„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Politické šarvátky a kríza

Nežná revolúcia nepriniesla veľa dobrého pre bežného občana.

Vždy, keď sa stretnem s človekom z bývalého Československa, bavíme sa aj o nežnej revolúcií. Mladí ľudia a podnikatelia väčšinou velebia nový demokratický systém, ale starší, ktorí zažili aj komunizmus nemajú až taký pozitívny pohľad na kapitalizmus. Prečo je to tak, kladiem si často otázku.

Za komunizmu sa mali aj tí chudobní relatívne dobre. Mali prácu, trošku peňazí a na ulici nikto bývať neostal. Jednoducho štát sa postaral o každého. Keď nebolo dostatok práce, tak sa nejaká vymyslela. Každý podnik mal množstvo referentov, asistentov, robotníkov a ich úlohou bolo plniť niekedy aj vymyslenú činnosť. Nikto však sa nestresoval, po odchode z práce sa každý jeden prepol do režimu „mám voľno“. Bol čas na rodinu, krčmu, aj zábavu. Ľudia sa častejšie navštevovali, rodiny mali k sebe bližšie. Nikto sa nestresoval, nikto sa nebál o prácu.

Možno bol menší výber potravín, či skôr všeobecne tovaru v obchodoch. Na niektoré výrobky bol poradovník a taká vegeta bola úzkoprofilový tovar. Nemohlo sa slobodne cestovať, kto sa chcel mať lepšie musel vstúpiť do strany. Hlavne ak chcel niekto dostať svojho potomka na vysokú školu, členstvo v strane sa stávalo pomaly podmienkou. Vtedajší systém mal aj množstvo nevýhod.

Lenže ak sa dnes spýtate obyčajného jednoduchého človeka, ktorý prežil si toto obdobie ako sa mu žilo, ostanete prekvapený. Väčšinou Vám povie, že bolo lepšie ako dnes. Naozaj. Ľudia to tak nie lenže cítia, ale sú o tom presvedčení. Vedia porovnať doby minulé a doby dnešné. Vtedy mali aspoň málo, dnes nemajú nič.

Výhodou komunizmu boli sociálne istoty. To nikto nemôže spochybniť. Lenže práve tie sociálne istoty sú základ pre obyčajného radového občana. Nuž s príchodom demokracie sa sociálne istoty vytratili do zabudnutia. Dnes, keď nie ste dieťaťom šťasteny, tak nemáte nič a v najhoršom prípade skončíte ako bezdomovec. Doslovne ani pes po Váš neštekne, nikto Vám nepodá podpornú barličku. Nikoho Vás život a osud netrápi. Každý myslí len na seba, na svoj blahobyt. Ale niet sa čomu čudovať, veď o tom je dravý kapitalizmus.

Viete vlastne o čom bol komunizmus? Bola to vzbura robotníckej triedy voči kapitalizmu. Nejdem tu vymývať hlavy Maxovou propagandou, to nie. Len chcem poukázať na to, že ľudom, ktorí stáli pri zrode komunizmu vadilo to, že malá skupina ľudí vlastnila podniky a mala možnosť meniť vývoj v štáte. Vlastne bojovala ideologicky proti neprávu, ktoré sa deje aj dnes. Lenže ľudia začínajú byť opäť nespokojní, hlavne keď opäť vidia, že hŕstka novodobých podnikateľov sa nabalila pri rozpredaji štátneho majetku po revolúcií. Ovládajú dnes väčšinu štátu a podnikov.

Takto si to nikto z ľudí, ktorí stáli na námestiach v 89 roku nepredstavoval. Vtedy sa štrngalo kľúčmi za slobodu a za lepší život. A výsledok? Obyčajní ľudia sa majú pomaly horšie ako to bolo pred revolúciou. Darmo sa hneváte, je to tak. Je načase si to konečne uvedomiť. Štátne majetky sa dostali do rúk súkromníkom, všetko sa rozkradlo. Za komunizmu sa kradlo, ale po nežnej revolúcií sa rozkrádalo vo veľkom!

V dnešnej dobe sa ukazujú často porovnávacie tabuľky s cenami, čo ako stálo. Vraj nebolo všetko lacnejšie. Je to hlúposť, manipulácia. Niekedy ste si vedeli kúpiť starý rodinný dom za 30 – 50 tisíc korún československých a to aj v okolí Bratislavy! Lenže vtedy ľudia mali plat okolo 1000 korún na hlavu. V ideálnom prípade keď sa mladomanželia uskromnili, vedeli z ich platu 1000 korún odložiť a z druhého platu vyžiť. Dnes je to iné. Dnes ľudia zarábajú 400-500 eur mesačne. Neukazujte mi teraz prosím priemerný plat na Slovensku, ten možno polovica obyvateľstva nemá. To sú len štatistiky, priemerný štatistický plat vytvárajú len manažéri bánk a riaditelia.

