„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Zipperle sleduje svet

Dáme chemoterapiu? Nie, ďakujem, neprosím!Pred časom som písal, že môj zdravotný stav je vážny, aspoň to tvrdia lekári. Pri mojej celoživotnej záľube v tabaku som vždy rátal s tým, že jedného dňa môžem skončiť s rakovinou pľúc alebo hrtana. No nestalo sa tak, síce sa u mňa toto ochorenie prejavilo, ale v úplne odlišnej časti tela. Zrazu išlo všetko veľmi rýchlo, prvé zdravotné prejavy, diagnostika, operácia a napokon podporná liečba. Práve tá podporná liečba je kameňom úrazu, avšak nie len o nej bude dnešný článok.

Sú veci, ktoré v živote človek nedokáže ovplyvniť, nech ma hocikoľko peňazí a kontaktov. Jednou z nich je zdravie. Celé roky počúvam z médií ako zdravý spôsob života prináša život z nižším predpokladom na rôzne choroby. Vraj je dôležité športovať, jesť veľa zeleniny a ovocia. Nechcem spochybňovať to, že stravovanie, či celkovo životný štýl nemá priamy vplyv na zdravotný stav človeka. To nie. Ale média, či protagonisti zdravého spôsobu života vždy zabúdajú na jedno, na genetické predispozície jedinca. A tie sa oklamať nedajú!

Po operácií som pobudol pár týždňov v nemocnici sa súkromnom oddelení. Ukázalo mi to veci o ktorých som veľa počul, ale nikdy som ich nezažil, spoznal som jednoducho svet v ktorom každý deň značí novú nádej na život. Osadenstvo bolo interesantné. Vrcholový športovec, vegetarián a propagátor zdravého štýlu, cvičiteľka aerobiku, spisovateľ, riaditeľ banky, vážený podnikateľ, hudobník a mamička s 4 ročným dieťaťom. Všetkých spájalo to isté, mali rakovinu a patrili k vrstve spoločnosti, ktorá netrpí biedou.

Keď sa rozprávate s celkom známym človekom z televíznej obrazovky, ktorý celý život sa zdravo stravuje, denne cvičí, chodí na turistiku, nekonzumuje nezdravé veci, nefajčí, nepije a neberie drogy, tak máte zvláštny pocit. Na jednej strane ho máte zafixovaného v hlave ako osobu, ktorá radí ostatným ľudom, prečo je dôležité zdravo žiť, na druhej strane ho vidíte ako človeka, ktorý napriek svojmu zdravému štýlu sa lieči zo zákernej choroby. Samozrejme v novinách si o tom nič neprečítate, všetko sa rieši pekne potichu. Veď ako by to vyznelo, známy propagátor zdravia skončil s rakovinou žalúdka. Alebo známa fitnesska má nádor, či malé dieťa s celebritným otcom trpí na leukémiu.

Viete, až v tej nemocnici som pochopil, že zdravý životný štýl Vám dobré zdravie nezaručí! Darmo budete pojedať biopotraviny, behať po horách ako kamzík, odmietať každý gram nezdravého tuku. Sám spomínaný propagátor zdravého štýlu, priznal, že celý život veril tomu, čo hlásal, snažil sa žiť tak, aby mohol byť príkladom pre ostatných. Stále však nechápal, prečo práve on ochorel. V úprimnom rozhovore priznal, že keby to tušil veru by sa neobmedzoval tak v živote, v konečnom dôsledku to nemalo žiadny význam. Odvetil som mu, že veď aspoň si sa mal lepšie a vitálnejšie, keď si žil zdravšie. Len mávol rukou a dodal, že rovnako vitálne sa dá žiť ak človek všetko robí z mierou. Celá podstata vitálnosti a pocitu dobre sa cítiť je len v miere, môžete jesť kľudne aj nezdravé veci, ak sa nebudete prežierať. To všetko okolo v médiách o zdravom štýle života je len jedna veľká bublina, ako zarobiť..

