„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Moc peňazí

Pravda o geologických prieskumoch a ťažbe nerastného bohatstvaV svojom živote som mal obdobie, keď som vlastnil časť spoločnosti, ktorá sa zaoberala geologickým prieskumom a ťažbou nerastného bohatstva. Nezaoberala sa však primárne vyhľadávaním ropy, ale skôr polodrahokamami a chránenými raritnými minerálmi pre zberateľov. Neskôr sa začala zameriavať aj na hľadanie drahých kovov a tiež ropy. Ale v tomto období som svoj podiel vo firme odpredal. Získané skúsenosti z tohto obdobia mi ukázali ako funguje zákulisie ťažobných spoločností a o tom bude dnešný príspevok.

Nemusím nikomu hovoriť, že v tomto druhu podnikania sa točia neuveriteľné peniaze a ochrana prírody ide kdesi bokom. Rovnako nemusím hovoriť o tom, že celé je to o nie moc čestných praktikách, ktoré zvyknú zachádzať až do absurdít vykorisťovania.

V prvom rade je si potrebné posvietiť na slová geologický prieskum. Môžete sa vo svojom okolí stretnúť s tým, že niekde vo Vašej oblasti prebieha geologický prieskum. Lenže nie je geologický prieskum ako geologický prieskum. Záleží tam od toho, či geologický prieskum vykonáva napríklad vedecký orgán - univerzita alebo súkromná firma. Ak ide o geologický prieskum vedený vedeckým orgánom ide skôr o akési mapovanie terénu a jeho štúdium, ako vznikali jednotlivé segmenty a minerály. Na druhej strane ak začne súkromná firma robiť rozsiahly výskum už tam ide o niečo viac. Žiadna súkromná firma nerobí geologickým prieskum len tak náhodne, jeho úlohou je hľadať vhodné miesto na ťažbu nerastného bohatstva. Keď nájdu vhodné ložisko, začnú s ťažbou.

Vždy keď súkromná firma začne robiť prieskum je potrebné sa spýtať, koľko vynaložili finančných prostriedkov na prieskum. Je to určité vodítko a nápoveda. Ak ide o sumy v desiatkach miliónov dolárov nie je to len tak. Nedajte sa oklamať vyhláseniami, že našli napríklad malú zanedbateľnú žilu zlata a bude sa ťažiť len mierne, bez toho aby to okolie a príroda pocítila. Pravdu Vám nikto nepovie. Platí pravidlo, že investície do prieskumu sa musia vrátiť a čím je prieskum nákladnejší, tým viac môže mať negatívny dosah ťažby na okolie. Ťažobné spoločnosti nikdy nehľadia na obyvateľov a prírodu, to je fakt. Hľadia len za možný budúci zisk. Nedajte sa zmiasť, keď ochrancovia prírody masívne neprotestujú a nie sú verejne proti ťažbe. To je len vecou dohody medzi ochranármi a ťažobnou spoločnosťou. Viem o čom hovorím, viem o týchto praktikách. Existujú metódy ako pekne potichu spustiť ťažbu a ani jeden ochranár združený v nejakom spoločenstve nebude protestovať. Stačí dať určitý obnos peňazí do konkrétnej ochranárskej spoločnosti a je pokoj. Prípadne podplatiť ľudí, čo najviac zbroja, či trošku zastrašiť. Ale existujú aj iné praktiky, napríklad dať slušnú rentu úradníkom, ktorí rozhodujú o schvaľovaní ťažby. Nuž a potom ťažbu schvália, či sa to ochranárom páči alebo nie.

Ťažobné spoločnosti nezaujíma príroda a obyvatelia. Ich zaujíma len zisk a peniaze. To si dobre zapamätajte! Viete prečo som dal od tohto podnikania ruky preč? Prešlo už veľa rokov, takže môžem už o tom písať. Doba sa už zmenila, takže to, čo napíšem už nemusí byť pravda. Možno to dnes už inak chodí.

Takže, pri jednom projekte sa narazili na žilu cenného kovu. Vybavili sa povolenia na ťažbu a postupne sa začal dolovať priestor, išlo sa pekne priamo po žile. Zrazu výdatná žila skončila, nové prieskumné štoly nepriniesli žiadny nový nález. Jednoducho prerobili sme veľké peniaze, stáva sa. Lenže naši partneri vo firme sa nechceli s tým zmieriť a tak na stretnutí úzkeho kruhu vedenia, či skôr investorov sa navrhla myšlienka a možnosť, že by sme do tejto bane mohli naviesť tony odpadu a baňu zastreliť – natrvalo uzavrieť. Prinieslo by to desiatky miliónov dolárov zisku pre investorov. Ani jeden zo zúčastnených sa voči tomu neozval, len ja. Nikoho nezaujímalo o aký druh odpadu by išlo, aký to bude mať dopad na prírodu, spodné vody a podobne. Každého zaujímalo len to, koľko peňazí dostane ak sa rozdelí ponúkaná suma. Samozrejme išlo o čiernotu najhrubšieho zrna. Ja som mal opačný názor, nechcem robiť veci, ktoré nie sú v súlade zo zákonom, jednoducho za tie peniaze mi to nestojí. Snažil som sa presvedčiť ostatných nech nebláznia, že to nie je správne. Ale valná hromada rozhodla, baňa sa zaplní odpadom a basta. Okamžite som povedal, že odchádzam z projektu, ja sa kvôli peniazom nenechám zavrieť! Dodnes si pamätám tie „úškrny“. Ostatní sa hneď dohodli, že odkúpia môj podiel.

