Irán si necháva platiť zlatom a hnevá sa na provokácie zo strany USA.
Sankcie voči Iránu, za sporný jadrový program pozná asi každý. Tieto sankcie vytlačili Irán zo svetového bankového systému obmedzením platieb cez systém SWIFT, čo znamená, že nie je možné uskutočňovať medzibankové platby za ropu a tiež prevody peňazí od investorov i Iráncov zo zahraničia. Lenže Irán sa s tým vysporiadal priam šalamúnsky. Na obchodovanie začal používať vo veľkej miere zlato. Už dlhšiu dobu sa hovorí o tom, že napríklad Turecko nepriamo platí Iránu za zemný plyn a ropu práve zlatom, keďže tejto komodity sa sankcie netýkajú. Tento týždeň sa potvrdili tieto správy, Turecko za posledný rok platilo zlatom v hodnote 64 miliárd dolárov. Napriek politickému napätiu medzi Iránom a Tureckom je zaujímavé to, že obchodné vzťahy medzi týmito krajinami veselo prekvitajú.
Organizácia spojených národov zároveň obdržala od Iránu sťažnosť, v ktorej Irán obvinil USA z provokácií a nelegálnych aktov v Iránskom vzdušnom priestore. Sťažnosť opisuje sedem konkrétnych incidentov, ktoré sa odohrali za posledné dva mesiace. Nie je žiadnym tajomstvom, že USA zintenzívňuje v poslednom období monitorovanie Iránskeho územia o čom svedčí aj presmerovanie záberu špionážnych družíc na Blízky východ.
Výsledok volieb prezidenta v štátoch priniesol opäť návrat k silnej podpore Izraela a to aj za cenu možného vojnového konfliktu. Benjamin Netanjahu už medzičasom stihol rokovať s Obamom o ďalšom vývoji a dostal prísľub, že USA bude stáť za Izraelom, nech sa stane čokoľvek. Palestína, Sýria, Libanon, či Irán sa majú veru na čo tešiť..
Pravda je však taká, že mnohým občanom v štátoch sa to nepáči. Vidia v tom problém, ako míňajú sa peniaze na podporu iných, namiesto zlepšenia ekonomickej situácie obyvateľstva. Spomínam to preto, lebo často noviny píšu o tom, ako väčšina obyvateľov USA je za bojové riešenie konfliktov na Blízkom východe. Nie je to pravda, ľudí to skôr vôbec netrápi, preto aj u nás v Mexiku sú silné spoločenské snahy odtrhnúť sa od federácie..
PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!