Pozrite sa, už malé deti môžu dostať rakovinu. Môžu ju dostať tiež ľudia, ktorí jedia tie najkvalitnejšie potraviny, majú pohodlný život, skoro žiadny stres, polovicu života trávia na dovolenkách. Na druhej strane človek, ktorý celý život pije, fajčí, nezdravo sa stravuje má dlhý život bez chorôb – žiadnu rakovinu nedostane. V tom to všetko je, to si treba uvedomiť, že nie životný štýl robí zdravie, ale zdravie je aj vecou životnej náhody!

A liečba rakoviny? Je jedna veľká fantastická loby farmaceutických firiem. Mám známych aj medzi lekármi a jeden z nich je uznávaný odborník na rakovinu, dnes už na dôchodku. Dlho som s ním konzultoval liečbu, čo užívať a čo nie. Povedal mi otvorene, že za svojich 50 rokov praxe pozná tisícky, či skôr desiatky tisíc prípadov, dobrých aj zlých. Sú ľudia ktorí sa vyliečili a žili desiatky rokov, sú ľudia, čo hneď po liečbe zomreli a sú ľudia, ktorí sa neliečili a žili dlhšie ako obdobné liečené prípady. Dnes už je presvedčený o tom, že napríklad taká chemoterapia viac škodí ako pomáha.
Stále mám pred očami, ako mi poklepal po pleci a povedal, že nemám pristúpiť na liečbu chemoterapiou, lebo ma to pravdepodobne zabije. Nádor treba vybrať a radšej ostatné nechať na náhodu, môžem sa tak dožiť dlhšie ako keby som sa dal liečiť. Základom je dodávať telu dostatok vitamínov a minerálov a neupadať na duchu. Lebo vraj najlepším liekom je vždy dobrá nálada a životný elán, telo sa dokáže vyliečiť aj samé, ak cíti, že vy to chcete. Tak uvidím, čo prinesie budúcnosť..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   19. 10. 2012   |   Komentáre: 7   |   Počet videní: 17423

