„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Veda a technika

Prečo si ľudia kupujú lacné a veľa krát nekvalitné potraviny?

Na otázku v názve článku, by sa dalo odpovedať len jednou vetou - lebo nemajú peniaze. Ale to by nemalo zmysel ani nič písať. Možno si poviete, že prečo sa venujem aj tejto téme, veď ja nedostatkom peňazí netrpím. Máte pravdu, ale aj ja si rád kúpim lacné potraviny, dôležité je skôr to, či mi chutia alebo nechutia. Pravým dôvodom vzniku článku je e-mail od jedného čitateľa, ktorý nie príliš vhodným spôsobom reagoval na môj predošlý článok Mýtus o zdravých biopotravinách. Nemám mu to za zlé, i keď som sa dozvedel priam zaujímavé veci, no čo Vám budem hovoriť, dozvedel som sa o sebe, že som „kus kokota“, ktorý nabáda ľudí aby si nekupovali zdravé biopotraviny. Škodím vraj spoločnosti, lebo každý človek by sa mal stravovať zdravo a kupovať si len kvalitné potraviny a nie lacný odpad z hypermarketov..

Napadlo mi, že aj na stránkach o zdravom stravovaní a biopotravinách sa často stretnete s konštatovaním autora, že nerozumie tomu, prečo si ľudia kupujú potraviny, či ovocie a zeleninu v horšej kvalite. Nezabudnú pridať dôvetok, že možno sa to časom zlepší a ľudia si vstúpia do svedomia a začnú kupovať len biopotraviny a všeobecne zdravé potraviny.

Vždy sa pekne rozčúlim, keď čítam podobné stupídne výroky! „Na ktorého, oného..“ to tam vôbec píšu? Provokačne, či výsmešne? To nechápu, že ľudia jednoducho nemajú peniaze na kvalitné výrobky i biopotraviny? Že sú vôbec radi, že majú z čoho zaplatiť účty a školské potreby pre svoje deti? Zabúdajú na to, že polovica obyvateľstva na zemi je rada, že vôbec si môže dovoliť kúpiť základné potraviny. A to nehovorím o ľudoch, ktorí sa tešia, že ulovili kus výhonku bambusu a konečne sa po 3 dňoch najedli. To nekecám, veď keď som bol svojho času na dobrodružnej výprave v Etiópií tak sa otec 6 detí rozplakal, keď som mu daroval balík keksíkov a pár konzerv. Nikdy v živote sa totiž tak výdatne nenajedli!

Vrátim sa k výrokom. Je to to isté ako keby som ja písal o tom, že mám rád bezpečné autá a preto mám Hummera. Ale ľudia si kupujú menej bezpečné autá, len pretože sú lacné! A začnem mudrovať o tom, že hádam sa ľudia sa uvedomia a začnú kupovať len vozidlá Hummer. Nezdá sa Vám to pritiahnuté za vlasy?

Samozrejme iné by to bolo, keby na týchto stránkach písali, že dúfajú, že raz si bude môcť každý dovoliť kupovať kvalitné potraviny, lebo bude mať na to peniaze. Takto ich výroky vyznievajú dosť zvláštne, ako keby ľudia nechceli si kupovať zdravé veci a to aj napriek tomu, že na ne majú peniaze. Ale ľudia peniaze nemajú!

Žiaľ kapitalistická spoločnosť je o tom, že niekto je bohatý a niekto je chudobný. Väčšinou chudobný musia robiť na bohatých. A keď aj bežný človek sa snaží a poctivo pracuje, nikdy nebude sa mať tak dobre ako človek bohatý. Medzi ľudmi sú sociálne rozdiely, takže treba na to v prvom rade brať ohľad. Je potrebné byť tolerantný, veď človek ako človek. Lenže, to v živote tak nefunguje. Stále všetko je len o peniazoch. Tvrdím to už roky, len mi nikto nechce stále uveriť..

Keď píšem o stravovaní a jedle, vždy ma napadne jedna otázka, ktorú napísal jeden čitateľ. Pýtal sa ma, že keď mám dosť peňazí či sa stravujem kvalitne a či si kupujem biopotraviny. Viete, čo som mu pred časom odpísal?

