Zipperle Cohanim odpovedá na Vaše otázky (1. časť)
V priebehu posledných mesiacov nám prišlo opäť zopár otázok na autora väčšiny článkov pána Cohanima. Niektoré, tie najčastejšie otázky sme vybrali a zverejňujeme ich aj s odpoveďami na stránke. Dnes to budú témy ako sociálne dávky pre Rómov, drogová problematika, existencia Boha, možný koniec sveta, či postoj k politike na Slovensku.
Otázka: Aký názor máte na politickú scénu na Slovensku? Ktorého politika uprednostňujete? Akej strane by ste dali svoj hlas? Zaujímate sa o kauzu Gorila, čo si o nej myslíte?
Joj, pravdu povediac nemám žiadny názor ani obľúbeného politika na Slovensku, nakoľko tam nežijem a nemám ani známych v Slovenských politických kruhoch. Jednoducho do zákulisia nevidím a ťažko mi je utvoriť si názor len na základe toho, čo píšu noviny. Nedokážem ani povedať, či je niekto zlý, alebo dobrý, či okráda štát a zároveň je napojený na korporácie. U nás tieto možnosti mám, viem kto za koho kope, kto s kým robí a prečo robí. A aké machinácie sa dejú. Ale na Slovensku, či skôr o zákulisí politickej scény neviem nič. Preto nemôžem Vám ani odpovedať na Vašu otázku, prepáčte. Veď, ak by som odpovedal, bol by som neobjektívny..
Otázka: Prečo odmietate cirkev a Boha? Boh je pri nás od narodenia! Robí Vám to radosť?
Ospravedlňujem sa Vám, aj ostatným ak sa môj názor na cirkev nezlučuje s Vašim. Viete, ja vždy hovorím, že žiadny človek by o kresťanstve, či o inom náboženstve nevedel, keby mu od detstva nebolo vštiepované do hlavy a vedomia. Samozrejme ten človek by dokázal žiť plnohodnotne aj bez cirkvi a Boha, rovnako ako dnes žijú milióny ľudí – neveriacich. Náboženstvo predsa vzniklo len preto aby si ľudia dokázali vysvetliť javy ktorým nerozumeli, aby sa vedeli vyrovnať psychicky so stratou blížneho a v podstate aj so svojou smrťou. Ono sa to nezdá, ale Boh je akousi mentálnou oporou, motiváciou na ktorú sa ľudia obracajú keď majú problém. To im dodáva chuť a veľa krát aj zmysel života. Toto je reálny pohľad na vieru ako takú z pohľadu človeka, ktorý nebol vedený k náboženstvu.
Jednoducho nehádžem svoje úspechy, či neúspechy na Boha, neverím tomu, že po smrti bude môj život pokračovať. Žijem si svoj život tu a teraz, snažím sa ho žiť naplno a chcem konať dobro dovtedy, pokiaľ budem žiť. Svoj postoj k životu neberiem ako jedinú univerzálnu pravdu, preto často píšem veci, ktoré sa nepáčia veriacim. Chcem tak poukázať na názory aj inej strany a verím, že spoločné hľadanie skutočnej pravdy prinesie svoje ovocie. Tak!
Otázka: Kedy podla teba bude koniec sveta? Veríš na koniec sveta?
Koniec sveta môže prakticky nastať hoci kedy, to je neodškriepiteľný fakt. Nesmieme však podľahnúť neustálym sektárskym konšpiráciám o konci sveta z médií, ktoré si vyberajú skutočne atypické dátumy(1.1.2000, 20.11.2011), pritom si neuvedomujú, že beh vesmíru a náhoda nemá nič spoločné s naším kalendárom.
Viete, vedci sa iba snažia predvídať možné scenáre, neustále monitorujú možné rizika. Stačí ak nastane výbuch supervulkánu v Yellowstonskom parku, či obrovské podmorské zemetrasenie a vznikne tsunami o akom sa nikomu ani nesnívalo. Tieto skutočnosti nedokáže nikto predvídať sú len vecou čistej náhody. Niektoré udalosti sa predvídať čiastočne dajú, napríklad zrážka s vesmírnym telesom, enormná erupcia na slnku, či príchod mimozemskej civilizácie s nie moc priateľským úmyslom. No a za niektorými koncami sveta stojí aj vývoj našej civilizácie, stačí jeden somár na čele štátu a máme tu tretiu svetovú vojnu.
