„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Cirkev a náboženstvo

Prečo je Boh len ľudský výmysel?

Často ma iní ľudia nazývajú obmedzencom, či hlupákom a to len preto, že si myslím, že Boh je skôr mýtus vytvorený ľudmi, ako univerzálnou pravdou. Priam neskutočne ich rozčuľuje, že spochybňujem jeho existenciu a ešte navyše sa aj spýtam, že nech mi dokážu teda, či existuje, keď ma o tom presviedčajú. Väčšinou sa dozviem odpoveď, že ci mi nestačí ako dôkaz to, že vôbec žijem. Nebyť Boha, jednoducho nebol by som.

Vždy keď sa zahľadím na nočnú oblohu pripomeniem si ako som bol pozorovať oblohu Keckovým ďalekohľadom na sopke Mauna Kea na Havajských ostrovoch. Až tam som si uvedomil neuveriteľnú veľkoleposť vesmíru, že existujú miliardy galaxií a v každej galaxií sú stovky miliárd hviezd a okolo hviezd krúžia planéty rovnako ako Zem krúži okolo slnka. Ten počet nie je konečný, poznáme iba tie galaxie, ktoré dokážu naše prístroje objaviť, každým technickým pokrokom v oblasti vedy sa objavujú vzdialenejšie a vzdialenejšie galaxie. Mnohé z týchto planét a hviezd vznikli miliardy rokov pred našou slnečnou sústavou a slnkom. Jednoducho sú podstatne staršie ako naša zem, a ak tam niekde žijú iné bytosti, tak sú milióny rokov vývoja pred nami. To je niečo nepredstaviteľné ľudským rozmýšľaním.

Keď otvoríte si bibliu, či inú cirkevnú literatúru, dozviete sa ako Boh stvoril našu zem, ako stvoril všetko živé a neživé, ako stvoril človeka a slnko. Málo kto si v tom okamžiku uvedomí, že takých sĺnk je neuveriteľný počet – jednoducho nespočítateľný počet. Vznikajú nové a nové otázky! Aj tie ostatné trilióny, či skôr až sexdecillióny (10 na 51) iných planét tiež stvoril Boh? Vytvoril na nich tiež život? Na to cirkev a viera nedokáže dať fundovanú odpoveď!

Na biblii je vidieť, že sa tvorila postupne a písali ju ľudia bez vedeckých znalostí, písali ju podľa svojich predstáv a možno aj snov. Všetko v nej sa točí len okolo nášho slnka a našej planéty, ako keby bola vo vesmíre jediná! Ľudia odjakživa hľadajú odpovede na nezodpovedané otázky, na javy, ktoré ich vedomie nevie si vysvetliť reálne. A tu prišla odpoveď na všetko, čo nevedeli vysvetliť, jednoducho to hodili na akúsi zhmotnenú poľudštenú mýtickú postavu Boha – strýca s veľkou šedivou bradou v bielom plášti.

Ono, všetko o čom káže cirkev vychádza z Boha a zároveň nedáva možnosť pýtať sa a hľadať odpovede. Boh to tak chcel, Boh to tak zariadil, bola to vôľa Boha, len Boh má pravdu, len Boh je najmúdrejší a samozrejme neomylný. No to sú mi len odpovede na otázky! Mám chuť sa často spýtať, drahí veriaci, nenapadlo Vás niekedy, že Vaša viera Vás vlastne zväzuje v bádaní, hľadaní odpovedí a pravdy? Zároveň všetko tak neskutočne zjednodušuje. Jednoducho za všetko môže Boh a bodka. No a na tých, čo by chceli spochybniť to, že za všetkým stojí Boh sa tiež nezabudlo. Veď od čoho by bol predstaviteľ zla - Satan a pojem satanové dieťa, kam cirkev rada hádže aj svojich odporcov a neveriacich.

Nechcem Vám vnucovať svoj názor, nechcem útočiť na Vašu vieru. Je to jednoducho Vaša voľba, Vaše presvedčenie, ktoré musím rešpektovať. Avšak keď sa pozriem do spoločnosti všade je vidieť snaha cirkvi zasahovať do diania a nepriamo vnucovať ich rozprávky ako výhradnú pravdu pre každého človeka na zemi. Toto nie je dobré! Cirkev je predstaviteľkou moci po celé stáročia, ktorej jedinou snahou je, aby mala čo najviac veriacich, ktorí uznávajú existenciu Boha. Nuž a celé tieto stáročia cirkev žije z peňazí veriacich, ktorí za prísľub života večného v nebi sú ochotní darovať jej celé majetky. Strach zo smrti hnal k tomuto veriacich aj pred päťsto rokmi a ani dnes tomu nie je inak. Niekedy sa dali kúpiť odpustky za hriechy, dnes už to nie je možné, bolo by to príliš okaté. Veď dnes už každý vie, že život večný sa predsa nedá kúpiť, ani zaplatiť peniazmi - akousi virtuálnou hodnotou, ktorú si vymysleli ľudia!

