„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Cirkev a náboženstvo

Charles Darwin, cirkev a viera!

Keď som rozmýšľal nad tým, aký názov dať tejto stránke, napadlo ma ako prvé meno Charles Darwin. Totiž cela moja životná filozofia bola poznačená práve myšlienkami tohto geniálneho vedca. Preto aj stránka nakoniec dostala názov – Darwin.

Charles Darwin v mladom veku študoval teológiu a jeho cieľom bolo stať sa duchovným. Ale jeho zistenia, vedomosti a životné múdrosti ho zmenili, stal sa agnostikom. Nie ateistom, ako sa to zvykne hovoriť. Zastával názor, že nie je možné poznať podstatu sveta a ľudské poznanie je obmedzené iba na zmyslové poznanie. Tvrdil, že náboženské vnímanie a viera sa vyvinula so spoločnosťou. Biblia nie je božie slovo a starý zákon nie je dôveryhodný viac ako viera hociktorého iného barbara.. Úžasné to myšlienky!

Podobný názor som mal dlhé roky aj ja a to som nepoznal prácu Darwina. Až vo vyššom veku som začal čítať jeho knihy, štúdie. Vtedy som pochopil, aké sú mi životné postoje Charlesa Darwina blízke, tak povediac zastával podobnú životnú filozofiu ako ja.

Samozrejme veriaci majú problém s jeho teóriami a celou jeho prácou. Nie je totiž v súlade s vierou v Boha a v súlade s náboženstvom. Nuž ale prečo? Veď evolučná teória je označovaná ako teória. Len ako teória, nie univerzálna pravda. Veriaci svoj prístup k svetu a životu skrývajú za vieru v Boha, ktorá je vraj neomylná. Nenazývajú svoju vieru v Boha ako teóriu, nazývajú ju neomylnou pravdou. Viete, čo tým chcem povedať? Správne by sa aj viera v Boha mala nazývať teória existencie Boha. Čo si budeme hovoriť, tiež je to len teória, ktorá je navyše postavená na dosť podivných základoch. Označenie podivných mi príde dosť slabé označenie, skôr by sa hodilo označenie logicky nezdôvodniteľné základy. Nuž je zbytočné hľadať logické zdôvodnenia v oblasti cirkevných dogiem. Preto sa viera označuje ako viera, ľudia veria v niečo, čo sa nedá vysvetliť.

V poslednej dobe sa vyskytuje množstvo názorov, že Darwinova evolučná teória je už dávno prekonaná. Vždy sa musím opýtať: „v čom?“. Niekto mi následne hneď položí protiotázku, ak vyznávam Darwina, tak nech poviem, čo bolo skôr – vajce, alebo sliepka. Naučil som sa odpovedať už tiež otázkou: „Kto stvoril Boha ako mysliacu všemohúcu bytosť - entitu?“. Tu každý jeden veriaci ostane v koncoch. Na moju otázku sa totiž s pohľadu viery nedá ani nič rozumne zdôvodniteľné odpovedať. Možno časom niečo nové Vatikán vymyslí, aby ovečky mali pokojnú dušu.

Cirkev si uvedomuje to, že niektoré jej vyhlásenia sú nepochopiteľné pre racionálne zmýšľajúceho človeka, ktorý má nezodpovedané otázky v oblasti viery. Preto sa začína pripravovať na budúcnosť. Cirkev pracuje s jednoduchými odpoveďami, nehľadá odpovede ako vedci. Ponúka jednoduché neomylné odpovede – je to tak, lebo Boh to tak chcel a tak to stvoril. No to mi je zdôvodnenie vzniku života na zemi a iných vecí! Čo nevieme vysvetliť, to hodíme na Boha a máme pokoj.

Inak počuli ste už o pripravovaných a zároveň neoficiálnych vyjadreniach cirkvi? Svet, zem, ľudí stvoril vraj Boh. Všetko mal pekne vymyslene dopredu, vraj Zem bola jedna z jeho stvoriteľských plánov. Lenže, človek sa ale nespráva tak, ako to namodeloval, sú tam nejaké male chybičky. Možno Boh stvoril viac svetov, podobných tomu nášmu. A tu prichádza rozuzlenie dnešného príspevku. Iste poznáte nástenné kresby, sošky napríklad Mayskej kultúry a iných kultúr. Tie veľké postavy pripomínajúce človeka, len väčšie. Vraj sú to návštevníci, ktorí sa prišli pozrieť na pokyn Boha, skontrolovať aj iné svety. Boží vyslanci z iného sveta, inej planéty, ktorí prišli učiť pozemské deti božie múdrosti. Preto sú nakreslené väčšie ako bežný človek, dávajú im vyššiu váhu v kresbe.

