„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Cirkev a náboženstvo

Môj otec ešte zažil povinné náboženstvo a bitky od farára!

Dnešný článok je divný. Niekedy si sadnem plný elánu, píšem až sa mi občas skrížia písmenká na písacom stroji, ale keď ho dopíšem a prečítam – zistím, že to jednoducho nie je to ono. Článok písaný na písacom stroji sa veľmi prepisovať nedá, tak ho len založím do stola a nechám tak. Spolieham sa na to, že jedného dňa ho opäť vyberiem a prepíšem. Nikdy som ešte žiadny článok neprepísal, aj keď som začal používať na písanie počítač – pokazil sa mi totiž môj písací stroj po starom otcovi. Tak aj tento článok je zo starších „ťuk-ťuk“ podkladov, bez úpravy. Nie je to ono, ale možno si nájde niekto, koho poteší..

Môj otec nerád spomínal na detstvo, nebolo to však kvôli obdobiu dvoch vojen. O tých dokázal hovoriť celé hodiny. Keď prišla téma na náboženstvo, vždy mu vystúpila žila na čele a ostal nepokojný. Tento prejav, výrazná žila sa dedí u nás v rodine z generácie na generáciu, dokonca aj môj vnuk má takú žilu. Lenže u otca značila aj pohoršenie.

Otec nemal rád detstvo, lebo zažil teror a bitky. V škole na povinnom náboženstve. V tom období sa písalo ešte na tabuľu kriedou, žiaci nemali zošity. Učili sa písať, čítať, počítať a učili sa povinne náboženstvo. Pred vyučovaním sa museli vždy pomodliť. Už jeho otec bol pokrokový muž, úradník. Neviedol svoje deti k výuke náboženstva, orientoval sa na prírodu. Lenže táto neznalosť v oblasti viery spôsobovala môjmu otcovi v škole problémy. Nevystupoval voči náboženstvu, v tej dobe sa to asi nedalo, ale pýtal sa otázky, ktoré náboženstvo nevedelo vysvetliť. Viete ako reagoval kňaz – farár?

Bil môjho otca, vždy keď išiel okolo dostal otec buchnát do chrbta a to bol ticho, nevyrušoval. Bol to preventívny úder. Horšie to bolo ak kládol otázky, lebo nerozumel náboženstvu. Doma mali iný svetonázor! Vtedy si pán farár bral na pomoc trstenicu, palicu, alebo to čo bolo po ruke. Bil a tĺkol! Otec musel na vyše vždy po škole ísť na drevo so svojimi súrodencami. To boli len obdobia utrpenia, ako ho boleli ruky od bitky, keď musel nosiť drevo. Škola a kresťanská náboženská výchova v ňom vybudovala riadnu averziu voči cirkvi.

Skúste sa spýtať vašich prastarých rodičov, aké to bolo po prvej svetovej vojne! Nepíšem vymyslené veci, predkladám len fakty! Vyučovalo sa povinné náboženstvo a farári sa nebáli použiť aj silu na deťoch, keď niekto mal iný názor, alebo sa veľa vypytoval! Napriek tomu, že otec musel chodiť na náboženstvo aj do kostola - v dospelosti, začal byť úplne proti cirkvi. Aj mňa učil v silnom humanistickom duchu. Nebál sa poukazovať na tyraniu, osobnú skúsenosť s duchovnými rímskokatolíckej cirkvi. Mimochodom, predný zub mal celý život zlomený. Od úderu po tvári, od farára..

Zmena začala až keď sme prišli do Ameriky, potom podľahol alkoholu a išlo to s ním dole vodou. Z obdivuhodného človeka sa stal alkoholik, despota. Mama vždy hovorievala, že mu chýba Slovenská príroda, reč, dobrácky národ. To ho zmenilo, chýbal mu domov. Svoj postoj voči náboženstvu nezmenil ani na smrteľnej posteli. Dodnes stále sám používam jeho výrok, ktorým sa s nami rozlúčil..