Ale nebudem pokračovať, stačilo. To, že celé učenie cirkvi nemá reálne základy teraz už ani nebudem spomínať. Každý jeden si sám vie určiť, čo je pravda a nie z jeho subjektívneho hľadiska. Týmto príspevkom nechcem veľa. Chcem len, aby ste sa niekedy, keď budete pozerať na hviezdnu oblohu a pociťovať veľkoleposť vesmíru zamysleli nad tou jedinou pravdou viery, ktorú ponúka cirkev.
Pridám ešte malý dôvetok. Často sa ma kriticky pýtajú, prečo útočím na vieru a na cirkev, vraj kto mi dal oprávnenie rýpať do niečoho, v čo neverím. Posledné roky mám už vopred prichystanú výstižnú odpoveď, takú akú veriaci nedokážu spochybniť: „Boh, ktorý stvoril všetko a stvoril aj mňa mi dal tú možnosť! Nuž a toto musí každý veriaci rešpektovať, veď bola to vôľa Božia, že píšem to, čo píšem a hovorím to, čo hovorím. Nuž, aspoň mám príklad, ako sa dá vždy všetko veľmi elegantne hodiť na Boha...“

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   14. 11. 2012   |   Komentáre: 13   |   Počet videní: 14483

Diskusia k článku

V_Ja (14. 11. 2012) | Odpustky
Neviem ako dnes, ale asi pred 23-24 rokmi som v Prahe prechádzal okolo kostola a na dverách oznamovali veriacim, že si môžu kúpiť odpustky. Už to by stačilo, aby som v úžase pokrútil hlavou. Časom by som na to zabudol, ale! Vrchol všetkého bolo že to ponúkali v troch cenových kategóriach: Obyčajný odpustok, Spešninový odpustok a Rýchlikový odpustok. Neskutočné - na to sa nedá zabudnúť. (14. 11. 2012) | som si uvedomil veľkoleposť vesmíru, že existujú miliardy galaxií a v každej galaxií sú stovky miliárd hviezd
:D

Asi ta teraz sklamem ale hmota ako taka neexistuje. Jej povod je len dosledok sily, ktora nuti subatomarne castice kmitat - Max Planck - nositel Nobelovej ceny za fyziku

http://sk.wikipedia.org/wiki/Max_Planckmirec (15. 11. 2012) |
nezabudol si na teoriu strun? Planck vytvoril hypotezu ktora sa neda nateraz dokazat rovnako ako boh :-) V_Ja (15. 11. 2012) | povod je len dosledok ???????
pre ✎ (14. 11. 2012)
Ak ťa kopne noha je jedno či ťa kopla hmota alebo sila kmitajúcich subatomárnych častíc. Bolí to rovnako. Subatomárne častice nie sú teda hmotou? :-D (16. 11. 2012) |
kazda doba ma svoje vzite predstavy. Zem je plocha, zem je gulata ..existuju stovky predpokladov, ktore mame za zarucene a ktore mozu alebo nemusia byt spravne. Historia vo vacsine pripadov prekazala ich nespravnost. Pokial historia ma byt voditkom, tak potom mnohe co o svete predpokladame, nie je pravda.
Sme ale v tychto predstavach uvezneny, casto nevedomky - to je paradigma.