„Ja kupujem si a jem len to na čo mám chuť. Nehľadím na to či je to kvalitné, zdravé, značkové. Hlavne nech mi to chutí. Ale je pravdou, že si nekúpim steak, ak nie je pekný už na pohľad. Občas cez zimu dostanem chuť na melón, to je len zháňania melónu :-) Manželka mi za tento štýl stravovania dosť nadáva. Vraj je to nezdravé. Vždy jej poviem, že ja zjem aj šalát so sójou, keď mám chuť. Nechcem sa obmedzovať, veď prečo by som to robil. Možno žijem len raz a myslím, že je lepšie radšej stravovať sa nesprávne a zároveň žiť kvalitnejší život bez odriekania si.“

Všeobecne nejem veci ktoré mi nechutia len preto, že sú zdravé alebo zdravšie ako iné. Kľudne si kúpim bielu čokoládu za 18 centov a to len preto, že mi chutí. Je mi srdečne jedno, čo obsahuje. Nebudem si kupovať predsa čokoládu za 2 doláre len preto, že je považovaná za kvalitnú ak je chuťovo na tom podobne. Že raz zomriem možno skôr ako by som chcel, mi nevadí. Možno tu naozaj žijeme iba raz a načo je taký život, keď ho prežívame len s pocitom samých obmedzení. Hádam sa nebudem celý život tlačiť baklažánom a sójou (ako moja žena), keď mám chuť na dobrý steak! Priznávam sa, žijem nezdravo. No a? Viem si na živo predstaviť, ako niekto teraz točí hlavou a vraví si, že som starý ješitný i trošku nahlúply chlap. Možno som, ale hlavne som si sám sebe strojcom šťastia a jem to, čo mi chutí!
Na druhej strane, keď sa pozriem na ľudí v našej krajine, vidím neskutočnú chorobnú obezitu. Títo ľudia rozmýšľajú asi podobne ako ja, len z malým rozdielom. Ja väčšinou zjem, to čo mi chutí alebo na čo mám chuť v primeranom množstve. Lenže veľmi veľa ľudí sa doslovne prežiera. Riešia si možno tým niekedy vlastné komplexy, či iné problémy. Ťažko povedať, kde je tá správna hranica, medzi stravovaním sa tým, čo mi chutí a tým, čo je zdravé. Najväčším problémom obezity spoločnosti nie je možno ani tak prežieranie sa, ale skôr málo pohybu. Samé sedavé zamestnania, strašne veľa práce a stresu nedáva veľa možností na pohyb, prechádzky, či šport. Ja si myslím, že keď človek zje toľko stravy (energie), koľko aj spáli - spotrebuje a nemá nejakú chorobu, tak obézny byť nemá z čoho..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   04. 06. 2012   |   Komentáre: 13   |   Počet videní: 3935

Diskusia k článku

dobreazdravo.sk (04. 06. 2012) | Nechcem sa hádať
Aj mne je jedno, ak zomriem o niečo skôr, ako je “plánovaná priemerná dĺžka života“. Nebojím sa smrti. Z čoho mám však strach, je umieranie. To môže byť bolestivé. A tiež mám obavy, aby som neumieral nevládny a slabý, závislý na ostatných... Tiež by ma mrzelo, že za mnou budú smútiť tí, čo ma majú radi a ich nechám tu.

Takže zopár dôvodov, prečo jesť “zdravé potraviny“ by tu bolo ;) No nenadávam nikomu, kto tak nerobí, len robím osvetu. Pritom si nemyslím, že len BIO potraviny sú zdravé potraviny. Zdravé môžu byť tie, čo nie sú BIO (či už s oficiálnou, kontrolovanou a zaplatenou nálepkou, alebo aj bez), ale aj také, do ktorých sa nepridávajú látky, ktoré tam, nemajú čo robiť. Či už je to sója v saláme, bravčová koža v šunke alebo tzv. “separát“ v párkoch. A s nimi dusičnany, aby to malo “zdravú“ farbu a glutamán, aby to “chutilo“.

Aby “to chutilo“ sa pridáva aj cukor do mnohých “potravín“. A aby to bolo lacné.

Náhražky a doplnky v potravinách sú lacnejšie, ako základná surovina. To je kapitalizmus v praxi.