Každopádne koniec sveta môže kľudne nastať, taká je realita. Ale kedy sa tak stane, to nikto nevie povedať, žiaľ...
Otázka: Ako by ste riešili problém sociálnych dávok pre Rómov na Slovensku?
Jednoducho. Stačí len stanoviť počet hodín verejnoprospešných prác za každú sociálnu dávku! Naučia sa tak dve veci. V prvom rade sa naučia, že nič nie je zadarmo, tak že za prácu dostanú odmenu - peniaze. V druhom rade sa u nich vypestuje zvyk, či návyk pracovať. Oni totiž tento návyk nemajú, je to podobné ako pri bezdomovcoch, to Vám potvrdí každý sociológ. Dlhoroční bezdomovci mnoho krát aj keby dostali prácu, už nie sú schopný pracovať, chýba im návyk. Takže, či sa im to páči, alebo nie budú musieť za sociálnu dávku pracovať a zároveň chodiť medzi ľudí. Samozrejme správať sa slušne a zodpovedne, inak by skončili bez dávok rovno vo väzení. Zároveň by si viac zvykli aj Rómovia na iných ľudí a iní ľudia na Rómov. Je to však dlhodobý proces, ale je v tom riešenie, Rómovia sa jednoducho musia začleniť do civilizovanej spoločnosti..
Otázka: Ste za legalizáciu drog?
Myslím si, že práve legalizácia drog pod hlavičkou štátu je jediným riešením drogovej problematiky a to z viacerých dôvodov. Ako východisko môjho pohľadu je fakt, že ľudia stále berú drogy, či sú legálne, alebo nelegálne. Kľudne môže byť za užívanie drog aj trest smrti, vždy sa nájde nemalá skupina ľudí, ktorí drogy budú užívať. Lenže čo by sa stalo, keby sa drogy stali legálne, to je otázka! Množstvo protidrogových odborníkov sa pri predstave úplnej legalizácie chytá za hlavu, že by zvýšená dostupnosť drog spôsobila vážny problém. Bolo by oveľa viac závislých ľudí, drogy by vraj ničili spoločnosť, kto by financoval liečbu..
Všetky tieto dôvody sú však dávno prežitkom! Proti drogám sa bojuje aktívne možno aj 70 rokov a výsledok? Drogy stále patria k najrozšírenejšiemu artiklu na čiernom trhu, točia sa v ňom miliardy dolárov a stále predstavujú vážny problém pre políciu a zdravotníctvo. Státisíce ľudí vo svete je vo väzení práve za drogy, na ich pobyt sa skladajú občania a v konečnom dôsledku nič pozitívne to neprináša.
Moja vízia je jednoduchá a obsahuje viac možností. V prvej etape, by za prechovávanie a užívanie malého množstva drog boli štátom nasadzované alternatívne tresty vo forme verejnoprospešných prác. Ak by milícia chytila niekoho z drogami, tak by povinne musel upratovať chodníky, čistiť trávniky, zbierali výkaly, či v oblastiach kde je sneh – odhŕňali by sneh. Odbremenilo by to rozpočet, ľudia by nemuseli platiť za pobyt užívateľov drog vo väzení. Veď, ak je niekto hlúpy a porušuje zákon tak nech za trest robí niečo dobré pre spoločnosť! Väznice sú plné ľudí, ktorí si tam išli oddýchnuť, tak prečo to nevyužiť!
Neskôr by sa postupne vytvorili v štátnych lekárňach možnosti na predaj drog legálnou formou, samozrejme boli by rovnako zdanené ako alkohol. Časť zisku z predaja by sa rovno odvádzal na zdravotný fond na liečenie závislých, ak chce niekto brať drogy tak musí rátať s tým, že za svoje zdravotné následky spôsobené drogami si bude musieť aj zaplatiť. Každý užívateľ by bol registrovaný, bolo by obmedzené množstvo aké môže vlastniť, kde môže drogy užívať (žiadne užívanie na verejnosti , nikto nie je predsa povinný znášať pohľad na nadrogovaného človeka). Ak u niekoho polícia zistí porušenie nariadení skončí opäť na verejnoprospešných prácach.