pre V_Ja - Uz zaciatky modernej fyziky s Einsteinom nas uistili, ze ta pevnost, neznicitelnost, je obycajny klam. Ak chces pochopit realitu, musis ist do hlbky.
V_Ja (17. 11. 2012) | do hlbky
Do akej hĺbky? Upresni, nezahmlievaj.
Aby sme sa mohli baviť je potrebná spoločná reč, spoločné pojmy.
Nuž, prosím, odpovedz, aby sme sa chápali. Sú subatomárne častice hmotou? (17. 11. 2012) |
Ja nezahmlievam :) .. chcel som tým len povedať aby si sa začal pozerať na veci a javy zblízka. Oddelené informácie začni spájať do celkou. Lebo len tak to dáva zmysel (fyziku a technológiu s medicínou, jej odvetviami a pododbormi alebo biológiou a jej disciplínami .. atď.).
A subatomárne častice nie sú hmotou, je to látka.V_Ja (17. 11. 2012) |
Definuj pojem látka.
“Lebo len tak to dáva zmysel (fyziku a technológiu s medicínou, jej odvetviami a pododbormi alebo biológiou a jej disciplínami .. atď.)“ - tvoje slová :-)
Vychodnar (17. 11. 2012) | No toto
Pre V_Ja - aj decko vie ze latka su nohavice, kapesnik.. a nie hmota :-))) (17. 11. 2012) |
druh hmoty... a prečo ten smajlík na konci? Dúfal som, že budeš mať väčší prehlad? Že ti to tu nebudem musieť všetko dopodrobna rozpisovať? Na to ja nemám vzdelanie, ani čas.

Ak nerozumieš významu spojení, začni tým, že sa ponoríš do podstaty hmoty. Čím detailnejšie sa pozrieš na to, čo sa považuje za pevnú hmotu, tým menej pevné sa to zdá. Čím viac sa na jednotlivé častice dívame tým viac si uvedomujeme , že nič ako elektron neexistuje. Elektron alebo akákoľvek iná častica existuje len vo vzťahu k iným veciam, či už časticiam, alebo vesmíru ako celku. To znamená, že keď sa ponoríme do podstaty hmoty, všetko čo poznáme o každodennom svete, sa rozpustí. Žiadne objekty, len vzťahy! Neexistuje tu priestor, ani čas... To hovorí fyzika.

Príklad spájania - Atóm vo fyzike je najmenšia, chemicky ďalej nedeliteľná častica chemického prvku, ktorá je nositeľom jeho vlastností. Čo to ale znamená ak sa nato pozrieme s pohľadu dnešných technológií? Ako by si nazval v odbornej terminológii nositeľa energie a informácie? A o čom to hovorí? Už rozumieš čo som ti tým chcel povedať?

V_Ja (17. 11. 2012) | Pre supervzdelanca ✎ , ktorý sa znížil k vysvetľovaniu :-DD
Som rád, že uznávaš, že látka je druh hmoty, ktorá je súhrnom diskrétnych útvarov majúcich určitú energiu a nenulovú pokojovú hmotnosť (citujem wikipédiu, aby si si zase niečo nevymýšľal)
Medzi látky radíme:
subatomárne častice (elektrón, protón, neutrón)
zložitejšie mikročastice (atóm, ión, molekula)
makroskopické telesá a systémy v rôznych skupenstvách (tuhé, kvapalné, plynné = bežné veci okolo nás) ...(tiež wikipédia a vedecká definícia)
Chcel som len aby si pochopil a prišiel sám na to aký blud si napísal“ : ...ale hmota ako taka neexistuje. Jej povod je len dosledok sily, ktora nuti subatomarne castice kmitat.
V preklade hmota núti kmitať hmotu. Takže hmota ako taká existuje alebo nie?
Ďakujem, dobre som sa pobavil.
Na oplátku aby si sa aj ty pobavil jeden vtip:
✎ príde k človeku ktorý číta knihu o logike a dedukcii a žiada aby mu to vysvetlil.
- Máš doma akvárium s vodou?
✎ - Mám
- Z toho vyplýva, že chováš rybičky. Ak chováš rybičky, máš asi aj všeobecne rád zvieratá, takže si dobrý človek.
- Takých ľudí milujú ženy, takže si aj ženatý
✎ - Áno
- Takže máš aj detí
✎ - Áno
Z toho vyplýva, že nie si homosexuál.
✎ bohatší o nový poznatok pristaví kamaráta a sebavedomo sa chce blysnúť, ohúriť ho, lebo ten sa prizná že ho logika a dedukcia zaujíma.
✎ - začne: Máš doma akvárium?
Kamarát: Nie
✎ - Tak si homosexuál!
V_Ja (17. 11. 2012) | Pre Vyhodňara
Ta ňe ?!


Bačim barz šumne chlopče. Ci brižku :-)qedstar (29. 11. 2012) | -
Zippie, stateista.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 23. 05. 2013 | Komentáre: 33 | Počet videní : 22175
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20173
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20013
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 05. 07. 2012 | Komentáre: 51 | Počet videní : 19825
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 10. 08. 2012 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18387
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20013
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6563
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 17756
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18002
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18065
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6648
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9085
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 9278
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 13597
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19040
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 19144
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20173
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20242
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 20512
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25189
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 27505