Počítajme pekne spolu. Ceny dnešné a ceny minulé. Dnes človek je schopný precestovať aj 100 Eur na prevoz do práce, poplatky sú vyššie, ceny potravín – to už ani netreba spomínať. Ak by si mladí ľudia odkladali jeden plat, je to 500 Eur mesačne, tak za 4 roky by ušetrili cca 24 000 Eur. A vidíte to? Za komunizmu si mladá rodina vedela ušetriť toľko peňazí za 4 roky, že si mohla dovoliť kúpiť starý dom aj v okolí Bratislavy. Dnes si mladá rodina ušetrí toľko, že si môže kúpiť aj nič. Možno malú záhradku – pozemok bez domčeka a sietí..

Ako na to pozerám, tak pozerám, stále mi vychádza, že niekedy to bolo o čosi jednoduchšie. V tej dobe sa kradlo, áno kradlo sa a nikomu to obzvlášť nechýbalo. Stavebný materiál sa dal zohnať ľahko, aj dom sa staval ľahšie. Nechcem tu velebiť kradnutie, to nie, ale bola aj táto možnosť. Nikto sa nad tým nepozastavil.

Viete prečo to spomínam? Skúšal som hľadať zadĺženosť Československa po nežnej revolúcií. By ste neverili, štát nebol v mínuse ako je tomu dnes. Ešte dokonca Československu dlžili iné krajiny! Československo bolo v pluse, pýtate sa ako je to možné, keď dnes štát pomaly padá na hubu? Za tým všetkým stojí len jedno. Kapitalizmus, súkromné to vlastníctvo.

Dnes sa rozkráda, rozpredáva všetko, čo štát má. Kupujú to súkromné spoločnosti, len aby na tom zarobili. Podnikateľom nikdy nejde o rozvoj štátu, ide im len o rozvoj vlastných financií. Ja ako človek žijúci 50 rokov v kapitalistickej Amerike by som Vám o tom mohol hodiny rozprávať. Viete, podnikateľ dá zamestnancom len toľko peňazí, ako sám uzná za vhodné. Dá im len toľko, aby hlavne na tom on sám zarobil. U nás je také neviazané pravidlo. Zamestnanec si musí zarobiť na svoj plat nejakú sumu a tú istú sumu musí zarobiť aj pre majiteľa podniku. Vtedy je to dobrý obchod z pohľadu podnikateľa. Samozrejme ak zarobí viac, je to dobré pre majiteľa podniku.

Lenže takto to navždy fungovať nemôže, ľudí to raz prestane baviť. Vzbúria sa a príde opäť zoštátnenie, dovolím si tvrdiť, že skôr, či neskôr nastane opäť revolúcia a vráti sa nám tu demokratický socializmus. Alebo padnú štáty a nastane rabovanie, ale podstata bude v tom, že nastane zoštátnenie. U ľudí nastáva totiž stále silnejúca averzia voči veľkopodnikateľom a majiteľom korporácií.
Ja si vždy hovorím, že majitelia korporácií sedia na sude s pušným prachom, príde doma keď pod nimi ten sud vybuchne a oni poletia ako prádlo vo vetre...

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   13. 07. 2012   |   Komentáre: 16   |   Počet videní: 15880