Viete, množstvo ľudí má na zmiernenie drogových trestov a liberalizáciu vyslovene negatívne postoje. Pritom si neuvedomujú, že vďaka drogám je tu kriminalita, existujú drogové mafie, platia sa zo štátnych rozpočtov väzenia, policajné vyšetrovania, súdy. Doslovne ide o vyhodené peniaze spoločných peňazí. Ak chce niekto brať drogy, nech si ich berie, ak cho chytia policajti, tak nech si svoj trest pekne odpracuje!
Nuž aj dnes existujú ľudia – trosky, ktoré kradnú a prepadávajú slušných ľudí. Pritom je jednoduché riešenie, aby nekradli a nevraždili, jednoducho im tie drogy predpíše lekár a je po probléme. Vôbec to nebude stáť veľa peňazí, veď asi málokto vie, že výrobná cena heroínu na celý mesiac pre jedného človeka stojí približne 4 doláre!
Vidíte ten rozdiel? Závislý človek bude spokojný, bude mať svoju dennú dávku, nebude kradnúť, zabíjať, a štát to bude stáť povedzme 200 dolárov ročne. Takto ročný pobyt vo väzení stojí 28 tisíc dolárov a keď pustia recidivistu na slobodu, tak okamžite začne páchať trestné činy, vráti sa tam kde žil pred tým. Skutočne málo kto začne žiť slušným životom.
Je načase zmeniť prístup spoločnosti k drogám, to si osobne myslím. Proti drogové programy, koncerty, plagáty, športové aktivity zlyhávajú, rovnako ako tvrdé tresty za drogy. Toto sa deje už pomaly 50 rokov a stále sa predávajú i užívajú drogy vo veľkom meradle. U nás v USA už začína postupne nastávať určitá zmena v tejto oblasti i keď vo svete sa o tom príliš nehovorí. Čochvíľa bude legálna marihuana v niektorých štátoch, narkomani dostávajú náhrady za drogy a sudcovia za malé množstvo drog už ani tresty nedávajú..
PS: V texte možno nájdeš gramatické chyby, štylistické prehrešky. Ospravedlňujem sa za to! Som bežný človek a nie spisovateľ, alebo gramatický korektor. Moja slovenčina je žiaľ veľmi chabá, školy som absolvoval v štátoch, kde žijem skoro 50 rokov. Niektoré chyby vznikli aj počas prekladu do Slovenského jazyka, prižmúrte prosím jedno očko. Ďakujem!
Konecne som sa docital aj normalny nazor na viery a cirkev ktory sa da akceptovat na rodiel od zvastov ze cirkej je zlocinecka organizacia a podobne....V kazdom pripade dalo by som vela polemizovat, napr. moralka v zapadnej kulture bola postavena na moralke katolickej, dnes su uz iba jej ruiny ale nemam pocit zeby ten svet napredoval lepsie uz bez nej, obavam sa ze nastava presny opak a to je len zaciatok. Ja verim v zdravy rozum aj ked verim v Boha a verim ze takmer vsetky skutocnosti sa daju vysvetlit a dokonca aj vsetky akekolvek neuveritelne nazory kat. cirkvi maju svoju logicku podstatu len v dnesnej dobe to nikto nechce ani len zapocut....a teda ak by neboli v jednotlivych kultorach nabozenstva a teda s nimi aj moralka aka by bola moralka naroda, ludi a podobne? No a tu uz mozeme vidiet vysledky v zapadnej civilizacii kt. je uz zvecsa pohanska....biznis, vojna, vsade teroristi, korporacie s hrubym produktom vecsie ako staty, ich ohromny vplyv na vsetko, zanik narodov ako takych, odovzdavanie moci do ruk biznisu (vid USA: sukromne zakazky v miliardach dolarov v Iraku pre armadne sluzby, kolonizacia vesmiru sukromnikmi, sledovanie bankami strajkujucich a ich spolupraca s FBI a oznacenie protestujucich ako teroristov)...a prave preto ze nabozenstva mali velky vplyv tak bola a je vedena proti nim vojna, statisice negativnych clankov, nafuknute kauzy a atd. Lepsie sa klame hlupak odvajucim sa slastiam tejto zdanlivej slobode. Nechcem ale povedat ze cirkev a jednotlivci v nej nespravili nic zle, aj v nej su len ludia so svojimi chybami, mnohi ju zradili...neviem preco si vsetci myslia ze ludia v nej su bezchybny....