Tu by mohol môj príbeh končiť, lebo odvtedy nechcem mať s podobným podnikaním nič spoločné. Lenže mňa to na jednej strane trápilo a zvažoval som, že jednoducho to pôjdem nahlásiť úradom. Bola to veľká dilema, na jednej strane tu boli partneri, ktorých som roky poznal a boli to vlastne kamaráti, tie spoločné roky podnikania Vás jednoducho spoja a na druhej strane bolo svedomie i príklon k čestnosti. Moja dilema sa však rýchlo vyriešila. Bývalý spoločník ma o pár dní navštívil a naznačil mi aby som nespravil nejakú hlúposť, bo by ma to vraj mohlo mrzieť. Nezabudol spomenúť začiatky nášho podnikania, ako sme nálezy skutočne raritných minerálov i drahokamov nepriznali a zatajili ich pred štátom, ako sme vytiahli peniaze – nadmerný zisk z firmy aby sme platili menej daní štátu. Mal viac vecí, ktoré mohol proti mne použiť. Na záver dodal, že zatúlaná guľka z pušky nejakého narušeného labilného jedinca zo psychiatrie je smutná vec, priam rodinná tragédia sa ľahko môže stať.
Nuž, čo Vám budem hovoriť, bol som ticho. Dlhé roky som zatínal palce, nepomohol som si. Svoj život a život mojej rodiny má väčšiu prioritu ako snaha o pravdu. Od tejto skúsenosti viem, že kto raz začne s vlkmi žiť musí s nimi aj vyť. Či sa mu to páči alebo nie. Hlavne však viem, že kde sa bavíme o ťažbe a baniach tam ide o obrovské peniaze a nikto nehľadí na dôsledky aké to môže spôsobiť..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   01. 09. 2012   |   Komentáre: 8   |   Počet videní: 8271

Diskusia k článku

Zdeno (01. 09. 2012) |
dalsi “Poliacik“ a kdy bude mit Fico tlacovku ??
aha ty nejsi zajimavy, takze nebude nic. ;-)ja (01. 09. 2012) | spolky
certove volkyqed (04. 09. 2012) | -
Aký kvičko, že “Svoj život a život mojej rodiny má väčšiu prioritu ako snaha o pravdu.“. Kôli takým ľuďom ide svet dole vodou. A že sa pridal k vlkom - jeho chyba. Mal zaplatiť za to svojim životom a nie sa vyvliekať zo zodpovednosti.Sitar (05. 09. 2012) | qed
Chcel by som ta vidiet na jeho mieste, ako obetujes zivot za pravdu :-DSandisk (09. 09. 2012) | Len tak dalej
Vyborny clanok, ocenujem snahu pisat o pozadi ciernoty.. Ivan (12. 02. 2013) | Pre qed
Pozrel by som si, akoby si dal ty život svojej priateľky, priateľa, matky, alebo otca, alebo brata za to, aby si mohol podplateným úradníkom povedať pravdu. Aj tak by si dostal guľku... Možno len o deň neskôr...
Jaroslav (01. 04. 2013) | Pravda
Paci sa mi ze hovorite pravdu, verim ze ste uz za vodou. A preto to nechcete dusit v sebe. Len je zaujimave ze nikto sa z 1600 citajucich nenapisal clanok o inych zverstvach co sa deju udiali. Bojite sa? Ja nie a mozem povedat ze aj ja poznam praktiky ako sa vsetko skorumpovava a nebavi ma mlcat. Raz vsetko vyjde na povrch! A pykat nebude nikto ako napriklad anglicka kralovna sa stale smeje ludom do tvare ze ste hlupe ovecky a budete este hlupe a pozerajte sa ako moj syn si uziva a zeni sa. A vsetci to pozeraju ako fotbal a nepozeraju do zadu pred 250 rokmi co ich rodinny prislusnici robili nevinnych popravovali kradli slusnych ludi a robili vacie zverstva ako sa robi vo vladach a zakonoch skorumpovanie republiky. A samozrejme ze oni za to nemozu ale maju pikat ich deti a nie sa vysmievat a do dnesneho dna vladnut. To ze slovakovy zoberu dieta tak nepozeraju ze riadite plicie v anglicku zneuziva 14 rocnu dceru. No on ma postavenie zabezpecenu rodinu cize nikto tam nieje zobrak a tym padom nemaju zakon o napadnutelnosti zvrhlikov. Ale ked si zobrak z 1000€ mesacne tak si myslia ze o rodinu sa nevedia postarat. To ze my slovaci z 400€ vieme slusnejsie svoje deti vychovat nevedia pochopit ze peniaze neje vychova ale zdravi rozum. Ale oni tonevedia a zarabaju na adoptivite deti. Je mi strasne luto ze niekto ak ma materiali proti niekomu nemoze to pouzit lebo bude si zatazovat zivot. Pravda je otvorenost a treba z timto zit ah hovorit sirit.vincurka (11. 06. 2013) | Nestačí pravda
Pravdu nestačí poznať,chce to premenu ľudí,aby život bol nad zisk,lebo príroda ľudí zničí či už v podobe záplav,zusuv,zemetrasenia,tornáda...

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: moc peňazí | Dátum: 09. 10. 2012 | Komentáre: 32 | Počet videní : 40872
Kategória: moc peňazí | Dátum: 01. 11. 2011 | Komentáre: 8 | Počet videní : 25376
Kategória: moc peňazí | Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 20581
Kategória: moc peňazí | Dátum: 11. 04. 2012 | Komentáre: 8 | Počet videní : 17373
Kategória: moc peňazí | Dátum: 04. 11. 2011 | Komentáre: 27 | Počet videní : 13391
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11643
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 5724
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 10036
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 10673
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 11310
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 5822
Zipperle odporúča
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 8155
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 8211
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 10818
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 11710
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 12162
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 12459
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 12616
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 13232
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 16880
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 20581