Diskusia k článku

antidarwin (13. 07. 2012) | nežná
nežná revolúcia bol perfektne naplánovaný veľkolepý podvod na ovčanoch československa. Známy “investor“ Soros v tom mal prsty taktiež a to myslím hovorí za všetko...
D.J. (14. 07. 2012) | prechodne obdobie
Myslim, ze toto obdobie falosnej demokracie uz nebude dlho trvat. Z takzvanej demokracie sa nam postupne vyvija stale vacsia diktatura par mocnych. Za nedlho (2013) sa demokraticky nechame systemom spehovat na kazdom kroku . vid Project INDECT financovany “demokraticky“ z nasich dani. V samotnej koliske demokracie USA (aspon amici patrioti maju ten pocit) sa model policajneho statu prejavuje v poslednej dobe velmi razantne. NDAA, drony nad hlavami, sialenstvo firmy Monsanto... Najviac su vsak zarazajuce koncentracne tabory tzv FEMA camps. Co to do prdele pre tych americanov chystaju? Asi to nebude nic humanne. Uz je nejako zvykom ze amici su protagonisti (spravnejsie pokusni zajaci) v roznych smeroch obmedzovania slobody. ACTA, SOPA... Co je v USA dnes o rok je u nas. Mam pocit, ze nas v blizkej buducnosti caka nieco strasne, ze projekt svetovlady je pripraveny na spustenie :(Zdeno (14. 07. 2012) |
Ja jsem rocnik 55 a tak jsem zazil oba rezimy. Soucasny rezim je o nenazranosti a o predatorech. Proste chybi zpetna vazba. Tim myslim, ze lidi by meli vystavovat ucty a vyzadovat jejich splaceni. Uz delsi dobu uvazujem nad tim, ze kdyby mi doktori povedali, mas pred sebou tri mesice, tak si vyberem nejakeho opravdu zhovadileho politika a pujdem mu dat pres drzku. Jen tak, aby si uvedomili, ze nemuzou delat vsechno.Robo (16. 07. 2012) | Ja som mal plat 743 Kčs!
Článok mi hovorí z duše, s ťažkým srdcom priznávam, bolo mi za socializmu lepšie ako dnes.. milan (17. 07. 2012) | Ako to bolo?
No zarabal som asi 1400 ks.Ked som všetko poplatil ostalo mi dosť na všetko čo som potreboval.pamätnici vedia ako to bolo v Bratislave.Naozaj som chodil jesť do Carltonu a to každy deň.Večer do vinarne.Kto chcel zohnal čo potreboval,aj ked cez vekslákov,kedže komunisti mi otvorili každy dopis aj ked tam bolo pol dolára,muselsom ho ponuknuť štatu,.no neva ved vam dal bony a vy ste si mohli v tuzexe kupiť čo ste potrebovali.Jasne že sa kradlo,ale ako sa kradne dnes to nema obdoby.Nemal som komunistov rad,vzali mi pas,označili ako škodcu.No a čo?Nasral som na nich,vždy som s nimi vydrbkal.Cestovanie no ..ved ste dostali par dolarov tak kam ?Ked memyslim na ten svinský režim tak mi bolo lepšie.cela tzv,nežna revolucia sa nedarila,ku kormidlu sa dostali najhorší z najhorších,A tak to tu aj vyzerá,zo sprosteho čiašnika je miliardar vdaka tomu že vedel kde čo ukradnuť.Veksláci riadia financie,vnutro riadi vypalnik a podvodnik.Všetky ,doslova všetky vlády ukradli čo sa dalo.A kedže sme totálne sprostí národ prechadza im to.Chceli sme tu mať červenu totalitu tak ju mame aj z jej istotami.Vyhrála ta blbšia časť ludi no a čo ?len nech sa im darí..Jofo (17. 07. 2012) | A keď vám bolo tak dobre
Prečo ste si ten socializmus nebránili? Pamätám si na Dubčeka, ako rečnil pred prázdnym námestím SNP v Bratislave a nik jeh slová o pracujúcich nepočúval.
prečo neštrajkujete ako Česi, Francúzi, či Maďari za vyššie platy a dôstojnejšie pracovné podmienky. Lebo lenivosť je najcnostnejšia vlastnosť. Socializmus je pre nepriebojných nesamostatných ľudí - pre duševných a telesných invalidov.
Komunizmus zatiaľ nikde na svete nepoznali.
Článok je povrchnou znôškou fráz o materiálnych výhodách režimu pre nesvojprávnych ľudí. Kde je sloboda, tvorivosť, aktivita, poctivosť, morálka, spravodlivosť...
Tak ako aj teraz je v p....i.jofo (17. 07. 2012) | Každý režim je predovšetkým o ľuďoch
Tak ako kvalitu socializmu určovali ľudia, tak aj kvalitu kapitalimu určujú zas len ľudia. Aký bol rozdiel medzi mongolským a československým socializmom, taký je rozdiel medi českým a slovenským kapitalizmom.
Všetko je o ľuďoch. Tak ko Milan vydrbkal so socializmom, vydrbká aj s týmto režimom. A vydrbká každý! Len jeden sa má a druhý mu závidí a na prácu sú tu len tí, čo sú k nej existenčne nútení. A preto naša džamahírija vyzerá úboho. Aj pokiaľ ide o ľudí, aj pokiaľ ide o atmosféru a náladu v nej.Kuko (17. 07. 2012) | Primitivny clanok komunistu
