„Ja vždy hovorím, že každý človek má svoj názor na danú vec, každý človek vidí a chápe veci inak. Nikto nevie povedať, čo je správne a čo nie v systéme prírody, života a celého vesmíru. Možno si iba myslíme, že tá naša pravda je tá správna. To pripúšťam aj v mojom prípade – možno nemám pravdu a moje príspevky budú je len jeden veľký „blábol“. Ale vždy sa spýtam, či si aj ostatní pripúšťajú, že možno oni nemajú pravdu?“
Zipperle Cohanim
Neprispôsobiví občania

Multikulturalizmus – ideál spoločnosti, či vážny problém?

Vždy, keď sa niekde objaví to čarovné slovo multikulturalizmus, nájde sa množstvo odporcov i zástancov tejto myšlienkovej kultúrnej ideológie. Multikulturalizmus stavia na predpoklade, že dokážu spolu nažívať ľudia rôznej viery, národnosti a názorovej rozmanitosti. V podstate s vývojom spoločenského systému a otvorením hraníc dochádza k sťahovaniu ľudí z rôznych krajín za prácou, či lepším životom, takže multikulturalizmus nastáva doslovne celosvetovo.

Napríklad Amerika je takým príkladom akéhosi multikulturalizmu, žijú tu spolu rôzne národnosti a rôznorodé skupiny priam z celého sveta. Viem veľmi dobre, že nie je toto spolunažívanie úplne ideálne, i keď sa často o tom nehovorí. Táto téma sa nie veľmi často otvára, už len samotné vyjadrenie názoru je veľa krát brané ako rasizmus, či extrémizmus.

Viete, ako hlavný problém prečo multikulturalizmus zlyháva sa udáva netolerancia medzi ľuďmi. Nuž, ale často sa zabúda totiž na to, že aj taká tolerancia má svoje limity. Veď uznajte, mnohí ľudia majú vžitý určitý spôsob životného štýlu charakteristický pre danú lokalitu, ktorý je popretkávaný tradíciami, zvyklosťami a vierou. Pokiaľ sa do tohto prostredia prisťahuje niekto nový a rešpektuje miestne zvyklosti, nie je žiadny problém. Avšak ak má niekto nový výraznú potrebu meniť zvyklosti pôvodných obyvateľov situácia sa mení.

Štvrť v ktorej stojí aj náš dom by mohla byť v minulosti príkladom ideálneho spolunažívania rôznych ľudí z rôznych kultúr. Máme tu ateistov, moslimov, kresťanov, vyznávačov scientológie, či dokonca vyznávačov bahájskej viery. Žijú tu rôzne národnosti a každému je úplne jedno, akej farby má pokožku ten, či onen sused. Normálne si vychádzame, robíme si vzájomné záhradné posedenia, smejeme sa rovnako na zlých vtipoch a nikoho ani nenapadne aby si z niekoho viery, či pôvodu robil nemiestne žarty. Samozrejme občas padne ironická poznámka, či vznikne malá výmena názorov i postojov, ale to všetko je vždy len v dobrom a nakoniec to skončí podaním ruky a nefalšovaným úsmevom.

Dalo by sa povedať, že ide o akýsi ideál multikulturalizmu, teda skôr išlo. Lebo aj tá naša idylka narazila na problém, s novými susedmi. Začalo sa to celkom nevinne, viete vždy keď sa prisťahuje nový sused pripravíme oslavu a pozveme ich tam, aby sme sa spoznali a utužili sa nové priateľstvá. Inak tomu nebolo aj v tomto prípade, susedia prišli a nastalo predstavovanie, mali sme zo začiatku zmiešané pocity, ale nakoniec bujará oslava prevládla nad predsudkami.

Ani nie o dva týždne sused robil opäť posedenie vonku pri grile a pozval aj novú rodinu, ale na posedenie neprišli. Tieto posedenia robia u nás sa možno aj tridsať rokov, vždy v sobotu a pre každého zo susedov sú už úplnou samozrejmosťou. Pred polnocou prišiel seržant miestnej polície a oznámil nám, že chlapi, bolo by možné aby ste boli tichšie, lebo vraj dostali telefonickú sťažnosť kvôli hluku. Väčšinu osadenstva táto informácia pobúrila natoľko, že začali nadávať do „kokotov“ a hneď chceli ísť riešiť problém priamo so sťažovateľom. Samozrejme s políciu máme kamarátske vzťahy, tak sme sa okamžite dozvedeli, že za sťažnosťou je práve tá nová rodina. Nakoniec sa nič neriešilo, rozhorčenie ustalo a zábava pokračovala v dome hostiteľa do rána. Nikomu nešlo do hlavy, prečo sa sťažovali na nás, jasne sme im hovorili, že takéto posedenia sa dejú pravidelne a chodia na ne predsa všetci susedia. Veď mohli prísť osobne, keď sa im niečo nepáči a nie hneď volať políciu.

