnosti, nemocnice a média. Do očí vždy bije to, že každá vláda nepriamo podporuje tieto finančné skupiny formou najväčších zákaziek a na opátku vlády dostávajú peniaze na kampane.

Ešte stále trváš na tom, že “Skrytá minulosť komunizmu a boľševizmu v podvedomí ľudí, vedie myslenie občanov k prízemnej ľudskej závisti?“Tiberian (27. 04. 2013) | pre wasp
To je presne to americke dvojtvarne myslenie. Oni si to v zivote dokopy v hlave nedaju. Alebo ako je potom mozne, ze tak vyspela a osvietena spolocnost vobec nemysli na ludi slabych, ci tych co jednoducho nemali v zivote stastie, teda ludi, ktori vzdy boli su a budu. Dokonca ich svojou “dravostou“ sama vytvara, casto ich vykoristuje a este im nadava do loserov a prizivnikov. O tom je realny kapitalizmus, o nicom inom. A preto su ludia nespokojni. Naviac v dnesnej dobe ten kapitalizmus nabral este obludnejsie rozmery(vid banky beru ludom strechy nad hlavou).Zipperle Cohanim (28. 04. 2013) | Odpovede na otázky
Pekný deň všetkým ľudom prajem. Ďakujem za Vaše zapojenie sa do diskusie. Pokúsim sa objasniť môj pohľad, prečo sa niektoré moje slová na prvý pohľad môžu zdať ako vzájomne odporujúce.

Možno sa to nezdá, ale celé to spolu istým spôsobom súvisí. Slovensko sa mohlo v dobách búrlivej privatizácie po zmene systému vybrať lepším smerom. Existovali možnosti tzv. zamestnaneckých akcioviek, podnik mohli prebrať zamestnanci, mohli vytvoriť akúsi odrodu spoločného družstva. Každý zamestnanec mohol zo svojho platu použiť malú časť na postupné vyplácanie akcií podniku v ktorom pracoval, vlastne zamestnanci by sa stali aj majiteľmi podniku v ktorom pracovali. Bol to jednoduchý a spravodlivý model, ako presunúť majetok štátu na ľudí, ktorí v živote mali aj menej šťastia. To je to pochopenie súkromného vlastníctva! Byť majiteľom niečoho na čom sa podieľam. Byť zamestnancom so svojim platom, rovnako ako bol svojho času Tomáš Baťa.

Avšak celé sa to zvrhlo opačne. Niektorí ľudia chceli mať veľa peňazí, chceli sa stať vládnucou elitou s množstvom veľkých domov, zahraničných áut a luxusu . Nuž a práve títo špekulanti sa bránili modelu zamestnaneckých akcioviek. A tak začalo to neskutočné rozkrádanie. V tej dobe si málokto uvedomoval, že nie je reálne aby jeden bežný človek, radový občan mal napríklad 30 miliónov Kčš na odkúpenie nejakého podniku. Tam bolo už vtedy jasné, že niečo nie je v poriadku s tou privatizáciou! Ale dá sa povedať, že v tej dobe si vyvolení požičali z bánk, iní sa zase dostali k zahraničnému kapitálu a dopadlo to tak ako dopadlo.

Je dôležité si uvedomiť, že aj tej dobe existovali ľudia na západe, ktorí upozorňovali na vládu korporácií, na finančné skupiny, ktoré ovládali všetko, čo mohli. Tieto vždy po zmene systému s obľubou využili svoj kapitál a naivitu občanov na to, aby získali za pár korún veľké majetky. Ale to je len jedna strana mince. Na druhej strane sa objavila aj ľudská závisť, každý chcel byť bohatý.

Ľudia žili v predstavách a snoch, že každý z obyvateľstva sa stane bohatým, tak ako to bolo „vraj“ na západe, predovšetkým v USA. Žiaľ to bol v tej dobe veľký vzor pre Slovenské obyvateľstvo, avšak iba ako súčasť mediálnych hier na Slovensku. Lebo v deväťdesiatych rokoch nikde v médiach na Slovensku sa nehovorilo o tom, že v USA existuje chudobná vrstva, ľudia ktorí žili v slumoch na okrajoch miest a nemali z čoho si platiť zdravotné poistenie a nemali prácu. Taká je realita!