Sam som prekvapeny ako ludia veria na rozne konspiracne teorie ale mam pocit ze kazdy sa o tom boji hovorit, povedat ci napisat iny nazor. Ja ich osobne velmi necitam a nemyslim si ze su vsetky pravdive, ale myslim si ze kazdy clovek ktory ma zdravy rozum to dokaze usudit aj sam, hoci v mnohych smeroch sa mozu lisit, ako ja s autorom ale v mnohom sa zhodneme hoci on nepozna moc europsku kulturu ja tu americky a preto by som sa rad opytal aky ma nazor na to ze kazdy den citam spravy o tom ako nejaky slialenec strielal....a teda ze ked sa teraz bojuje za obmedzenie zbrani ci to nieje privelka nahoda ze teraz v novinach sa docitam aj dva krat za den ze kde urodoval nejaky sialeny strelec. Dik za odp.gladius (26. 01. 2013) | Proti drogám sa bojuje aktívne možno aj 70 rokov a výsledok?
Proti drogám sa nikdy aktívne nebojovalo. Odstraňuje sa vždy iba konkurencia, aby sa udržali ceny.
Od ópiových vojen 1839 do 1842 a 1856 do 1860 sa toho veľa nezmenilo. Systém riadenia je síce prepracovanejší a sofistikovanejší, ale ľudia stojaci v pozadí, na vrchole pyramídy, tí istý. A nie sú to žiadny narkobaróni, ktorých ukazujú v telke, aby zakryli realitu.
AMERICKÁ SPRAVODLIVOSŤ – STUPÍDNE DIVADIELKO
Diktátor, ktorý kšeftuje s drogami si nepochybne zaslúži spravodlivý trest. Taký je oficiálny pohľad na bývalého panamského vodcu Manuela Noriegu, ktorého teraz po dvadsiatich rokoch väzenia vydali Američania Francúzsku, aby si odsedel ďalší trest za pranie špinavých peňazí z drogových obchodov cez banky. Chvályhodné, ako Spojené štáty horlivo trestajú pliagu, akou sú drogoví dealeri a obchodníci aj na najvyšších postoch. Sú však Spojené štáty v každej kauze takéto prinicipiálne a horlivé? A o to práve ide- americká spravodlivosť je skôr stupídnym divadielkom s neuveriteľnou dávkou pokrytectva, ako vážne mieneným bojom za správnu vec.
Manuela Noriegu hodili Amíci už pred dávnymi rokmi cez palubu, hoci ho sami vytvorili a využívali, ale keď sa vymkol spod kontroly, demonštratívne na ňom predviedli svoj sprofanovaný a účelovo hraný zmysel pre spravodlivosť.
Noriegova kariéra sa začala pred 30 rokmi, keď ako šéf panamských spravodajských služieb verne slúžil chlebodarcom a poskytoval americkej CIA cenné informácie o celej Strednej Amerike. Vyškolila ho v 60-tych rokoch CIA na Škole Amerík (pod ministerstvom obrany USA) v odbore tajných služieb. Noriega potom z Panamy dodával informácie o Fidelovi Castrovi na Kube a bol kontaktom na Salvador a Nikaraguu, kde Spojené štáty vyzbrojovali protivládne jednotky. V 80-tych rokoch už ovládal Panamu a neskôr sa vyhlásil za hlavu štátu. Prestal poslúchať Washington a tak v decembri 1989 americké jednotky vtrhli do Panamy a Noriega sa vzdal. V americkom väzení si odpykával trest za pašovanie narkotík a keďže mu už vypršal trest, tak ho predhodili Francúzom, ktorí ho už v neprítomnosti odsúdili za drogový biznis.