Počas ďalšieho posedenia sa situácia zopakovala, ale to už sme sa spoločne s milíciou vydali za novými susedmi. Vraj ich nadmerný hluk ruší a máme rešpektovať ich práva na ticho a kľud v nočných hodinách. Sused sa im snažil vysvetliť, že toto je naša miestna tradícia a bol by rád, keby sa aj oni pridali k oslavám. Ich odpoveď všetkých zarazila. Nadmerný hluk ich otravuje a ruší vo večernom pozeraní televízie a chodiť medzi nás nechcú, lebo naše názory odporujú učeniu Jehova a dodali, že sme skupina skazených ľudí, ktorí na svojich posedeniach vyzývajú Satana. A ako to skončilo? Nijako. Pár krát sme si zopakovali scenár rušenia nočného kľudu, či zaplatili pokutu. Nakoniec sme ustúpili, ústupok totiž neboli ochotný spraviť ani jeden deň v mesiaci, či ani na deň vďaky vzdania. Takže vždy večer sa presunie posedenie pri grile do domu, aby hluk nerušil „susedov“, veď kto by sa s nimi naťahoval.


Tu by mohol príbeh skončiť, ale nestalo sa tak. Po nejakom čase, dobehol sused za mnou, celý nahnevaný, priam nepríčetný. „Zipperle, tá banda skurvencov na mňa políciu zavolala, lebo som kosil trávnik a zatĺkal kliny do skalky, vraj je to neprípustné, keď oni slávia sviatok. Prosím poď to so mnou vyriešiť, je tam tvoj známy od milície, bude lepšie, keď tam pôjdeš aj ty. Poď, lebo ich zastrelím.“ Zo začiatku som chcel nejako rozumne ukončiť tento spor, ale namiesto riešenia som skončil s rukou plnou prospektov (The Watchtower, Awake!) a hnevom. Prečo hnevom? Zrazu chceli aby sme rešpektovali ich postoj k životu, ale na druhej strane neboli ochotní rešpektovať naše posedenia do noci, ktoré som im ihneď pripomenul. Dodnes počujem tie slová, vraj si nemám pliesť dojmy a spájať naše bezohľadné rušenie nočného kľudu a ich sviatosti. Na otázku vzájomnej tolerancie som sa len dozvedel, že v ich prípade ide o vyšší princíp a ten musí mať vždy prednosť..
Viete, celý život som bol presvedčený, že rozliční ľudia dokážu spolu nažívať a navzájom sa tolerovať. Dnes už som o tom nie úplne presvedčený. Stačí len málo a z idylky vznikne neriešiteľné nepriateľstvo zúčastnených strán. Idea multikulturalizmu je krásna, ale žiaľ v praxi zlyháva, teda zlyháva opäť na ľuďoch, lebo všetko je len a len o ľuďoch. Je to samozrejme na škodu spoločnosti, ale ťažko s tým niečo robiť, možno to chce čas. Ale jedno viem už aspoň trošku pochopiť, prečo vlastne niekomu ten novodobý niekedy až násilný multikulturalizmus, tak veľmi vadí. Veď ak ma podobné zážitky zo života ako naša štvrť, tak niet sa čomu čudovať..

Pri šírení článku na nekomerčné účely, je vždy potrebné uviesť zdroj s aktívnym spätným odkazom!

PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Zipperle Cohanim   |   11. 01. 2013   |   Komentáre: 4   |   Počet videní: 10443

Diskusia k článku

Milan (10. 01. 2013) | smutna pravda
Kazdy nech sa vrati tam kde patri a vec vyriešena :)Michal (11. 01. 2013) | Kontakt
Dobrý deň pán Zipperle. Ja by som len chcel vedieť či je možné Vás kontaktovať inak ako prostredníctvom diskusie. V kontaktoch je email iba na spoločnosť ktorá prevádzkuje stránku. Vopred ďakujem.Artur (12. 01. 2013) | Autor si neuvedomuje ine nebezpecenstvo
Nejte ani tak o susedov a vo svojej podstate je uuuuplne jedno, ci je dany sused, ktory vybocuje “z rady“ ineho, nez vacsinoveho vyznania. Ked je niekto idiot, je idiot. Ked je niekto tazko chory, velmi zle znasa treskot susedov. A ked je niekto psychopat, ktory dovidi len na koniec svojej zahrady, presadzuje iba vlastny pohlad na svet, je lepsie sa stranit akychkolvek kontaktov. To nie je o viere, ani farbe kozi.