PS: Občas sa ma ľudia pýtajú prečo píšem o týchto veciach až teraz. Kde som bol v tých dobách?Vraj teraz sa mi dobre mudruje, po „funuse“. Vždy odpovedám, že vtedy bola informačná doba iná, prakticky neexistoval internet, BBSsky a modemy na Slovensku malo len pár vyvolených. V tej dobe som si mohol písať akurát sám pre seba, žiadne poprevratové tlačené noviny by nevytlačili môj príspevok o chudobe v USA, o nezamestnanosti, či o neriadenej privatizácií. A keď niekto tvrdil opak, bol automaticky považovaný za agenta ZSSR, či za klamára, ktorý chcel občanom len zle. Vážení, pravda je taká, že už aj v tých dobách existovali ľudia, ktorí poukazovali na to, čo sa deje, avšak nikto im neveril..

Na záver ostáva len dodať z mojej strany, že prajem všetkým diskutérom veľa sily do života a k tomu aj kus šťastia v osobnom i pracovnom živote.
wasp (29. 04. 2013) | re
Pekný deň aj Tebe Cohanim a ďakujem za odpoveď. Tak isto Ti prajem veľa šťastia a síl do ďalšieho života.

Môj názor (krátky, stručný, výstižný) na to čo si napísal je, že to znie síce pekne, ale je to len utópia. Vieš ono vo svete kde je zlý samotný základ, náš monetárny systém na ktorý sme všetci napojený, ktorý si vyrába peniaze zo vzduchu a požaduje za ne úrok (surovo zdiera, vykorisťuje a okráda ostatných), vo svete v ktorom si za tieto úroky a iné bankové špekulácie a machinácie * (hviezdička označuje vysvetlivku pod textom ) 1% privlastnilo pre seba takmer polovicu bohatstva (korupcia + intervencie) planéty , je úplne nemožné vytvoriť spoločnosť o akej tu píšeš.

A druhý aspekt problému, oveľa závažnejší, pretože si ho väčšina s nás ani neuvedomuje je, že celý tento model ekonomického systému, ktorý tu máme dnes je ekogenocídny. Ale o tom až niekedy nebudúce.

S pozdravom wasp a pozdravujem aj Tiberiana :D

* (vysvetlivka) nedávny škandál Libor a črtá sa ďalší s 15 najväčšími bankami, ktoré údajne manipulovali ISDAfix čísla používané celým svetom k výpočtu cien na úrokové sadzbymato (29. 04. 2013) | mna by zaujimalo...
co robit so opisovanou situaciou na SK a na svete? da sa s tym vobec bojovat? Roman (29. 04. 2013) |
jediná možná cesta je osveta Maťo :). Ostatné sa dostaví samo. Riešenia tu sú už dávno, ale ako píše Zipperle: každý kto sa postaví proti systému je automaticky považovaný za agenta XY, či klamára, ktorý chce občanom len zle, lebo podla elít nič lepšie nemáme. Ale to nie je pravda.Anonymous (29. 04. 2013) | pre mato
SK titulky kliknutim na CC http://www.youtube.com/watch?v=S03KHfh40EUwake up (03. 05. 2013) | komunizmus vs kapitalizmus
to nie sú protiklady, ako sa ľudia často domnievajú, pretože oba systémy sú dizajnované tak, že ubíjajú a utláčajú obyčajného človeka. Oba systémy vidia človeka a spoločnosť len čisto ako ekonomické bytosti; oba ubíjajú ľudského ducha, vedú k zotročeniu človeka a k likvidácii rás, národov a ich kultúr. Súkromné vlastníctvo v modernej forme kapitalizmu je iluzórne (väčšinu nehnuteľností vlastnia elity prostredníctvom bánk a i keď to neplatí,vlastník ich môže veľmi ľahko stratiť, keď si to zaumieni šikovný právnik a nik sa ho nezastane).

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19886
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18787
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 10. 2012 | Komentáre: 7 | Počet videní : 17417
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 05. 12. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 14539
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 21. 06. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 14347
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20983
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6883
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18544
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18787
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18893
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7080
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9517
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11214
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14350
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19886
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20079
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20809
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20955
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21174
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25977
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28038