„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Cirkev a náboženstvo

Pamiatky v správe cirkvi chátrajú, pritom cirkev veselo investuje v USA!Pred pár rokmi sme boli na dovolenke na Slovensku. Navštívili sme vtedy množstvo pamiatok, múzeí a samozrejme nezabudli sme sa pristaviť aj na pútnických miestach, či v kostoloch. Veď Slovensko má mnoho nádherných miest žijúcich svojou históriou. V každom múzeu, či na každom zámku sme si kúpili množstvo suvenírov, aby sme aspoň trošku pomohli jeho prevádzkovateľom.

Podobné to bolo aj v kostoloch, väčšinou totiž pri pokladničke bol vždy oznam, že peniaze budú použité na opravu kostola. Aj keď nie som veriaci, v každom jednom kostole som prispel nemalou sumou s radosťou a predstavou, ako sa správca kostola prekvapene poteší nad štedrosťou návštevníkov. Kľudne som vhodil aj tisíc dolárov, považoval som to za dobrú vec, veď pomohol som aspoň trošku zachovať krásy histórie Slovenska.

Viete, priznám sa otvorene, ja som si až do nedávna naivne myslel, že na Slovensku skutočne cirkev nemá dostatok prostriedkov na nákladné rekonštrukcie historických pamiatok, ktoré vlastne získala cirkev po zmene politického režimu. Och ja hlupák!

Pred pár dňami mi kamarát zo Slovenska poslal článok o tom, ako cirkevný úrad v Trnave dostal šek na 1,5 milióna dolárov, čo mali byť vraj dividendy z investovaných peňazí do firmy v Amerike. Nechápavo som si čítal daný článok, či ho správne chápem, či som si len nepoplietol myšlienku článku. Skutočne si Slovenský cirkevný úrad mohol dovoliť nemalé finančné prostriedky investovať do nejakej Americkej firmy? Veď investovať si môže dovoliť len ten, kto má voľné prostriedky, ktoré mu nechýbajú a ktoré akútne nepotrebuje.

Ostal som šokovaný a tak trošku aj nahnevaný. Nevedel som, či sa mám hnevať sám na seba, alebo hnevať na cirkevných hodnostárov, že takto účelovo doslovne manipulujú s mienkou návštevníkov (turistov) kostolov. Na jednej strane sa prezentujú, ako by veľmi chceli opravovať a skrášľovať historické pamiatky – kostoly, lenže žiaľ nemajú na to peniaze. A tieto chýbajúce peniaze sa snažia získať od návštevníkov a oznamom, že vyzbierané peniaze budú použité na rekonštrukciu daného kostola.

Na druhej strane, peniaze evidentne majú, keď si ich môžu dovoliť investovať! Pýtam sa stále dookola sám seba, prečo potom do kostolov zateká (videl som to na vlastné oči) a pamiatky v správe cirkvi chátrajú, keď na ich opravu cirkev má peniaze? Prečo tie voľné peniaze použité na investície nevyužije na to najpotrebnejšie, na záchranu kultúrneho dedičstva Slovákov? Neviem.

Uvedomujem si, že nemám právo súdiť cirkev a jej prácu na Slovensku. Veď nežijem na Slovensku a nie som ani členom cirkvi. Ale myslím si, že nikto mi nemôže vziať právo na to, aby som sa vyjadril k tomu, čo sa postupne odhaľuje z cirkevného zákulisia. Za tie tisíce dolárov, čo som vo svojom omyle daroval na rekonštrukcie kostolov na budúce radšej podporím nejaký detský domov. A tak budem mať aspoň istotu, že neskončia niekde ako investičná podpora pre nejakú firmu.
Nehnevajte sa za moje slová, nepíšem ich v hneve. Ten ma už prešiel. Ale myslím si, že viac ľudí, ktorí v minulosti emigrovali zo Slovenska do zahraničia budú mať podobný názor. Viete, títo ľudia totiž nikdy nezabúdajú na to odkiaľ pochádzajú, a vždy sa budú snažiť podporovať aj rodnú zem. Avšak, takéto zistenia veľmi k ich nadšeniu skutočne neprospievajú..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   17. 12. 2012   |   Komentáre: 7   |   Počet videní: 3277