Diskusia k článku

Dušan (20. 10. 2012) |
Držíme palce aby ste nad chorobou zvíťazili.Goin (20. 10. 2012) | Život je dar okamihu.
Úplne súhlasím. V dnešnej technickej dobe a dobe “prepestovaného rozumu“ trpíme ilúziou, že život máme plne pod kontrolou. V skutočnosti nás ale život presahuje a to, čo môžeme urobiť, je ďakovať za každý okamih a ďakovať za možnosť - slobodu - robiť aj nejaké rozhodnutia. Hovorí sa, že zajtrajšok je v kalendári bláznov. A je to tak, keď zajtrajšok príde ako nový okamih, je to len ďalší dar, ktorý sme dostali. Vďaka za výborný článok a samozrejme píšte a píšte... Vraví sa, že nezáleží na tom, čo robíte, ale ako sa pri tom cítite. A ja som cítil z Vašich slov veľkú ľudskosť. To nie je náhoda. Želám Vám, aby ste sa cítili zdravo a radostne, aj keď by lekári na to nevideli možno dôvod. Dôvody sú vždy “len“ vecou rozumu a ten nikdy nemá dosť informácií. Držím palce a teším sa na ďalšie Vaše príspevky, sú skvelé! Zdenka (26. 10. 2012) | <3
Nezabudnite, ze ste tu este stale, neodpisujte sa..pisem to viacmenej len pre istotu, kedze opakovanie je matka mudrosti, lebo citim, ze ste silny clovek a vidim, ze mate velmi zdravi pohlad na vec. Tesim sa z Vasho clanku, respektive z Vasho vnimania. Drzim Vam palce a zelam vela zdravia. Choroba je mozno len upozornenie na to aby ste sa pozreli ako zijete a akym smerom ste sa uberali. Aby Vas zastavila a povedala: Hej! mozno si na nieco zabudol, spomal, uvedom si ze su niektore veci dolezitejsie ako napr. praca alebo byt zlym k niekomu, lebo to je ta najlahsia cesta. Je lahke byt zly a sebecky.. teraz nehovorim ze ste boli zly alebo sebecky, ale kazdy musime vlastne na sebe pracovat a kazdy z nas presne vie co prehana a nad cim sa pousmeje a povie si aaa tak toto som dal dobre :) az tak zly zas nejsom :) Je fajn, ze tu mame vietor ktory sa nam hra s vlasmi a v lete nas ochladzuje ked nam je teplo. Je krasne, ze nam svieti slnko a dava vsetkym energiu. Je krasne len tak lezat v trave a pocuvat vtaky. Je krasne tu mat ludi ktori nas maju radi a my mame radi ich. Je vlastne celkom fajn tato dovolenka na svete :) len treba pocuvat srdce a uberat sa cestou tou, ktoru svetlo z nasich srdc presvetli.Miro (29. 10. 2012) | Podpora.
Veľmi pekný článok,chcem len povedať,že v krízových chvíľach života je niekedy potrebné mať tie správne informácie.Nedávno som dočítal jednu knihu,ktorá je o tom,čo robiť,aby človek prežil túto diagnózu a mohol ďalej v kľude a v zdraví žiť.Autor knihy sa volá Bill Henderson a jej názov je Cancer free,v češtine vyšla pod názvom Vyhrajte svuj boj s rakovinou...Nie je to kniha o tom,aby ste sa pozitívne naladili a bude po všetkom, je plná vecných a praktických rád čo treba urobiť a po ktorých podporných látkach treba siahnuť.Prajem skoré uzdravenie!Ivan (10. 11. 2012) | Nekonvenčné metódy liečby a prevencie rakoviny.
V závere príspevku sú spomenuté minerály a vitamíny. Možno aj tu nájdete niečo užitočné pre seba: http://rakovina.nazory.eu/
Nech sa darí.HENZL Jarda (07. 01. 2013) | Na 1.místě mezi riziky je stres !
Váš příspěvek mne jen utvrzuje v poznání, že mezi rizikovými faktory je na prvním místě stres, který je schopen převážit i jinak striktně zdravý životní styl. Je schopen velmi rychle srazit na kolena vlastní imunitu, stejně škodlivé je i jeho dlouhodobé působení. Je třeba silné aktivní působení proti němu, stylem života, pozitivním myšlením a taky skutečně účinnými doplňky stravy - hlíva aj.léčivé houby a rostliny, colostrum aj. Mirka Tichavská (01. 03. 2014) | rakovina slinivky břišní
Neskutečně dychtivě jsem si přečetla Váš příspěvek, protože vyjadřuje všechno to, co já vnitřně cítím. Více než před 5 lety jsem byla operována na rakovinu slinivky břišní. Když jsem se ptala svého lékaře (dnes již ředitele jedné významné fakultní nemocnice), jak dlouho po operaci budu žít, odpověděl mi: “No, třeba až 5 let“. A v té hrůze jsem se vnitřně vzepřela a pomyslela si: ne, já se nedám, mě ta mrcha rakovina nedostane. A pak jsme se s manželem, který měl obrovský vliv na moji psychiku, pustili do boje . . .
Kromě toho, že si píchám inzulín, který produkovala slinivka, jsem zdravá jako nikdy předtím, jsem v důchodu a užívám života plnými doušky. Je to všechno o psychice, věřte tomu! Na chemoterapii jsem nebyla, prostě jsem ji na doporučení onkoložky neabsolvovala.
Přeji všem nemocným, aby svůj boj taky vyhráli.
tichavska.mirka@seznam.cz

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20126
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18827
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 19. 10. 2012 | Komentáre: 7 | Počet videní : 17423
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 05. 12. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 14545
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 21. 06. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 14351
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21123
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6925
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18586
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18827
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 19231
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7219
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9557
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11481
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14496
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20120
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20126
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20814
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20961
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21179
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25995
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28052