Potom keď si človek dá tú prácu a prepočíta si napríklad v šunke obsah mäsa na 100 gramov výrobku (lebo mäso, teda bielkovina, je stavebná látka pre naše telo, jeho energia - ale náhražky len zaplnia obsah žalúdka, aby sme necítili hlad - len potom cítime únavu, jednak zo spracovania tých balastov, jednak z malého množstva živím, čo sme zjedli), zistí, že lacné potraviny sú vlastne veľmi drahé... a musí ich zjesť oveľa viacej. A pri tom to všetko preplatí...

A potom má rôzne zdravotné problémy a musí si kupovať lieky, aby ich prekonal alebo, čo je oveľa horšie, aby potlačil ich príznaky.

Bežný človek dostane od zamestnávateľa len toľko peňazí, aby vládal prísť na druhý deň do práce. Preto sú len bohatí a veľmi chudobní...

Ľudia šetria na potravinách. Budeš sa čudovať, ale veľká časť ľudí je obézna z podvýživy! Znie to paradoxne, ale je to tak. Nebudem sem dnes dávať link na svoj web, vnímavý čitateľ Tvojho blogu si ho odvodí z môjho nicku. Tam je to detailnejšie rozobraté.

Prečo teda ľudia kupujú lacné potraviny? Pretože nemajú informácie.

Pretože nemajú správne informácie.
V reklame ich klamú alebo im časť informácií zatajujú. Nedávno som čítal, že paradajky zbierané v holandských skleníkoch ešte zelené a dozrievané v boxoch na predajniach obsahujú menej cukru a preto sú zdravšie! Že obsahujú aj viacej kyselín a prekysľujú organizmus, z čoho vzniká množstvo ťažkostí a tým aj chorôb, akosi “skromne zabudli“ pripomenúť.

Takže ponúkam ľuďom informácie a možnosť sa rozhodnúť. Keď ľudia prestanú kupovať “potraviny“ a budú chcieť len skutočné potraviny, nákupcovia marketov prestanú tieto blafy objednávať u výrobcov napríklad v Poľsku.
A potom aj u nás budú na pultoch kvalitnejšie potraviny, ako napríklad v Rakúsku alebo Nemecku, kde sú lacnejšie aj nominálne aj v prepočte na príjem ľudí.Janka Podskocova (04. 06. 2012) | Prečo si ľudia kupujú lacné a veľa krát nekvalitné potraviny?
Keby som mala svajciarsky plat, kupovala by som domov kvalitne potraviny a slovensku zeleninu, ovocie, pisatel to dobre napisal. Z biedneho ucitelskeho platu si nemozem dovolit rozhadzovat, preto kupujem akciove hyperzlavy z Polska. Rozum musi robit ine ako zdravie vyzaduje.. Spagat (04. 06. 2012) | dobreazdravo
Stačí zvýšený obsah radónu v podpoží, továreň v blízkosti, genetická
nachylnosť na ochorenie a tvoje umieranie bude bolestivé. Ani mrkva 5Xdenne
ťa nespasí?!?O nicom (04. 06. 2012) |
clanok o nicom..dobreazdravo.sk (04. 06. 2012) | pre: Janka Podskocova
Keby bolo keby... Pani učiteľka, zrejme zvyknutá zo školy, mať vždy pravdu bez ohľadu na okolnosti. Musím konštatovať, že ste nečítali ani môj príspevok v diskusii, ale ani články na webe, inak by ste nemohli napísať takú vetu.

http://dobreazdravo.sk/ako-usetrit-so-zdravou-stravou/

Rozhadzovanie je práve kupovanie toho nekvalitného šuntu, ktorého treba kúpiť potom veľa.dobreazdravo.sk (04. 06. 2012) | Pre: Spagat
Musím uznať, že ty si dobrý zákazník, kúpiš hocičo s odkazom na hento.
Aj tebe prajem pekný deň.Janka Podskocova (04. 06. 2012) | pre: dobreazdravo.sk
Nerozumiem Vam, jeden kilogram parkov zasyti predsa rovnako, nech ma rozlicne zlozenie. Zaludok nerozlisuje zlozenie, ale hmotnost a obsah. Povedzte, ako by ste vyzili a kupovali si kvalitne drahe potraviny z ucitelskeho platu 480 Eur, pri najomnom a energiach 300Eur mesacne? Zipperle Cohanim (04. 06. 2012) | Reakcia k diskusií
Pekný deň Vám prajem, dovolím si napísať aj ja kúsok k tejto diskusií. Pán z dobreazdravo.sk propaguje zdravý životný štýl a určite nechce ľudom zle. A ani Vám. Pokúša sa priniesť osvetu medzi ľudí, len občas trošku zabúda na to, že naozaj sú aj medzi nami ľudia, ktorí jednoducho peniaze nemajú. Namiesto 1 kilogramu kvalitného mäsa si radšej kúpia na trhu 3 kilá nekvalitného. Nemyslím to v zlom, nehnevajte sa prosím, ale tu celkom sedí „Sýty hladnému neverí“. Ja osobne nejedávam skoro vôbec zeleninu, ovocie len občasne a už dobrých 42 rokov jem jeden krát denne a cítim sa plný energie a dobrej nálady. Skôr plný žalúdok ma otupuje v myslení, ale to som ja. Sú ľudia, ktorí keď sú hladní majú opačné stavy, sú bez energie...