Cirkev sa takto pripravuje na príchod mimozemskej civilizácie. Už dopredu to majú pekne vymyslené, aby vedeli zdôvodniť, že nie sme jediný vo vesmíre. Inak by im sa mohla úplne zosypať tá ich veľká teória o Bohu a vzniku sveta. A zároveň poukazujú na to, že aj mimozemšťania sú dielom toho istého Boha. Všetko im pekne spolu zapadá. Mimozemšťan, návštevník opäť vyzerá ako človek.

Osobne si myslím, že pri rozmanitosti vesmíru a života je ťažko tvrdiť, že by mimozemšťania mali podobnú konštrukciu ako človek. Môžu mať úplne inú formu existencie, nemusia byť postavený len na základe vody, uhlíku a kyslíku. Kľudne môžu mať formu existencie inú, napríklad budú len tvorený čistou energiou, ktorá navyše bude mimo viditeľného spektra. Ale nebojte sa, cirkev si aj na toto nájde vhodné vysvetlenie, aby veriaci neodchádzali z jej moci.
Ľudia ako Darwin sú v dnešnej dobe podceňovaní, ich celoživotná práca sa vytráca. Myslím, že by sme si ich mali vážiť, hľadali totiž možnosti životnej pravdy a svoje nezodpovedané otázky nehádzali jednoducho na Boha...

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   12. 07. 2012   |   Komentáre: 5   |   Počet videní: 12574

Diskusia k článku

antidarwin (12. 07. 2012) | este raz
antidarwin (07. 07. 2012) | výživa pre stúpencov Darwina
Darwinova teŕia je až smiešne jednoduchá, na jeho dobu však klobúk dolu.
Odporúčam pozrieť hlavne teóriu nezjednodušitelne zložitého mechanizmu (Michael Behe a jeho neredukovateľná zložitosť). Tí dvaja by si na pive toho povedali veľa.

http://www.trueorigin.org/dawkrev2.aspBraňo (12. 07. 2012) | Darwin nedarwin....
V jednom z predošlých príspevkov som reagoval na to, čo si myslím o označení ateizmus a ateistoch (ktorým by som mal byť aj ja podľa logiky niektorých, ak tvrdím, že neverím v Boha a nevyznávam žiadne náboženstvo), kde som odpovedal, že neviem čo to znamená, nezaujíma ma to, a ani to nepotrebujem vedieť...., lebo... sa nemieniť mentálne zaťažovať dumaním nad hlúposťami a hľadaním odpovedí na niečo, čo pre mňa nemá žiaden relevantný a praktický zmysel a význam... v mojom bežnom živote pracujúceho človeka.

V podobnom zmysle je to s teóriou, s ktorou prišiel Darwin.

V podstate mňa to nezaujíma, keďže dnes sme v rozbehnutom a vyvinutom/rozvinutom systéme života, o ktorom je síce pekné vedieť možno jeho pôvod, no hľadať počiatky je zbytočné, keďže zrejme nikto nikdy nebude so 100% istotou poznať odpoveď, všetko ostatné sú len tézy a pokusné teórie, ktoré sa z času na čas sa menia alebo budú meniť a revidovať.
Dôležitá je súčasnosť, no je kľúčové je poučiť sa z minulosti, najmä tej zdokumentovanej.

Hľadať racionalitu v cirkevných dogmách je zbytočné, lebo tam nie je.

Ak niektorí radi ako svoje alibi používajú otázku, čo bolo skôr, či vajce alebo kura, odpoveď sa nijako nevylučuje z teóriou evolúcie, keďže napr. človek sa rodí v tele ženy v akomsi ochrannom obale, je to akýsi vak, a presne v tejto analógii je aj dnešné vajce, kedysi evidentne bolo akýmsi vakom v tele sliepky, resp. tvora, ktorý bol predchodcom dnešnej sliepky, ktorá sa evolučne vyvinula do dnešnej podoby.
Vajce, tá tvrdá škrupina, je dnes len výsledok “evolučného“ procesu, nie jednorázový, samoúčelný dej.
Ani človek nie je z opice, ako sa antidarwinovskí prívrženci snažia vsugerovať ako svoj zjednodušený argument “proti“ hodnovernosti.
Možno o 10 miliónov rokov nebude človek akého poznáme dnes (ak vôbec bude existovať), ale tvorom pripomínajúceho kedysi človeka, keďže všetky živé organizmy sa menia a prispôsobujú prostrediu a životným podmienkam.
Tak tomu bolo pred cca. 2-mi miliónmi rokov, nie opica, ale tvor, ktorého evolučný predpoklad prekonal všetky ostatné podobné tvory, z ktorých ostali len opice, nie homo sapiens sapiens, v celej podobe a možnosťami a schopnosťami aké dnes poznáme a vidíme okolo seba.