Oveľa lepšie sú na tom tí, ktorí sa síce neštítia obchodovania s drogami, ale zároveň poslušne slúžia vyššej moci z Washingtonu. Na tých sa nejaké morálne či právne kritériá nevzťahujú. Napríklad brat Hamída Karzaja,súčasného afganského prezidenta, Ahmad Walí Karzaj – najmocnejšia postava na veľkej časti južného Afganistanu veselo a bez problémov obchoduje s drogami, no Američania trpia slepotou a nič nevidia. Má to svoju príčinu – CIA mu platí za verbovanie polovojenských síl a poskytovanie strategického priestoru, takže pre afganské protinarkotické sily je prezidentov brat nedotknuteľný. Navyše mu pomáhajú americkí priatelia likvidovať ostatných drogových magnátov a upevniť mu jeho výsostné postavenie. Oficiálne Obamova administratíva sľubuje zvrhnutie drogových magnátov v Afganistane-divadielko hodné hollywoodských Oscarových umelcov.
Nič nové pod slnkom. Americká CIA podľa svedectiev jej vlastných ľudí drogy vyrába, obchoduje s nimi a využíva finančné prostriedky z ich predaja na zabezpečovanie akcií v mene tzv.životných amerických záujmov. Už v 50-tych rokoch si CIA, čo potvrdzuje odtajnený dokument, objednávalo drogu LSD v množstve 100 miliónov dávok. Prezident Svetovej psychiatrickej asociácie doktor Ewen Cameron potvrdil, že v 60-tych rokoch ho CIA verbovala na vládny projekt s LSD na ovplyvňovanie chovania človeka a preprogramovanie mozgu. V obžalobe pred Senátom odborník na drogové závislosti Allen Ginsberg uviedol, že CIA osem rokov pašovala z Vietnamu drogy, najmä heroín. V oblasti Zlatého trojuholníka CIA vyrábala ópium a zisky smerovali na podporu vojen v juhovýchodnej Ázii. Senátor Bill Cooper uviedol v máji 1989, že vtedajší prezident Bush st. súhlasil, aby CIA zabezpečovala pašovanie narkotík z Latinskej Ameriky loďami, ktoré nepodliehali colným kontrolám.
V knihe Sila dávky Douglas Valentine opisuje nikdy nekončiacu vojnu proti drogám, v ktorej ide o podvod. Pokusy americkej Protidrogovej agentúry DEA stíhať hlavných pašerákov drog sú zmarené na základe národnej bezpečnosti, pretože veľkí pašeráci sú aktívnymi článkami CIA. V roku 1976 to vysvetlil riaditeľ CIA George Bush ako legálne ututlávanie v súlade s dohodou medzi CIA a ministerstvom spravodlivosti z roku 1954, ktorá dala CIA právo blokovať stíhanie a udržiavať zločiny v tajnosti v mene národnej bezpečnosti. Gary Webb v roku 1996 vydal knihu o tom, ako CIA podporovala nikaragujských contras-protivládnych oddielov z obchodu s drogami, ktoré dovážala z Latinskej Ameriky a otvorila obrovský trh s drogami v samotných Spojených štátoch. O niekoľko rokov našli Garyho Webba s dvojitým prestrelom lebky. Oficiálne išlo o samovraždu, ale ako sa mu opakovane podarilo streliť do hlavy?
Bývalý detektív losangelskej polície , špecialista v oblasti narkotík, Michael Ruppert napísal knihy a články o spolupráci CIA a vládnych činiteľov v oblasti narkobiznisu. Obchod s drogami pod záštitou CIA neskončil, pokračuje a vezú sa v ňom vysokopostavené osoby z najvyšších mocenských kruhov. Ruppertovi tiež išlo o život a ušiel do Venezuely. Takže kam sa hrabe generál Noriega? Divadielko so spravodlivosťou možno ešte na niekoho zaberie, alebo ide o likvidáciu nepohodlných a neposlušných svedkov? http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=xRVSqGQoxnA
CIA distribuje drogy v USA a za tyto peníze pak nakupovala zbraně pro kontrarevolucionáře, aby tak udržovali při životě studenou válku, kterou pomáhali držet při životě military industrial complex. To trvá až do dnešních dnů. http://www.youtube.com/watch?v=b4sbZuCeDd4