Viete, stravovať sa zdravo nie je o strave, ale o celkovom životnom štýle. V drvivej väčšine sa zdravo stravujúci človek (naturálny alternatívec) venuje aj športovaniu, turistike, vníma citlivejšie krásy prírody. Keď ľudia sa prestanú prejedať, začnú sa cítiť lepšie, telo nie je tak veľmi zaťažované len spracovaním potravy – trávením. Rovnako pozitívne pôsobí aj pohyb, zabehnúť pár kilometrov denne naštartuje organizmus, tiež sa človek cíti lepšie.

Problémom dnešnej doby je stres a rýchly životný štýl, v ktorom nie je veľa času na oddych, zdravé stravovanie a pohyb. Človek ktorý o 5tej ráno vstáva, obriadi všetko okolo detí, uteká do práce, narýchlo zje niečo z rýchleho občerstvenia, uteká do druhej práce, príde podvečer domov, zase robí okolo domu a detí jednoducho nemá čas na iný životný štýl. Nemá silu a ani chuť ísť niekde večer ešte behať. Je rád, že sa nemusí vôbec hýbať a zaspáva rovno pri TV, o 9viatej hodine v kresle. Cez víkend dorába všetko okolo domu, čo cez týždeň nestihol, keď tak náruživo pracoval aby vôbec uživil rodinu. Taká je realita.

Človek, ktorý má čas na športovanie, ktorý si kupuje kvalitné potraviny má buď dostatok peňazí na život alebo žije takým spôsobom, že mu až tak nezáleží na materiálnych hodnotách. Iná cesta nie je. Moderný život je o extrémoch a peniazoch!

Mimochodom, rozprával som sa cez víkend s človekom, ktorý vlastní sieť biofariem. Chlapík, vysmiaty od ucha k uchu rozprával o tom, že zbožňuje sfanatizovaných ľudí, čo prahnú po biopotravinách – on sám ich volá „stupid biopeople“. Sú v tom totiž pekné peniaze. Na chorobách, liekoch a zdravom stravovaní sa najlepšie zarába! Rozprával o tom ako nalievajú a sponzorujú programy v televízií o zdravom živote a chudnutí. Je naivné si myslieť, že herci-odborníci to robia pre dobrý pocit. Nechajú si pekne za to zaplatiť a hovoria len to čo majú v scenári, za čo im výrobca potravín nepriamo štedro zaplatil. Za milou tvárou odborníka sa skrýva nenažraný tvor bažiacich po peniazoch. Kto vie, ako to chodí a naozaj to myslí v dobrom, je poriadne sklamaný!
dobreazdravo.sk (05. 06. 2012) | Pre: Janka Podskocova
Nerozumiete ani mne, ani svojmu telu. Jeden kilogram párkov napchá žalúdok bez ohľadu na zloženie rovnako, či už sú kvalitné, alebo nie. Ale telo nezasýti rovnako! Telo potrebuje určitú porciu živín (bielkoviny, sacharidy, cukry) a či ich dostane v kile materiálu 100% alebo v troch kilogramoch po 33% mu je celkom jedno, s výnimkou stavov, kedy musí spracovať balastné alebo nepriateľské látky vo zvyšných percentách! A na to tiež potrebuje energiu. Kde ju zoberie? Uberie z dávky určenej pre telo. Preto ste po blbom jedle unavená!