„Zem sa točí a Vatikán s ňou...“

Tým vždy dával najavo, že ľudia vo Vatikáne sú stále len obyčajní ľudia. Vesmír, matička zem riadi plynutie života, nie cirkev. V jeho životnom postoji rezonovalo to, že nič neoprávňuje „Vatikáncov“ k tomu aby mali iné postavenie ako roľník na poli. Rozumný jednoduchý človek, roľník by vraj mohol byť lepším pápežom ako všetci, ktorí tam boli. Často prirovnával pápežov k Hitlerovi. Nevedel odpustiť cirkvi ich postoj k druhej svetovej vojne, stále hovoril, že poslednou bodkou k jeho neviere, bola podpora fašizmu cirkvou na začiatku vojny.




Nebol som tam, nezažil som to, takže nemôžem sa k tomu vyjadriť – narodil som sa tesne po vojne. Ale nemám dôvod tvrdiť, že bolo to inak. Môj otec nikdy nehovoril nič na vyše, keď niečo vyslovil, bol v tom kúsok životnej múdrosti, dávka skúsenosti. Píšem to všetko len preto, aby mladí ľudia vedeli, že s tou výchovou náboženstva to nebolo vždy ružové. Prakticky pred pár desiatkami rokov, dokázal posol Boha a cirkvi - farár použiť násilie ak niekto mal iný názor, ako cirkev...

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   07. 07. 2012   |   Komentáre: 9   |   Počet videní: 13258

Diskusia k článku

D (07. 07. 2012) | fyzické tresty
Začínam chápať Vaše zaťaženie na katolicku cirkev. Máte priveľa osobných negatívnych skúseností s touto cirkvou. Ja veci hodnotím v zmysle pre vs proti. Viem, že niektorí predstavitelia rkc napáchali veľa zla. Otázka znie bola (je) táto skupina negatívnych predstaviteľov rkc väčšina? Narobila rkc viac zla ako dobra? Odporúčam prečítať stručný životopis kňaza Maximiliána Kolbeho. Alebo nedávno blahoslavenej slovenskej sestry Zdenky Schelingovej. Táto bola doslova umučená za svoju vieru minulým režimom. Koľko dobra spravila si vie málokto neinformovaný predstaviť. A takýchto ľudí bolo a stále je v rkc obrovské množstvo. Čo sa týka “temného stredoveku“ som si istý, že sa hlavne minulý režim (komunizmus) postaral o prehnanú demonizáciu tohto obdobia. Pravda je taká, že mentalita vtedajšieho systému je pre nás dnes nepochopiteľná. A to tak svetská ako aj cirkevná. Pravda je, že panovník často chcel mať moc okrem svetských aj nad cirkevnými záležitosťami. Ak to bol tyran vieme čo sa potom dialo. Preto sa teda často v mene cirkvi (nielen katolíckej) robili neskutočné zverstvá. Pravda je, že aj cirkevný predstavitelia mali politické ambície. A pravda je aj, že v celej známej histórii ľudstva bojuje zlo proti dobru a dobro proti zlu. Kto sa chce zodpovedne postaviť ku kritike hocičoho tak opíše obidve strany mince (pre vs proti). To si vyžaduje elementárna spravodlivosť.