Problem multikultu a hlavne v USA je v suvislosti s jeho postavenim hegemona a nenasitneho parazita na celom svete.
V buducnosti uz moze pocitat iba s terorom na vlastnom uzemi. Aj tam totiz ziju ludia, ktori maju rodiny v Pakistane, Afganistane, Iraku atd. A ziadny pristahovalec nezabuda odkial je. Jeho identitu a korene si nesie sebou. Pokial je hegemon v poriadku a je stale cislo 1, je vsetko v poriadku. Multikulturna spolocnost to prijma ako dan za lepsi zivot.

Co sa vsak stane v momente, ked tato nafuknuta bublina praskne? Ak strati svoju poziciu vo svete? Ak sa ocitne v hlbsej a nekontrolovanej krizi? Nastane zuctovanie - kazdy proti kazdemu, nazor proti nazoru, viera proti viere. Budu kalkulovat historiu vsetci, od cernochov, cez Japoncov az po Pakistancov...Tiberian (16. 01. 2013) | amerika je iny svet
Podla mojho nazoru je multikulturalizmus v Amerike brany ako normalna sucast spolocnosti. Z casti preto, a hlavne v takych oblastiach ako sa pise v clanku, ze obyvatelia neberu svoje tradicie, ci vieru doslovne. Je to pre nich len povrchny folklor. Ale samozrejme hlavne preto, ze vztahy su v amerike uplne ine nez v europe. Europa je ina. Ma svoju historiu, kedy slovania boli ovela dominantnejsi, nez su teraz. A prave tie ine vztahy nepraju ideologii multikulturalizmu v strednej europe. Pretoze sme jednoducho rozdielne narody a nie len rozdielny ludia. Rakusania su tolerantni od prirody, ale slovaci od prirody zasa nie. Madari su sovinisti(asi preto lebo su to deti slovanov, po starych madaroch tam uz neostalo nic) Poliaci su narodovci a patrioti, atd atd. Clovek musi byt dostatocne hlupy a (alebo) nedostatocne religiozny, aby mohol vyznavat ideu multikulturalizmu.

Najčítanejšie články v tejto rubrike
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 18. 05. 2012 | Komentáre: 83 | Počet videní : 32279
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 20. 07. 2012 | Komentáre: 11 | Počet videní : 27686
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20950
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 05. 10. 2012 | Komentáre: 8 | Počet videní : 20696
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18521
Najnovšie články
Kategória: cirkev a náboženstvo | Dátum: 31. 12. 2013 | Komentáre: 6 | Počet videní : 20955
Kategória: moc peňazí | Dátum: 30. 12. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 6859
Kategória: neprispôsobiví občania | Dátum: 24. 09. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 18521
Kategória: Zipperle sleduje svet | Dátum: 23. 09. 2013 | Komentáre: - | Počet videní : 18753
Kategória: moc peňazí | Dátum: 23. 07. 2013 | Komentáre: 2 | Počet videní : 18868
Kategória: politické šarvátky a kríza | Dátum: 20. 07. 2013 | Komentáre: 5 | Počet videní : 6956
Zipperle odporúča
Dátum: 12. 11. 2012 | Komentáre: 24 | Počet videní : 9484
Dátum: 11. 11. 2011 | Komentáre: 6 | Počet videní : 11180
Dátum: 24. 04. 2012 | Komentáre: 4 | Počet videní : 14227
Dátum: 19. 04. 2013 | Komentáre: 14 | Počet videní : 19771
Dátum: 27. 09. 2012 | Komentáre: 3 | Počet videní : 20044
Dátum: 06. 07. 2012 | Komentáre: 29 | Počet videní : 20804
Dátum: 03. 05. 2012 | Komentáre: 10 | Počet videní : 20950
Dátum: 02. 11. 2011 | Komentáre: 9 | Počet videní : 21166
Dátum: 18. 07. 2012 | Komentáre: 9 | Počet videní : 25971
Dátum: 18. 10. 2011 | Komentáre: 25 | Počet videní : 28024