Diskusia k článku

Peter (18. 12. 2012) | to sa ani citat neda
http://tivi.azet.sk/video/1493455/dom-sv-alzbety-ukaze-na-vianoce-cerstvo-zrekonstruovany-interier.html

zase ste si precitali dennik sme alebo nieco podobne a ste tu napisali prevratnu pravdu ako vsetci katolici knazi a duchovny kradnu, je to jedna velka zlodejina....no mna normalne prekvapuje ze vy co vraj protijadrovy ukryt mate a informacie priamo od basara asada, a teda ze neverite takmer ziadnym spravam z komercnych medii a teda ako som si vsimol citate medzi riadkami a niekedy mudro hladate pravdu tak zrovna ak ide o cirkevne veci tak im verite vsetko doslova dokonca svojou osobnou nenavistou to este nafukujete. to mi celkom nieje jasne, mate to dost popletene, ale to vy vidiet inak nechcete taky hrdy clovek ako vy nikdy si nepripusti ze veci sa maju mozno aj inak ako som si myslel v dnesnom svete pravda je relativny pojem a nikto nemoze povedat ze to urcite je tak a tak....iba vy mozete s istotou povedat ze cirkev je mafianska organizacia....preco? no stali ste sa jednym z hlupakov ktori uveria zvasty z bulvarnych platkov, kt. su hlasne truby dnesneho moderneho svetaZipperle Cohanim (18. 12. 2012) | Pre: Peter
Pekný deň Vám prajem Peter, ďakujem za príspevok. Napíšem to takto, viem že množstvo peňazí odchádza na Slovensko s rôznych nadačných fondov, na podporu cirkvi. To je dlhé roky známa vec, peniaze sa takto posielali už aj pred 20-30 rokmi. A viem veľmi dobre, ako to dnes chodí, z vyhlásenia o spomínanej „investícií“ môže vzniknúť kľudne niečo iné – mohlo ísť len o zle podanie informácie a ja obviňujem v tomto prípade niekoho neprávom. Veď mediálne hry existujú – to uznávam. Avšak, obdobné vyplávanie finančných transakcií na povrch sa deje posledné roky celosvetovo. Keď sledujete toto dianie, viete o čom píšem.

Viete, mne ide o to, že boli sme pred rokmi na Slovensku, v skoro každom kostole, bol oznam (možno to už teraz tak nie je) „Prosím prispejte na opravu kostola, Boh Pán zaplať“, či niečo podobné. Keď som videl ako sa od vlhkosti lúpe omietka, ako veľa vecí je nedokončených, povedal som si, že naozaj asi miestny správca nemá peniaze na rekonštrukciu kultúrneho dedičstva. A všetci sme prispeli, a skutočne to nebolo málo peňazí. Dovolím si prehlásiť, že za tie peniaze sa kľudne mohol ihneď daný kostol základne sanovať! Teraz po rokoch sa človek dozvedá, aké rôzne prehmaty sa dejú v cirkvi, ako sa rozdávajú a presúvajú peniaze po známosti. Bol by som veľmi zvedavý, kde končia tieto darované peniaze, či skutočne boli použité na ten účel. Jedno viem iste, nejeden s tých kostolov je dnes v rovnakom stave ako pred tými 10 rokmi. Povedzte sám,Vás by to nenahnevalo?