O možnosti príchodu iných božích bytostí je asi zbytočné si namýšľať niečo, čo nevieme ani hodnoverne popísať.antidarwin (13. 07. 2012) | # Braňo
(pôjdem po odstavcoch)

- viacmenej súhlasím, pre život človeka sú vo všeobecnosti podstatnejšie veci ako dokazovanie existencie či neexistencie hocičoho čo sa nedá merať, prípadne aspoň exaktne opísať.

- ...hľadanie počiatku života je zbytočné... (ako pre koho - z objektívneho pohľadu - človek je veľmi zvedavý tvor, pre samotné prežitie človeka to však podstatné nieje samozrejme )

- podmienečný súhlas - dogmy sú iracionálne (ak vylúčime možnosť tzv nadprirodzených javov) Zas je ale pravda že (ne)existencia hocičoho sa dokazuje ťažko. Z tohto pohľadu je ťažiskom hlavne prvý odstavec

- darwin uvažoval s takými náhodami, že človeku ktorý má o nich aspoň troška predstavu sa zastaví rozum. (sám darwin o nich bársakú predstavu podľa mňa nemal) Keď hovorím o náhode mám na myslí PRAVDEPODOBNOSŤ náhodného javu. Žeby z chaosu bez akejkoľvek informačnej hodnoty (proste totálny chaos) vznikla náhodne tak obrovská kopa informácií je podľa mňa absurdná predstava. Hlavne keď pozorujeme neskutočne silnú tendenciu prírody z menej pravdepodobného stavu dostať sa do viac pravdepodobného stavu. Snahu eliminovať usporiadanie (zložitosť) a dostať sa do totálnej jednoduchosti (chaosu). Život je sám o sebe v princípe boj proti chaosu.

Z pohľadu tak smiešne mizernej, až nepredstaviteľnej pravdepodobnosti vzniku života na Zemi, je treba mať pred životom na Zemi minimálne bohovský rešpekt. Týmto zároveň dávam najavo svoj názor, že neverím tomu, že sme sa tu ocitli len tak - náhodou. Súčasne som zástanca slobody človeka-jednotlivca. Ak sa niekto snaží nanútiť niekomu taký či onaký názor či už násilím alebo úmyselným brainwashingom je to hnusné. Máme sa snažiť žiť šťastne tu na Zemi a ak už nie zrovna pomáhať druhým byť šťastnými tak aspoň im nepomáhať k nešťastiu. Toto je podľa mňa základ šťastia a spokojnosti života človeka a spoločnosti, nič viac netreba.
pre: antidarwin (13. 07. 2012) | Qiudo
K teorii inteligentneho dizajnu:

Ve Spojených státech ve věci, zdali inteligentní plán učit na školách či ne, proběhl v roce 2005 soudní proces (případ Kitzmiller versus Dover Area School District), ve kterém odpůrci ID dokázali, že inteligentní plán je latentní forma kreacionismu. V zemích Evropské unie podvýbor pro kulturu, vědu a vzdělání vydal zprávu, ve kterém inteligentní design odsuzuje jako nebezpečný a ve které dále píše: „kreacionismus v jakékoli své formě, včetně ID, není založen na faktech, nepoužívá jakékoli vědecké dedukce a jeho obsah je zoufale neadekvátní pro vyučování vědeckých předmětů“. antidarwin (13. 07. 2012) | pre: Quido
:)

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 23. 05. 2013 | Komentáre: 33 | Počet videní : 22176
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20173
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20013
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 05. 07. 2012 | Komentáre: 51 | Počet videní : 19825
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 10. 08. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18387
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20013
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6563
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 17757
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18003
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18065
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6649
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9085
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 9278
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 13598
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19040
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 19145
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20173
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20243
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 20513
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25189
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 27506