Nadpis je pravdivy, obsah je hrozostrasny. V zavere sa nebezpecny zatrpknuty komunista vyhraza nasilim, zbytocne. Ja nie som bezny lenivy obcan. Preto mi nezna revolucia priniesla strasne vela dobreho, slobodu, nadej, radost , perspektivu, odmenu za snahu. Netrapi ma , ze beznemu lenivemu obcanovi revolucia vela dobreho nepriniesla, tak je to spravne a spravodlive. Lenivcov odmenoval len socializmus a tym sa drzal pri zivote, usilovnym bral a lenivym rozdaval a stat ako celok tym trpel a stagnoval. Kapitalizmus nie je dokonaly, ale urcite spravodlivejsi a ekonomicky zivotaschopnejsi ako socializmus. Zelam si aby v nasom state bolo cim dalej tym menej beznych obcanov a viac vynimocnych obcanov, ktori nebudu zatrpknuti, lenivi , hlupi, nebudu zobracky natahovat ruku k vodcovi. Kapitalizmus podporuje vynimocnych, lenivych odsudzuje k zobraniu a to sa mi paci, krute , ale spravodlive a spravne. Kazdy clovek je jedinecny a vynimocny svojim sposobom (len musi svoje schopnosti objavovat a rozvijat) mal by sa radovat, ze dostal prilezitost byt na tomto svete a nie plakat , ze mu revolucia nic nepriniesla. Bezny obcan je nadavka komunistov, je mi luto ak niekto o sebe prehlasi , ze je bezny obcan, prizna tym svoju lenivost. Aj ja som ciastocne lenivy, ale sa tym nechvalim a neplacem, ze mi nikto nic nedal zadarmo a nevyhrazam sa za to rabovanim, snazim sa rozvijat a zuzitkovat schopnosti , ktore som dostal do vienka. Trapia ma len hlupi ludia ako napriklad autor. Hlupi ludia maju na svedomi nespravodlivost na tomto svete nie kapitalizmus. Oni umoznuju aby majitelia korporacii kradli. Ako povedal Werich bojovat s hlupostou je zbytocne, ale povinne, preto reagujem na hlupeho komunistu.Zdeno (17. 07. 2012) |
zapominas na deti, starobu a invalidy.
Ja jsem za to, aby kazdy kdo je zdravy a plnolety, nemal narok na nic, tim myslim opravdu na nic. Jenze se obavam, ze by se to zase zvrhlo v neco uplne jine a odpuzujici. Meno (17. 07. 2012) | Bezny obcan Kuko
Zijem pri SNV, splacam hypoteku, po robote chodim privyrabat - upratovat, cez vikendy znasam drevo na zimu. Nie som lenivy! Na jedlo ostava 150 Eur mesacne pre 4, na dovolenke sme neboli 10 rokov. Okamzite by som bral navrat socializmu, socialne istoty su zaklad...Lubek (17. 07. 2012) | Dlho nad tým uvažujem
Ja tiež nie som lenivý občan. Ale mám po 50ke a nebol som v správnej strane alebo na správnom mieste, aby som si urval základ podnikania. Vekom vnímam zapálených SK kapitalistov diferencovane. Málokto vie skutočne podnikať. Zohnať prácu v cudzine, vyrobiť doma a vyviezť. Väčšina žije z rozpočtu, straníckych nominácií alebo kšeftovania. To nás ako štát a národ nie že neposunie ďalej, ale dusí. Doporučujem každému zapáleneému kapitalistovi, aby si poriadne uvedomil, kde je zdroj jeho peňazí. Akú že to pridal hodnotu. Bude z jeho práce na cesty, kultúru, zdravie, šport, dôchodky? Alebo práve aj on ich rozkráda?
Ale viac ma štve, že sa nerodia deti. Ak, tak zväčša t.z.v. celebritám a tie robiť nič užitočné nebudú. Ako rodičia. Neskutočne klesla kvalita škôl. Mladí ľudia nemajú ani cukor, ani bič. Ak majú prácu, vezú sa na 350€ - 450€. Za to nekúpia ani jazdené auto. Mestá zadlžené, síce olepené omaľovaným polystyrénom, ale kým splatia úroky, polystyrén opadá a čo bude ďalej? Kto splatí istinu? Zámkové dlažby rozpadnuté po 10tich rokoch a na nové vraj už niet...od koho požičať. Môžem cestovať? A za čo? Mám menej ako za socíku. ALebo šetriť 51 týždňov, aby som mohol...