Majte sa pekne a ďakujem samozrejme za Vaše príspevky, i keď ma v nich nazývate človekom s popletenými názormi. Vašu kritiku plnohodnotne akceptujem, je to Váš názor, na ktorý máte právo a samozrejme rád si ho prečítam.
Glvac Peter (18. 12. 2012) | organizacia neplatiaca dane
tvoje peniaze skoncili: vo vacku kostolnika; na prilepsenie ministrantov, na nove auto farara; Kaťuška (18. 12. 2012) |
Pane, rozumiem vášmu sklamaniu. Nehádžte prosím všetkých do jedného vreca. V našej dedine máme kostol, pravidelne prispievame do mešteka. Pomáhame pánovi farárovi s rekonštrukciou zadarmo vo voľnom čase. Každý cent je použitý na svoj účel. Dva tri negatívne príklady nehovoria o dobre a pomoci RKC všetkým ľudom dobrej vôle. Boh je tu pre každého. Chyby? Majme pre nich pochopenie = človek je tvor plný omylov a pokušenia. Šťastné a veselé sviatky plné lásky. h2d (18. 12. 2012) | ?
zipperle
na slovensku prevláda názor, že cirkev je len rímskokatolícka. pokiaľ viem je tu len registrovaných 18 cirkví (aj to neviem či ešte dáke nepribudli, tuším mormoni a bahájci, islam nie). každá má svoj systém hospodárenia a taká apoštolská tuším ani nechcela príspevky od štátu, skôr ich štát ponúka za “evidenciu“ a zoznamy.
obúvať sa len do rkc, alebo považovať za cirkev len rkc je prílišné zjednodušenie. možno sa len nedostalo na verejnosť hospodárenie napríklad židovskej náboženskej obce. žno tiež zostali po vyvraždení množstva členov prázdne synagógy, niečo odpredali, z niektorých sú galérie, niečo chátra.
a nie každá cirkev má majetky či kostoly. samozreje nevylučujem rôzne šafárenia s peniazmi, ale prečo sa rozčuľovať nad hospodárením v rkc, keď nie si jej členom. a prečo im prispievať? sám si v jednom článku písal, že najjednoduchší biznis je žobranie. no a teraz dobehli teba. Autor (20. 12. 2012) | Peter
Tak ja napriklad poznam knaza kt. by sa akekolvek financie zisli, cize ak mate znamych kt. podporuju alebo dokonca vy sam. necham Vam kontakt. Najvecsia sranda na tom je ze keby som Vam povedal o co ide, zrejme by ste sa rehotali, keby ste to spoznali, videli poculi tak by ste my uverili, nejde o ziadne duchariny a ine hluposti....ja sam som zbezny katolik, verim len v racio....to len tak na uvod
V mojich prispevkoch Vam chcem len poskytnut pohlad z inej strany vasim jazykom, nieje mojim cielom Vas urazat, ja Vas respektujem. Ja len vynimocne prispievam do diskusii, sam neviem preco Vam som tu zacal pisat. Mna irituje ludska hlupost a tiez nerozumiem ludom kt. veria ze tento svet nieje taky idealny ako sa javi....snazia sa mad odstup, neveria vsetkemu co precitaju, ale ked sa spomenie cirkev a viera tak utocia ako zmyslov zbaveny, a ja nechapem co tych ludi na tom tak vadi, vsak vecsine ludi sa to nijako v zivote tato otazka nedotyka, ale asi viem co, svoju nedokonalost si mysia niekde vyliat a kde je to lepsie ako na niektom kto by mal byt dokonaly...a potom sa naplna biblicke ze smietku vidime v oku svojho brata ale brvno vo svojom nie...sorry (20. 12. 2012) | Peter
ospravedlnujem sa za chyby, verim ze o to tu ale nejde....
predposledny riadok piate slov ....ma byt .....musia. ine si uz hadam domyslite.:)

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 23. 05. 2013 | Komentáre: 33 | Počet videní : 23123
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21123
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20814
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 10. 08. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 20738
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 05. 07. 2012 | Komentáre: 51 | Počet videní : 20452
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 21123
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6925
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18586
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18827
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 19231
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 7219
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9557
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11481
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14496
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20120
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 20126
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20814
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20961
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21179
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25995
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28052