K tej bitke od farára: vtedy bola bitka bohužiaľ chápaná a využívaná ako bežná súčasť výchovy v školách. Bili tak učitelia ako aj farári - boli to drastické “výchovné“ metódy. Ten fafár si podľa mňa zaslúžil sám dostať poza uši... ALE nie všetci farári a učitelia takto zneužívali vtedajší bežný výchovný systém. Toto treba priznať.hm (07. 07. 2012) | tazky udel
Hladat pravdu o vaznych veciach byva casto velmi tazka uloha, stoji to vsak za to!fajer (07. 07. 2012) | aj ja...
ja mám tiež takúto skúsenosť,z roku 1969,tiež som dostal nakladačku...Július Voskár (09. 07. 2012) | Teofóbia
Moju chorobu som nikde nechytil. Vypestovali ju vo mne. Bola to rímskokatolícka škola, kde som ju dostal. Bola to psychická choroba, ktorá sa múdro nazýva fóbia, čiže strach. Je mnoho druhov fóbií, žiaľ moju som medzi nimi nenašiel. Neviem prečo, ale ju asi ešte neobjavili a nepomenovali. Urobil som tak ja a nazval som ju teofóbia – strach z Pána Boha.
Prišiel som k nej na hodinách náboženstva už v prvej triede rímskokatolíckej ľudovej školy. Boli to však len vágne začiatky mojej choroby. Moja teofóbia sa do šírky a hĺbky rozrástla neskôr, v ďalších ročníkoch, keď snaživý pán farár na úvod každej hodiny náboženstva nikdy nezabudol najprv potrestať všetkých tých hriešnikov, čo neboli v nedeľu na omši alebo litániách. Trest spočíval v troch ranách trstenicou po zadku, alebo za litánie po jednej rane na obe ruky.
Oboch trestov som si užil neúrekom a tak namiesto lásky k iluzórnemu Bohu, ktorú chcel kňaz v nás takto vypestovať, som sa ho čím ďalej, tým viac bál, rovnako ako aj kňaza, hovorcu to dobrotivého Boha.
Moja choroba sa ešte viac prehĺbila, keď som sa dozvedel, že po smrti nič, čo sa týka náboženstva, nekončí, ale že dobrotivý Pánbožko pre mňa hriešnika pripravil ďalšiu hrôzostrašnú vec- večný pobyt v pekle, nebi, alebo prechodne v očistci. O strachu z pekla, kde čerti trýznia, varia v smole tých nešťastníkov, ktorí sa tam z rozhodnutia svätého Petra dostali, netreba veľa hovoriť, máte predsa vy veriaci všetci, ale prečo som bol vystrašený aj z pobytu v nebi, musím vysvetliť.
Mám na to dva dôvody. Prvým je otázka, čo budem vlastne v tom nebi robiť? Vládne v tom značná neistota aj v najvyšších vatikánskych kruhoch teológov a cirkevných otcov. Niektorí hovoria „ Ani oko nevidelo, ani ucho nepočulo, čo Pánbožko pripravil pre svojich veriacich “. Iní, že sa tam budú prespevovať akési pesničky podobné tým v kostole, alebo hľadieť na Pána Boha z tváre do tváre, či jednoducho leňošiť kdesi pod rajskými stromami. Žiaľ, nič z toho ma nelákalo, nepotešilo a ešte po druhé, bude to trvať večne. Nič sa nedá robiť, chceš či nechceš, budeš tam večne! Ešte ten očistec ponúka akúsi zmenu, ale aj ten sa končí vo večnosti.
Takto na smrť vystrašený katechétom, som začal sám bádať vo veciach viery, náboženstva a Pána Boha. Už z opísaných skutočností som vedel, že ide o veľmi vážnu a nebezpečnú vec. No čím ďalej som sa venoval tomuto fenoménu, bol som vystrašenejší. A tak som sa rozhodol ako ten fajčiar, čo čítal hrôzostrašné historky o škodlivosti a následkoch fajčenia a prestal o fajčení čítať, urobiť to isté a v záujme zbavenia sa teofóbie som sa stal ateistom,
Imre (09. 07. 2012) | re J Voskar
no ... ked katechet je agentom v sluzbach satanaGaro (10. 07. 2012) | To som nevedel
To som nevedel ze na Slovensku bolo povinne nabozenstvo v skole. Z extremu do extremu, najrv povinne nabozenstvo, potom komunizmus. Ondro Karvin (10. 07. 2012) | Jak je to mozne?
Slovensko patri do top3 sveta v rkc fanatizme. Pred nami je len taliansko a polsko. Divim sa cechom, nasim bratom, ti su top 1 v ateizme. Jak je to mozne? okoloidúci (09. 08. 2012) | Čistý grc
To po Slovensku behá s vybitými zubami tisíce bývalých žiakov náboženstva, že? A nebudeto skôr tým, že váš otec bol a možno aj vy ste riadny šinter... Žlč s ktorou po svete vaša rodina chodí sa nedá skryť
Ako môžete ešte aj moralizovať? Ste nedôveryhodný.Gabo (11. 08. 2012) | okoloidúci
Pamatnici z obdobia su uz davno po smrti. Predpojatost autora je ziskana skusenostami, pise zo zivota.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 23. 05. 2013 | Komentáre: 33 | Počet videní : 23032
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20962
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20805
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 10. 08. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 20704
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 05. 07. 2012 | Komentáre: 51 | Počet videní : 20446
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20962
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6864
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18525
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18760
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18871
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6961
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9496
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11190
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14231
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19775
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20048
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20805
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20952
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21167
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25974
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28029