šetriť v Chorvátsku aj ten 52hý. Ďakujem, chudoba cti netratí. Sedím doma a chodím na turistiku. Prácu zohnať nemôžem, ale pracovať mám dlhšie ako do 62 rokov. Podnikať? Ani neskúšaj povedali mi živnostníci a podnikatelia, ktorí pridávajú, či pridávali skutočnú hodnotu, nie špekulácie. Roky som platil poistné a u zubára platím aj za otvorenie dverí, nie úst. Vraj sme stáli na banány. No kúpte si teraz hocičo, zatvorte oči a degustujte. Rozoznáte melón od broskyne? Ja často už nie. A všetko je super, BIO, zdravé a najlepšej kvality. Kultúra sa úplne prepadla. Myslíte, že by sa teraz chytil nejaký Lasica a Satiský s ich humorom? Na Pláži či Farme? Je mi smutno. Mladí ľudia čo teraz sedia doma bez práce nevedia, že za povinnú účasť v prvomájovom sprievode a pár desaťminútoviek si mohli naštartovať život. Kariéru. A nie je pravda, že na VŠ len ako straník. Nik z mojej bližšej rodiny v strane nebol a VŠ mám. Dennú. A nie len ja. Netreba si mýliť 50te roky a roky 70te a neskôr. Dokonca aj na vojne som bol u ZASu a ohlásil som, že mám sesternicu v USA. Netvrdím, že vtedy bolo všetko lepšie a teraz je všetko zlé, ale ukáte mi niečo, čo je teraz lepšie. Rád by som si opravil názor. Hlavne mi nehovorte, že za socíku neboli mobily, internet a plazmové TV. Tie v 70tych rokoch neboli ani na západe.Klára (17. 07. 2012) | občan
Lubek je to vidieť,že si inteligentnmý a vzdelaný človek.Všetko čo si napísal je pravda a len ten kto nechce,alebo ešte bol vtedy dieťa a dnes mu každy môže nakukať komu čo vyhovuje a on to spapka aj s navyjakom tak to sa da pochopiť. Tiež si nemyslím,že všetko bolo ideálné,a vlastne stale je to o ľuďoch......Milan (17. 07. 2012) | Totalne zvratene
Nazor autora je totalne zvrateny, takychto starych komunistov mali zavriet, rovno postrielat! pista (17. 07. 2012) | mediokracia
v kapitalizme sa pocitaju peniaze nie hrusky a jablcka na zakladke, v k. si na zakladke vyberas pracu podla tabulky kolko kto zaraba nie podla toho cim chces byt, kapitalizmus nam priniesol propagandu proti slovanom, propagandu zla a negativity, nacizmus nam priniesol za 5 rokou hesla madari za dunaj na slovensku po slovensky cigani do plynu, to ca sa deje je len kvapka toho co sa deje a stalo v anglicku a amerike ci za poslednych 50 rokou, myslim ze sme mali stastie vyrastat za komancou a mat sa ako sme sa mali , bez tej vsetkej skody, ktoru pachal na ludoch v anlicku a v ameriku,ty ludia maju vypalene v mysli nieco pred cim sme boli usetreny, zlo nasilie drogy egoizmus prachy, mam 34 zdielam JuMa (06. 10. 2012) | komunizmus
Článok pekne a rozumne napísaný. Vadí mi len jedna vec, ktorá sa vyskytuje aj v médiách a to, že tu bol komunizmus. Komunizmus nikde na svete zatiaľ ešte nebol. Bol tu len socializmus. Ale tak zase chápem že je to taký ľudácky názov, keď tu boli komunisti tak tu bol aj komunizmus ale nie je to tak. :)Znamy (24. 11. 2014) | Bordel doba
Tento článok ma zaujal a domnievam sa , že je to 100% pravda. Ľudia majú vymývané mozgy pravidelne o blahobyte a demokracii. Opak je však pravdou. Len sa viac a viac kradne a obyčajný ľudia sa majú horšie a horšie. Do kedy to takto ešte pôjde ...

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 26009
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 16. 06. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 15939
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 13. 07. 2012 | Komentáre: 16 | Počet videní : 15880
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 28. 11. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 14203
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 09. 09. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 14151
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21281
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 7177
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18737
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18877
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 19282
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7277
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9706
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11607
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14766
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20178
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20184
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20827
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20981
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21194
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 26009
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28115