Nechcem hodnotiť Vašu životnú situáciu. No kedysi ste sa rozhodovala a rozhodla. Mala ste na výber. S kým žiť, ako žiť, koľko detí, čo robiť, kde bývať. Ja som tie rozhodnutia za vás neurobil. No zo svojho života viem, že minimálne raz dostane človek možnosť prehodnotiť svoj život a jeho smerovanie a má možnosť urobiť korekcie. Opäť sa rozhodnúť.
A nikde neradím kupovať drahé potraviny ;) Iba radím nekupovať nekvalitné.

Neodpustím si jednu poznámku zo života.
V paneláku naproti žije učiteľská rodina. On učiteľ, ona učiteľka a syn študuje za učiteľa. Majú krátku felíciu. V zime každé ráno nabehli k autu a všetci traja začali škrabkami očisťovať všetky okná auta. Krátkymi zvislými ťahmi hore-dolu.
Ja som nabehol k autu rovnakému, moja sa postavila k nemu, ja som ho naštartoval. Škrabkou očistil zadné okno, obe predné bočné a nakoniec čelné. Stihol som to všetko skôr, ako oni traja! Nastúpili sme obaja odišli, kým oni ešte škrabali.

To, že som používal dlhé vodorovné systematické ťahy a naštartované auto pomohlo zohriať minimálne čelné auto a bolo to skôr očistené, je len detail. Pointa je v tom, že tá učiteľská rodina si za dva roky nedokázala uvedomiť, že tá istá vec sa dá urobiť aj inak, rýchlejšie a efektívnejšie. Za dva roky to nedokázala ani odkukať! Skrátka diagnóza učiteľ. Všetko vie najlepšie. Nikto ho už nemá čo naučiť.

Ak máte takýto pohľad na vec, nič, čo napíšem Vám nepomôže. Ak sa mýlim, už moje doterajšie vety Vás nasmerujú k inému spôsobu uvažovania a sama si dokážete nájsť svoju cestu, ako dobre a zdravo vyžiť z toho čo máte alebo mať viac.dobreazdravo.sk (05. 06. 2012) | Pre Zipperle Cohanim
Napísali ste kus pravdy. Ako s tým životným štýlom (každý má možnosť si vybrať, aký život bude viesť, koľko pôžičiek si naberie a koľko sa bude vyhovárať na “osud“), tak aj s tým BIO-biznisom.

Je len na človeku, aby si vybral svoju zlatú strednú cestu. Nemusí byť všetko bio, čo zjem, ale nemusí byť všetko plné dusičnanov, glutamátu, aspartamu alebo kostnej múčky...dobreazdravo.sk (05. 06. 2012) | Pre Zipperle Cohanim
A k tým kúpeným “odborníkom a hercom“:

http://dobreazdravo.sk/3-omega-zadarmo-mozno/Richard Rimmon (08. 06. 2012) | Je to demagógia
Ja nemám veľa peňazí ale potraviny si kupujem len kvalitné, stačí čítať obaly a rozmýšľať pri nákupe. Aj kvalitné potraviny sa dajú kúpiť lacno ale to vám nikto nepovie lebo obchodníci chcú aby ste kupovali to čo je drahé a to je jedno či bio alebo hovnoJaroslav Drapák (29. 06. 2012) | Marketingovy tah s potravinami
Neverim na nekvalitne potraviny, predsa vsetky prechadzaju testami, skuskami...Kvalitnejsie potraviny su len marketingovy tah ako zarobit.V Kauflande v Nemecku kupite salamovu pizzu za 0,83 centov, v Kauflande na Slovensku ju kupite 2az3-x drahsie.Podla logiky tych “kvalitozrancov“ bude ta ista pizza menej kvalitna v Nemecku ako na Slovensku.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: veda a technika | Dátum: 01. 12. 2012 | Komentáre: 90 | Počet videní : 39915
Kategória: veda a technika | Dátum: 30. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 37015
Kategória: veda a technika | Dátum: 07. 04. 2012 | Komentáre: 1 | Počet videní : 35525
Kategória: veda a technika | Dátum: 11. 05. 2012 | Komentáre: 22 | Počet videní : 28091
Kategória: veda a technika | Dátum: 03. 08. 2012 | Komentáre: - | Počet videní : 27211
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20254
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6611
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 17940
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18183
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18265
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6687
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9141
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 9358
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 13763
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19220
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 19351
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20335
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20437
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 20698
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25414
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 27622